Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Dane krążą po darkwebowych rynkach – ile kosztują i do czego są wykorzystywane?

01.12.2020

Dane krążą po darkwebowych rynkach – ile kosztują i do czego są wykorzystywane?

Internauci czasami dość lekkomyślnie udostępniają informacje osobowe – swoje i cudze. A przecież wszelkie dane użytkowników mogą zostać użyte przeciwko nim.

Konsekwencją udostępniania publicznie danych osobowych jest doxing, który oznacza publiczną dezanonimizację osoby online. Ma miejsce wtedy, gdy ktoś udostępnia prywatne informacje innej osoby bez jej zgody, po to, by postawić taką osobę w kłopotliwej sytuacji, zaszkodzić jej lub w inny sposób narazić na ryzyko. Użytkownicy zwykle nie spodziewają się, że ich prywatne informacje staną się publicznie dostępne, a nawet jeśli tak się stanie, nie zdają sobie sprawy, jaką krzywdę może im to wyrządzić. Doxing, który stanowi swego rodzaju metodę cybernękania, może spotkać każdego użytkownika, który wypowiada się online lub nie spełnia subiektywnych standardów innych użytkowników.

Ile są warte dane osobowe na międzynarodowych forach i rynkach darknetu?

Badanie firmy Kaspersky ujawniło, że cena dostępu do danych osobowych zaczyna się już od około 2 zł za dokument tożsamości, w zależności od zakresu oferowanych danych. Na niektóre informacje osobowe istnieje niezmiennie duży popyt – są to głównie dane dot. kart kredytowych, dane dostępu do serwisów bankowych oraz płatności elektronicznych. Oto kilka przykładowych zakresów cenowych:

  • szczegóły związane z kartą kredytową: 22-75 zł,
  • skan prawa jazdy: 19-95 zł,
  • skan paszportu: 22-55 zł,
  • dane dostępowe do usług subskrypcyjnych: 2-30 zł,
  • tożsamość (imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, data urodzenia itd.): 2-40 zł,
  • zdjęcie osoby trzymającej własny dokument (paszport, prawo jazdy itp.): 150-225 zł,
  • dane medyczne: 4-110 zł,
  • dane konta bankowości online: 1-10% środków zgromadzonych na koncie,
  • dane konta PayPal: 190-1900 zł.

Jednocześnie w sprzedaży pojawiły się nowe rodzaje danych. Przykładem może być dokumentacja medyczna oraz zdjęcie, na którym widać twarz właściciela danego dokumentu wraz z tym dokumentem (często wykorzystywane jako potwierdzenie tożsamości w różnych usługach online), które kosztują do 110 zł.

Informacje sprzedawane na czarnym rynku mogą być wykorzystywane do wyłudzeń, przeprowadzania oszustw i ataków phishingowych, jak również bezpośredniej kradzieży pieniędzy. Niektóre rodzaje danych, takie jak te umożliwiające dostęp do prywatnych kont czy bazy haseł, mogą być wykorzystane nie tylko w celu osiągnięcia korzyści finansowych, ale również wyrządzenia krzywd wizerunkowych lub innych rodzajów szkód o charakterze społecznym.

Pełny raport firmy Kaspersky poświęcony doxingowi jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/ZLlEt.

 

źródło: Kaspersky
czytane: 1128

dane osobowehasłakaspersky

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top