Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » urządzenia » JDI wygina śmiało wyświetlacze

27.01.2017

JDI wygina śmiało wyświetlacze

JDI to Japan Display Inc. – firma znana chyba najbardziej z wyświetlaczy stosowanych w japońskich i chińskich smartfonach takich firm jak Xiaomi, Cubot, Bluboo, Meizu, czy Elephone, ale oczywiście nie tylko. Japończycy z JDI dołączyli właśnie do firm produkujących elastyczne mobilne wyświetlacze o niskim poborze energii. Projekt nazwano Full Active Flex i obiecuje się jego wdrożenie na skalę przemysłową do 2018 roku.
JDI to konkurencja dla Samsunga i LG

Wiemy, że już niedługo premierę pierwszych urządzeń z wyświetlaczami które mogą się wyginać planuje LG i Samsung. JDI jest nowym graczem na rynku, a poza tym może się skupić wyłącznie na projektowaniu podzespołów, ponieważ nie jest jednocześnie – w przeciwieństwie do konkurencji – producentem smartfonów. Samsung już od dawna pokazuje podczas dużych imprez branżowych, na konferencjach prasowych, prototypy ciekawych urządzeń, w których zastosowano innowacyjne projekty oparte na elastycznych wyświetlaczach. Sęk w tym, że nie możemy się doczekać ich komercyjnego wdrożenia. Oby wielcy nie przespali swojej szansy.


JDI – Full Active Flex

Elastyczny wyświetlacz daje nowe możliwości

Elastyczny wyświetlacz JDI – podobnie jak bliźniacze konstrukcje – wygina się we wszystkich kierunkach zapewniając tym samym dosyć dużą dowolność podczas projektowania urządzenia. Pozwala poza tym na zaprojektowanie smartfona, którego do tej pory nie mogliśmy kupić w sklepie – choćby w kształcie bransolety, czy składanego jak clamshelle, ale wyposażonego tylko w jeden wyświetlacz. Czy ktoś pamięta jeszcze projekt Morph firmy Nokia? To były czasy, gdy projekty tego typu rozwiązań nie miały żadnej szansy na praktyczną realizację. Dziś granicą dla różnorodności projektów jest tylko wyobraźnia projektantów.


Konceptualny Morph firmy Nokia

Dane techniczne wyświetlacza JDI

Obecne prototypy wyświetlacza JDI mają przekątną 5,5 cala przy oferowanej rozdzielczości FHD (1080×1920 pikseli), co daje gęstość na poziomie 401 ppi. Poza standardową częstotliwością odświeżania na poziomie 60 Hz matryca może pracować również przy częstotliwościach 30 i 15 Hz oferując tym samym w tych trybach znaczną oszczędność źródła zasilania, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku smartfonów. Odpowiednie kąty widzenia zapewnia wykorzystanie technologii IPS-NEO. Matryca oferuje jasność na poziomie 500cd/m2 i kontrast 1500:1.

Co w najbliższej przyszłości?

Plany JDI poza rynkiem smartfonów obejmują również w przyszłości rynek motoryzacyjny i notebooków. Ten i przyszły rok mogą być niezwykle ciekawe dla tych użytkowników urządzeń mobilnych, którzy nie mogą doczekać się spektakularnych nowinek. Elastyczne wyświetlacze są zapowiadane od dawna i funkcjonują już nieśmiało w postaci smartfona LG Flex, czy Galaxy Edge od Samsunga, ale te urządzenia jawią się jedynie rodzajem kompromisu.

Wydaje się, że czekamy na śmiałego projektanta i producenta, który będzie gotów zaryzykować rynkowe wdrożenie czegoś zupełnie nowego. Obyśmy doczekali się czegoś już w tym roku.

źródło: JDI
czytane: 3995

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top