Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » recenzje » Hykker Vision 130 – niedrogi projektor LED

02.12.2016

Hykker Vision 130 – niedrogi projektor LED

Hykker Vision 130 to projektor, który łatwo dostrzec podczas codziennych zakupów w Biedronce. Nie tylko ze względu na to, że w dyskoncie rzadko spotykamy tego rodzaju urządzenia, ale również dlatego, że kosztuje raptem 300 zł. Moja konsumencka świadomość dotycząca półki z projektorami zatrzymała się w momencie, kiedy stwierdziłem, że na tego typu urządzenie po prostu mnie nie stać – dlatego z tym większą ciekawością zajrzałem do pudełka, by przekonać się co za te pieniądze można dostać.

Zawartość pudełka

Poza samym projektorem w pudełku znajdziemy przewód zasilający 1,5 m, króciutki przewód AV, dekiel na obiektyw i pilota podczerwieni. Instrukcja obsługi zgodnie z ostatnią oszczędnościowo-ekologiczną modą jest wielkości dwóch pudełek od zapałek i trudno przeczytać ją bez lupy, dlatego w kwestiach związanych z obsługą warto sięgnąć po instrukcję w formie elektronicznej, którą producent oferuje na swojej stronie internetowej. Hykker Vision 130 może pochwalić się certyfikacją TÜV Rheinland, która zapewnia, że producent dołożył wszelkich starań, by produkt był wytrzymały, bezpieczny i funkcjonalny. W czasach, gdy na rynku jest cała gama bardzo różnorodnych jakościowo produktów pochodzących z Chin, ten certyfikat jest podstawowym zabezpieczeniem dla konsumenta.

Estetyka i wykonanie

Hykker Vision 130 to konstrukcja kompaktowa o wymiarach 200 x 150 x 80 mm, a waży nieco ponad kilogram. Bez trudu można zabrać go w podróż, na działkę, na urlop, czy w delegację z przygotowaną prezentacją multimedialną. Trzeba jednak znaleźć jakiś pokrowiec, czy dopasować torbę, bo w pudełku z urządzeniem brak dedykowanej. Obudowa z czarnego matowego plastiku jest estetyczna, a dostęp do gniazd oraz regulacji ostrości i zniekształceń – bezproblemowy.

Podczas pracy w poziomie, Hykker Vision 130 jest bardzo stabilny dzięki czterem gumowym nóżkom. Trzeba użyć sporej siły, by przesunąć go po gładkiej powierzchni (polecam raczej podnieść i przestawić). Regulowana stopka pozwala co prawda na ustawienie urządzenia pod kontem, ale nieco destabilizuje całość; projektor traci dwa gumowe punkty podparcia, a zyskuje jeden dosyć śliski, pozbawiony gumowania.

Zabrakło mocowania do podwieszenia projektora, choć mnie znacznie bardziej brakuje możliwości ustawienia go na statywie. Pamiętam jednak cały czas, że to konstrukcja mobilna i budżetowa; nastawiona raczej na funkcjonowanie podczas wyjazdów. Gumowy dekielek na obiektyw bardzo przyda się podczas przenoszenia i transportu urządzenia, choć trzeba zadbać o staranne dopasowanie, bo jest dosyć luźno spasowany z otworem obiektywu.

Za odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy i chłodzenie odpowiedzialne są łącznie trzy wloty/wyloty rozmieszczone na bokach i z tyłu obudowy. Hykker Vision 130 nie grzeje się bardzo podczas pracy, a do tego pracuje na tyle cicho, by nie przeszkadzać w komfortowym oglądaniu filmów.

Sterowanie i gniazda

Dwa pokrętła regulacyjne umożliwiają ustawienie ostrości i korektę zniekształceń trapezowych pojawiających się, gdy Hykker Vision 130 pracuje pod kątem.

