Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Nowe oszustwo online – rekompensata za wyciek danych

18.01.2020

Nowe oszustwo online – rekompensata za wyciek danych

Kaspersky poinformował o wykryciu nowego oszustwa online, polegającego na sugerowaniu potencjalnym ofiarom, że należy im się odszkodowanie. Pod pozorem oferowania rekompensaty za wycieki danych osobowych oszuści tak naprawdę próbują nakłonić do zakupu „tymczasowych amerykańskich numerów ubezpieczenia społecznego” w cenie około 9 dolarów. Ofiary oszustwa zostały zidentyfikowane między innymi w Rosji, Algierii, Egipcie oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Cyberprzestępcy wykorzystują fałszywą stronę internetową, należącą rzekomo do Funduszu Ochrony Danych Osobowych (Personal Data Protection Fund). Według informacji podanych przez oszustów fundusz ten wypłaca odszkodowania osobom, które mogły paść ofiarą wycieku danych osobowych, i mogą z niego skorzystać obywatele z dowolnego państwa na świecie.


Sfałszowana strona oferuje zainteresowanym możliwość sprawdzenia, czy ich dane uległy kiedykolwiek wyciekowi. W tym celu należy podać swoje nazwisko, imię, numer telefonu oraz dane kont w mediach społecznościowych. Po dostarczeniu tych informacji użytkownik widzi alert oznajmiający, że doszło do wycieku jego danych, które mogą obejmować zdjęcia, filmy oraz informacje kontaktowe, a tym samym przysługuje mu rekompensata w wysokości tysięcy dolarów. Jednak oszuści nie poprzestają na poproszeniu użytkownika o podanie numeru karty płatniczej i czekanie, aż płatność zostanie zaksięgowana na jego koncie.

Użytkownicy muszą podać swój numer ubezpieczenia społecznego – niezależnie od tego, czy dana osoba poda poprawny numer SSN, strona internetowa wyświetla informację o błędzie i proponuje sprzedaż tymczasowego numeru za 9 dolarów. Po wyrażeniu zgody ofiara zostaje przekierowana do formularza płatności w języku angielskim lub rosyjskim z podaną ceną zakupu.

źródło: Kaspersky
czytane: 897

cyberprzestępczośćkasperskypieniądzewyłudzenia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top