Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » VertiGo do jeżdżenia po ścianach

30.12.2015

VertiGo do jeżdżenia po ścianach

VertiGo to nic innego, jak połączenie pojazdu kołowego bez napędu na koła i latającego drona, który wcale nie lata. Intrygujące? Za jego projektem stoją Disney Research, ETH Zurich i Autonomous System Lab. Sądząc ze zdjęć, to głównie młodzi projektanci. Badania rozpoczęto, by zbudować robota, który będzie potrafił wspinać się po ścianach, nawet jeśli są nieregularne, czy zanieczyszczone. Prototyp robi niesamowite wrażenie – jego jedynym napędem są poruszające się w dwóch osiach wiatraki, nie ma oddzielnych silniczków napędzających koła. Podczas jazdy odpychają konstrukcję pod kątem od ziemi, ale tak, by nie leciała, tylko poruszała się na kołach. Podczas jazdy po ścianie wiatraki VertiGo dociskają go do niej i również popychają do przodu.

Całość – jak widać na filmie (poniżej) – jest bardzo sprawna i zwrotna. Bardzo lekkie części wyprodukowano z włókna węglowego albo wydrukowano na drukarce 3D projektując je tak, by były jednocześnie mocne i niewiele ważyły.


Załoga stojąca za projektem VertiGo (fot. Disney Research, ETH Zurich)

Za stronę mechaniczną odpowiedzialni są Robert Simpson, Michael Bischoff, David Krummenacher, Silvan Fuhrer, Dario Mammolo i Michael Arigoni, a za elektrykę – Michael Kronig, którego zabrakło na powyższym zdjęciu. Ciekawych zapraszam na stronę internetową projektu. Niestety brakuje nieco bliższych danych technicznych VertiGo, co zapewne wynika z obecności Disneya na liście właścicieli projektu. Być może już wkrótce VertiGo zobaczymy w jakimś filmie?


VertiGo w akcji (Disney Research, ETH Zurich)

Z kolei nie znając pełni technicznych możliwości pojazdu – choćby udźwigu – trudno wyrokować o jego pełnej przydatności. Po zainstalowaniu kamery i zestawu odpowiednich czujników mógłby badać integralność ścian budynków, czy kominów, ale to potrafią przecież drony latające – te bez kółek. Być może Disney szykuje się do podboju kosmosu i planet posiadających atmosferę? – Ale na Marsie jest nieco zbyt rzadka na tę moc silniczków, a atmosfera Wenus potrafiłaby taką zabawkę rozpuścić, stopić i unicestwić w kilka sekund. Może badanie wnętrza kraterów wulkanicznych? Tylko że wtedy konstrukcja musiałaby być znacznie bardziej wytrzymała i przestałaby być lekka. Być może brakuje mi po prostu wyobraźni. Pozostanę zatem z myślą, że w ludzkiej kreatywności najfajniejsze jest to, że nie powoduje powstawania rzeczy wyłącznie praktycznych i niezbędnie przydatnych. Czasem generuje konstrukcje, które dają czystą zabawę. VertiGo do takich konstrukcji z pewnością należy.


VertiGo w akcji (Disney Research, ETH Zurich)

źródło: VertiGo
czytane: 2849

dron

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top