Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Kradziony? Oryginalny? Czy da się sprawdzić legalność komórki?

16.04.2016

Kradziony? Oryginalny? Czy da się sprawdzić legalność komórki?

Każdy telefon komórkowy identyfikują określone, unikalne kody, dzięki którym można w pewnym stopniu zweryfikować, czy telefon  nie został w jakiś sposób zmodyfikowany,czy nie jest podróbką lub czy nie pochodzi z kradzieży. Te kody to ESN (Electronic Serial Number), MEID (Mobile Equipment Identifier) oraz IMEI (International Mobile Equipment Identity). Pierwsze dwa nie są dla nas interesujące, dotyczą bowiem telefonów z amerykańskiego rynku, pracujących w sieciach CDMA i nie używających kart SIM. Nas interesuje IMEI, zapewne zastaniawaisz się co to jest numer IMEI? Jest to unikatowy, 15-cyfrowy kod, który jednoznacznie identyfikuje nasz telefon – coś a’la PESEL.

Gdzie znaleźć kod IMEI? W kilku miejscach: po pierwsze na naklejce na pudełku (oraz w dokumentacji zakupionego telefonu), po drugie na naklejce wewnątrz telefonu (pod baterią) -w przypadku modeli z niewymienną baterią informacja może znaleźć się np. na wysuwanej etykiecie pod klapką na karty SIM), a po trzecie w pamięci komórki – w większości modeli wystarczy wystukać kombinację *#06# lub wejść w Ustawienia/Informacje o telefonie (m.in. w smartfonach na Androidzie, w przypadku produktów Apple warto zerknąć na stronę tutaj i tutaj). Skonfrontowanie numeru pokazywanego na ekranie telefonu z naklejką pod baterią może wskazać, czy ktoś nie grzebał w oprogramowaniu urządzenia celem zmiany IMEI (co jest w Polsce nielegalne i może wskazywać na podejrzane źródło pochodzenia telefonu). Jeśli numery są identyczne (a na dodatek zgadzają się z tymi z pudełka), możemy zazwyczaj spać spokojnie.

Free stock photo – source: https://www.pexels.com/photo/iphone-typing-sitting-smartphone-32311/

Specjalnie serwisy internetowe pozwalają sprawdzić, na podstawie numeru IMEI, markę i model telefonu, miejsce, w jakim został po raz pierwszy zarejestrowany oraz poprawność kodu IMEI – a także, o ile strony współpracują z operatorami, czy dany model nie został zablokowany. Strony, na które warto zajrzeć, to przede wszystkim International Numering Plans (http://www.numberingplans.com/?page=analysis&sub=imeinr), IMEI Info (http://www.imei.info/), IMEIpro (http://www.imeipro.info/) czy IMEIData (https://imeidata.net/). W przypadku iPhone’ów można na przykład skorzystać ze strony SmartSerwis (http://www.smartserwis.net/check-imei).

Zakup urządzenia z niepewnym numerem IMEI (np numer IMEI wskazuje na inny model telefonu niż w rzeczywistości) może poskutkować w przyszłości dość nieprzyjemnymi konsekwencjami. Nie dość, że telefon może zostać zablokowany przez operatora (na wniosek prawowitego właściciela), to na dodatek w razie jego skontrolowania przez policję może wyjść na jaw, że jest on na przykład kradziony, a delikwent może zostać posądzony o paserkę, a telefon zostanie oczywiście odebrany. Możemy mieć także problem z naprawą telefonu (serwisy mogą odmówić naprawy kradzionych urządzeń), a także z jego odsprzedaniem (komisy nie będą się narażać pośrednicząc w ich sprzedaży). Na wymienionych stronach można sprawdzić (choć nie możemy mieć 100-procentowej pewności), czy dany telefon nie jest przedmiotem kradzieży: http://kradzionytelefon.pl/ lub http://www.skradzione.net/. Możnaby sprawdzić telefon na policji, jednak po stwierdzeniu przez funkcjonariusza, że IMEI telefonu figuruje w bazie kradzionych urządzeń, to sprawdzającemu zostanie postawiony zarzut paserstwa nieumyślnego. Człowiek chciałby być uczciwy, a wyjdzie na tym jak zwykle…

person-woman-apple-iphone-large

Free stock photo – source: https://www.pexels.com/photo/person-woman-apple-iphone-3605/

