Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Motorola ma już 92 lata – historia i innowacje, stojące za marką

29.09.2020

Motorola ma już 92 lata – historia i innowacje, stojące za marką

Ile zawdzięczamy Motoroli? Choćby łączność z Księżycem podczas lądowania i możliwość usłyszenia słynnych słów: To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości, a także pierwszy telefon komórkowy, od którego rozpoczęła się trwająca do dziś smartfonowa rewolucja. Te i wiele innych rozwiązań zawdzięczamy Motoroli, która we wrześniu skończyła 92 lata.

Trochę historii i kosmosu

Motorola została założona przez dwóch braci Paula i Josepha Galvinów, którzy pod koniec września 1928 roku przejęli upadającą fabrykę baterii Galvin Manufacturing Corporation. Ich innowatorskim rozwiązaniem było stworzenie radia samochodowego – Motorola była bowiem jednym z pierwszych producentów samochodowych odbiorników radiowych i stąd też wywodzi się nazwa firmy:  od słów motor, czyli silnik, oraz Victrola – potoczna nazwa fonografu firmy RCA Victor.

Motorola Car Radio

Motorola była też pierwszą firmą, która wynalazła przenośną komunikację mobilną w postaci Walkie Talkie. Model SCR-300 plecakowej krótkofalówki był jednym z najpopularniejszych sposobów komunikacji podczas II wojny światowej. Za sprawą motoroli na rynku pojawiły się też pagery. Firma nazwała swój pierwszy pager Handie-Talkie i był on używany do przekazywania wiadomości głównie w szpitalach.

Rozwój firmy sprawił, że w 1969 roku przekaźniki radiowe Motorola znalazły się na pokładzie Apollo 11 i umożliwiły milionom ludzi usłyszenie wysłanych z Księżyca słów Neila Armstronga: To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości. Za sprawą przekaźnika S-band o mocy 35 W, zamontowanego na statku kosmicznym, wysyłano sygnały radiowe, które na Ziemi odbierały trzy stacje odbiorcze. Po przekształceniu ich w sygnały radiowe i telewizyjne trafiły do 650 mln ludzi na całym świecie, którzy śledzili pierwsze kroki człowieka na Księżycu. Oprócz przekaźników radiowych Motorola dostarczyła na potrzeby misji tysiące innych urządzeń: naziemnych do monitorowania i kontroli czy pokładowych do śledzenia i komunikacji.

Pierwszy telefon i smartfonowe innowacje

W 1973 roku za sprawą Motoroli powstał pierwszy telefon komórkowy – Motorola DynaTAC 8000x – choć dopiero po 10 latach można było kupić model do użytku prywatnego. Motorola stała się inicjatorem rewolucji, a później kultową marką, która miała niebagatelny wpływ na rynek telefonów, a potem smartfonów. W 1996 roku firma pokazała model Motorola StarTAC, który był pierwszym telefonem z klapką. Był to również najlżejszy telefon, jaki pojawił się w latach 90. i ważył zaledwie 88 gramów. Do dziś pamiętamy też kultowy już telefon Motorola RAZR V3. Był to najlepiej sprzedający się smartfon z klapką na całym świecie – nabywców znalazło blisko 130 milionów sztuk. Wywarł też wrażenie na branży filmowej i trafił do wielu produkcji kinowych i telewizyjnych (np. „Diabeł ubiera się u Prady”,  „Plotkara” czy „Zagubieni”). Motorola odpowiada też za model Motorola iDEN i1000 Plus – był pierwszym na świecie telefon wyposażony w mobilne przeglądanie Internetu wraz z pocztą e-mail. Telefon może również wysyłać faksy, wykonywać połączenia, pełnić funkcję radia i nie tylko.

W erze smartfonów Motorola również wprowadziła wiele innowacji. Nie sposób nie wymienić modelu Motorola Droid RAZR 4G, który w dniu premiery był najcieńszym smartfonem na rynku, a do tego wyposażonym w kevlarową powłokę na pleckach zapewniającą urządzeniu niezwykłą wytrzymałość. Kolejną rewelacyjną innowacją firmy były Moto mods, czyli moduły od Motoroli, które pozwalały na rozbudowę urządzenia o np. przenośny projektor, obiektyw fotograficzny czy dodatkowy mocny głośnik. Wraz z pojawieniem się sieci 5G powstał mod umożliwiający uzyskanie do niej dostępu, nim jeszcze na rynek trafiły pierwsze smartfony z odpowiednim wyposażeniem.

 

Najnowszą innowacją firmy jest pierwszy składany ekran w smartfonie z klapką w modelu Motorola RAZR, która nawiązuje do kultowego modelu z lat dwutysięcznych. Jej wyróżnikiem wśród konkurencji jest zewnętrzny ekran Quick View, który pozwala na wiele istotnych działań bez otwierania smartfonu. W tym miesiącu zaprezentowana została już jej druga odsłona – Motorola RAZR 5G, która powstała w oparciu o doświadczenia użytkowników poprzedzającego modelu.

źródło: Motorola
czytane: 1516

historiaMoto RazrMotorolasmartfonytelefony

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top