Na górnym panelu umieszczono centrum sterowania. Twarde gumowe przyciski zaskakujące z wyraźnym kliknięciem mają wyraźne oznaczenia i pozwalają na sterowanie podstawowymi funkcjami projektora. Na jednym boku mamy tylko gniazdo zasilania, a na drugim znajdują się niemal wszystkie gniazda interfejsów zewnętrznych:

– wejście analogowe AV
– wejście cyfrowe HDMI
– gniazdo czytnika kart SD (do 32 GB)
– wejście USB (można podłączyć pendrive’a)
– wyjście zasilania USB, 5 V/0,5 A
– wyjście audio (jack 3,5 mm)

To zestaw bardzo wygodny i imponujący jak na tak skromne urządzenie. Daje użytkownikowi sporą swobodę i zapewnia wygodę użytkowania. Multimedia można podać z tunera, komputera, konsoli i każdego innego źródła dysponującego jednym z dostępnych interfejsów przewodowych. Jeśli jednak użytkownik chce w pełni skorzystać z mobilności urządzenia i pozbyć się kabli, wystarczy multimedia przenieść na kartę pamięci albo pendrive’a.

Poza możliwością użycia przycisków sterujących na projektorze, można oczywiście skorzystać z pilota zasilanego dwoma paluszkami AAA. Odbiornik podczerwieni znajduje się z tyłu projektora nad jednym z otworów odprowadzających ciepło. Nieduży pilot nie jest co prawda szczytem dizajnerskiego kunsztu, ale ma dobrze opisane i wygodne gumowe przyciski o dużym skoku. Dobrze leży w ręce. Żeby za jego pomocą sterować funkcjami, trzeba siedzieć z tyłu projektora. Niestety nie jestem najwyraźniej z tym pilotem kompatybilny, bo zdarzało mi się, że by wywołać jakąś funkcję musiałem naciskać przycisk dwa razy.

Parametry

Chciałbym po prostu napisać, że obraz oferowany przez projektor jest – zważywszy cenę – zaskakująco dobry, ale przecież nie może obyć się bez cyferek. Hykker Vision 130 oferuje rozdzielczość 480×800 pikseli, co przekłada się na obraz 4:3 albo 16:9 o wymiarach od 34 do 130 cali w zależności od tego w jakiej odległości od ekranu zostanie ustawiony. I tak: 107 cm od ekranu to 34 cale, 151 cm – 50 cali, 220 cm – 72 cale — aż do odległości 380 cm pozwalającej uzyskać obraz 130 cali. Pełną tabelę z odległościami i rozmiarami znajdziecie w cyfrowej instrukcji obsługi na stronie 21. Wielkość obrazu od razu sugeruje pytanie o jego jasność. Hykker Vision 130 został skonstruowany na bazie lampy LED, a producent podaje w specyfikacji jasność 110 lumenów, co dzięki certyfikacji jest wartością jak najbardziej wiarygodną.

Interfejs graficzny i obsługa

Chciałbym napisać, że podczas obsługi menu wszystko jest intuicyjne i proste, ale ugrzązłem szukając funkcji wyświetlania napisów i musiałem sięgnąć po instrukcję. Trochę techniki – i się gubię 🙂 Producent przygotował polską wersję interfejsu. Jeśli na co dzień obsługuje się urządzenia odtwarzające obraz i dźwięk, z obsługą projektora Hykker Vision 130 nie powinno być problemów. Wybór źródła, rodzaju multimediów, formatu obrazu, regulacja głośności, jasności, barwy – menu jest przejrzyste, co nie znaczy – jak w moim przypadku – że każdemu wszystko uda się znaleźć od ręki, prawda? Po to są instrukcję, a ta przygotowana przez producenta bywa pomocna.