A co w sytuacji, gdy chcemy kupić telefon na rynku wtórnym, np. na Allegro? Do chwili otrzymania towaru najczęściej nie mamy jak zweryfikować jego legalności, nie mamy w ręku ani urządzenia, ani pudełka (o ile w ogóle sprzedawca sprzedaje cały komplet). Możemy poprosić sprzedawcę o numer IMEI, by sprawdzić go w ww serwisach. Jeśli chcemy kupić iPhone’a, można też sprawdzić w Applowskiej bazie, kiedy dane urządzenie zostało aktywowane – będzie to istotne w przypadku, gdy sprzedawca reklamuje urządzenie jako nowe, rozpakowane „wyłącznie w celu” zrobienia zdjęć – a okazać się może, że zostało aktywowane wiele miesięcy wcześniej… Wystarczy podać numer seryjny urządzenia na stronie https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do.

Ciekawszą funkcją jest  Blokada aktywacji (Activation Lock) – funkcja wprowadzona na wszystkich urządzeniach Apple z iOS 7. Współpracuje ona z usługą Znajdź mój iPhone i generalnie umożliwia zablokowanie urządzenia na trwałe w przypadku jego zgubienia bądź kradzieży. Po aktywowaniu blokady smartfona czy tablet bez znajomości hasła nowy użytkownik (bez znaczenia, czy nabył Apple’owskie urządzenie legalnie czy nie) nie będzie mógł z niego skorzystać nawet po (niskopoziomowym) sformatowaniu go i zresetowaniu ustawień do wartości fabrycznych. Stan opisanej blokady można sprawdzić na stronie https://www.icloud.com/activationlock/.

fashion-person-woman-hand-large

Free stock photo – source: https://www.pexels.com/photo/fashion-person-woman-hand-4970/

Na dodatek warto popytać u operatorów – wszyscy operatorzy działający na polskim rynku maja obowiązek wymieniania się informacjami o zablokowanych numerach IMEI. Legalność produktu może też sprawdzić policja – ale  gdybyśmy chcieli sprawdzić, czy dane komórki nie figurują w policyjnej bazie urządzeń zarejestrowanych jako skradzione, bez przyniesienia rzeczonego telefonu na komendę prawdopodobnie spotkamy się z odmową. W każdym kraju policja ma swoją bazę, do której nie ma dostępu zwykły śmiertelnik – w Polsce działa Krajowy System Informacyjny Policji (KSIP), w którym odnotowywane są informacje o osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osobach poszukiwanych bądź usiłujących ukryć swoją tożsamość, a także o zgubionych lub skradzionych rzeczach. Dlatego lepiej kupować od wiarygodnych sprzedawców, unikając podejrzanych, zbyt okazyjnych okazji…

W przypadku telefonów sprowadzanych z zagranicy (a dokładniej z Wielkiej Brytanii) warto zerknąć na jeszcze jedno źródło – serwis CheckMEND (wersja amerykańska, brytyjska i europejska), w którym można sprawdzić legalność i autentyczność produktów nabywanych online. Cena raportu na temat poszukiwanego urządzenia nie jest zaporowa, to niecałe 2 funty (lub 2,5 euro lub 2,99 dolara). Podobnie działa strona Recipero, ale warto też zerknąć na powiązaną z CheckMEND stronę Immobilise, na której można zarejestrować posiadane przez siebie sprzęty (podobno używa jej brytyjska policja do namierzania właścicieli skradzionych lub zagubionych przedmiotów).

źródło: oprac. własne
czytane: 84627

AndroidappleIMEIiPhonesmartfon

Komentarze

2 odpowiedzi na “Kradziony? Oryginalny? Czy da się sprawdzić legalność komórki?”

  1. Gosia pisze:

    Super artykuł 🙂 Dzięki !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top