Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Bitcoin zużywa rocznie więcej energii niż Argentyna

12.02.2021

Bitcoin zużywa rocznie więcej energii niż Argentyna

Analiza przeprowadzona przez Uniwersytet Cambridge wykazała, że Bitcoin zużywa rocznie więcej energii elektrycznej niż cała Argentyna. Wynika to z faktu, iż „wydobywanie” kryptowaluty jest energochłonne i wymaga naprawdę mocnego sprzętu. Naukowcy z Cambridge twierdzą, że kopanie Bitcoinów zużywa około 121,36 terawatogodzin (TWh) rocznie – i jest mało prawdopodobne, aby spadło, chyba że wartość waluty spadnie.

Wartość waluty osiągnęła ostatnio rekordowy poziom 48 000 dolarów – stało się tak po ogłoszeniu przez Teslę (czy raczej Elona Muska) zakupienia około 1,5 miliarda dolarów bitcoinów i planów przyjęcia ich jako płatności w przyszłości. Rosnąca cena stanowi jeszcze większą zachętę dla kopiących Bitcoiny do uruchomienia  większej liczby maszyn. A przez to rośnie też zużycie energii.

Stworzone przez badaczy z Uniwersytetu Cambridge narzędzie umieściło zużycie energii elektrycznej zużywanej na kopanie Bitcoinów powyżej Argentyny (121 TWh), Holandii (108,8 TWh) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (113,20 TWh) – niemal na poziomie  Norwegii (122,20 TWh). Podano, że energia, którą zużywa się na kryptowaluty, może zasilać wszystkie czajniki używane w Wielkiej Brytanii przez 27 lat.

 

źródło: BBC
czytane: 535

analizabitcoinzużycie energii

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top