Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Jak 5G może zmienić nasze życie? Poznajcie wyniki raportu na temat społecznego aspektu tej technologii

22.01.2021

Jak 5G może zmienić nasze życie? Poznajcie wyniki raportu na temat społecznego aspektu tej technologii

 5G to nowy standard łączności, kolejny krok w ewolucji komunikacji mobilnej, który przyniesie zmiany – umożliwi rozwój wielu obszarów, w efekcie usprawniając funkcjonowanie całych społeczeństw. By przybliżyć działanie i wpływ 5G na życie użytkowników, infuture.insitute opublikował właśnie raport na temat społecznego aspektu tej technologii. Inicjatorem i partnerem raportu jest OPPO.
Technologia 5G wpłynie na przemysł i edukację, usprawni funkcjonowanie w miastach i poprawi jakość rozwiązań telemedycznych. Zintensyfikuje wzrost gospodarczy, umożliwi szybsze upowszechnianie się takich rozwiązań jak wirtualna rzeczywistość. W przyszłości upowszechni wdrażanie autonomicznych samochodów czy połączenia systemów biologicznych, fizycznych i cyfrowych. 5G zapewni szybką i niezawodną transmisję danych oraz obsłuży ogromną liczbę połączeń zarówno pomiędzy ludźmi, jak i miliardami urządzeń. W olbrzymim stopniu wpłynie też na całe społeczeństwo – umożliwi rozwój obszarów ludzkiego życia, zmieniając podejście do pracy, edukacji, medycyny, działania urzędów, instytucji i całych miast.
Według raportu infuture.institute, którego partnerem jest OPPO, 87% Polaków poprawnie definiuje technologię 5G, a 79% ocenia, że będzie ona miała fundamentalne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Jednocześnie tylko co drugi ankietowany widzi w niej czynnik wpływający na niego indywidualnie. Luki informacyjne, szum medialny i znikoma namacalność technologii powodują, że technologia 5G – choć według ekspertów mająca rewolucyjne znaczenie w wymiarze społecznym, w dalszym ciągu stanowi zagadkę. Potwierdzają to zarówno wyniki badań jakościowych, jak i badań ilościowych weryfikujących wiedzę dotyczącą potencjału technologii 5G w konkretnych obszarach życia.
Polacy w większości poprawnie definiują pojęcie 5G. Spośród respondentów badania, którzy słyszeli o technologii, aż 87% poprawnie wskazało co ono oznacza (superszybka i stabilna mobilna łączność internetowa ludzi i urządzeń). Tym, co może nieco zaskakiwać to fakt, iż przedstawiciele najmłodszej grupy wiekowej (18 – 24 lat), na tle pozostałych grup wiekowych, częściej wskazywali niepoprawne odpowiedzi, a niemal jedna czwarta tej grupy nie wiedziała, czym jest 5G. Na przykład co dziesiąta osoba z tej grupy zaznaczyła, że jej zdaniem 5G to zaawansowana wyszukiwarka w sieci internetowej.
5G zdjęcie.png

Wpływ 5G w opinii konsumentów

Większość respondentów (79%), jednoznacznie twierdzi, że 5G będzie miało wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy. Natomiast 49% badanych uważa, że ta technologia będzie miała bezpośrednie przełożenie na ich życie.
W opinii respondentów trzy główne obszary, na które będzie miała wpływ technologia 5G to edukacja (33%), przemysł (32%) i rozrywka (27%). Od wieku i związanych z tym potrzeb konsumentów zależy też ich postrzeganie technologii 5G.
Młodym ludziom często zależy na konsumowaniu rozrywki – to oni czekają na zmiany w tym obszarze (41% badanych w wieku 25-34 wskazało, że 5G będzie miało największy wpływ na ten obszar). Starsze osoby z kolei, bardziej niż młodzi ludzie, zmagają się z problemami zdrowotnymi. Wiążą zatem – częściej niż młodzi respondenci – większe nadzieje z 5G jako technologią mającą pozytywny wpływ na obszar zdrowia.
Podobne zależności ukazują się w pytaniach dotyczących tego jak 5G wpłynie na nasze wzajemne relacje. Na tle ogółu ankietowanych Polaków osoby młode rzadziej od pozostałych respondentów wskazują wpływ technologii 5G na obszar relacji – zaledwie 6%. Zgoła odmiennie na kwestię zmian w obszarze relacji patrzą osoby dojrzałe (powyżej 55 lat). Co piąty przedstawiciel wskazał, że ten obszar ulegnie zmianom pod wpływem wprowadzenia technologii 5G.

źródło: OPPO
czytane: 1235

5Gbadanieocenaopporaport

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top