Jakość multimediów

I w przypadku obrazu znów chciałbym napisać: mnie się podobało – ale przecież trzeba zwrócić uwagę na klasę urządzenia. Hykker Vision 130 doskonale sprawdzi się – co powtórzę po raz kolejny – jako projektor przenośny używany w ciemności, bez dodatkowych źródeł światła w pomieszczeniu. Dobrze nadaje się do wyświetlania płaskich prezentacji, świetnie poradzi sobie z dobrze nasyconymi, kontrastowymi obrazami – choćby z kreskówkami. Rozpiętość tonalna barw może nie sprawdzić się w przypadku filmów monochromatycznych, choćby w rodzaju ostatniego przeboju kinowego – „Nowy początek” (nie, nie oglądałem go na tym projektorze, ale oglądałem filmy Bergmana operujące podobną skalą barw – tylko kto dziś wie kim jest ten Bergman?). Nieco zależy od materiału źródłowego – filmy z bluraya PS3 wyglądały bardzo dobrze; zresztą gry na ścianie też wyglądają całkiem nieźle. Ze zdjęciami oczywiście projektor radzi sobie bardzo dobrze.

Projektor dysponuje co prawda 2-watowym głośnikiem – i nie zrozumcie mnie źle – ale bardzo polecam korzystanie jednak z jakiegokolwiek zewnętrznego wzmacniacza. Głośniczek daje radę, nie charczy, sprawuje się poprawnie, a jednak warto podpiąć choćby słuchawki.

Krótkie podsumowanie

Globalnie? Jestem zdziwiony, że za takie pieniądze można dostać całkiem fajny sprzęt. Nie zbudujecie na jego bazie wypasionego kina domowego, ale dacie radę stworzyć ekonomiczne kino dla dwojga na wieczorny chill albo kino przenośne dla dzieciaków na urlopie, żeby nie właziły w szkodę. Niewątpliwe zalety Hykker Vision 130 to mobilność, staranność wykonania, stosunkowo łatwa obsługa w języku polskim, cicha praca bez przegrzewania, no i oczywiście cena. Subiektywnie wolałbym, żeby w zestawie znalazł się jednak jakiś pokrowiec, a pilot był radiowy. No i chciałbym mieć możliwość ustawienia projektora na statywie – sami wiecie jak to jest z odpowiednim miejscem w mieszkaniu.
Polecam przyjrzeć się projektorowi Hykker Vision 130 z bliska w Biedronce – a nuż okaże się, że doskonale spełni wasze oczekiwania.

Specyfikacja techniczna:
  • Lampa: LED
  • Rozdzielczość optyczna: 800×480 pikseli
  • Jasność: 110 lumenów
  • Przekątna i format obrazu: 34-130″, 4:3, 16:9
  • Odległość projekcji: 107-130 cm
  • Wejścia: HDMI, USB, SD, AV, VGA
  • Wyjścia: mini-jack 3,5 mm, USB 5 V/0,5 A
  • Zasilanie: 230 V ~0,9 A, 50 Hz
  • Głośnik: 2 W
  • Waga: 1,103 kg
  • Wymiary: 200 x 150 x 80 mm
  • Regulacja: ostrość, zniekształcenia trapezowe
  • Obsługa wideo: 3GP (H263, MPEG4), AVI (XviD, DivX, H.264), FLV (FLV1), MKV (XviD, H.264, DivX), MP4 (MPEG4, AVC), MPG (MPEG1, MPG-PS), RMVB (RV40), VOB (MPEG4)
  • Obsługa audio: MP3, WMA, ASF, AAC, WAV
  • Obsługa grafiki: JPEG, BMP, PNG

źródło:
czytane: 8047

biedronkaprojektor

Komentarze

2 odpowiedzi na “Hykker Vision 130 – niedrogi projektor LED”

  1. Dariusz Kulla pisze:

    „ustawienie urządzenia pod kontem” – pod kontem ciężko cokolwiek ustawić 😉

  2. Ania pisze:

    Witam ;
    Napisały Pan jak włączyć napisy przy odtwarzaniu filmu z USB bo nawet po przeczytaniu instrukcji niestety nie jest to dla mnie jasne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top