Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » OPPO prezentuje wizję projektowania sieci następnej generacji – raport o 6G

13.07.2021

OPPO prezentuje wizję projektowania sieci następnej generacji – raport o 6G

Instytut Badawczy OPPO opublikował swój pierwszy raport 6G „6G AI-Cube Intelligent Networking”. Dokument jest jednym z pierwszych w branży telekomunikacyjnej, który analizuje w jaki sposób sztuczna inteligencja może wzmocnić architekturę sieci 6G. W raporcie znajduje się też szczegółowa wizja projektowania sieci następnej generacji.
OPPO powołało zespół badawczy do przeprowadzenia wstępnych badań nad usługami 6G oraz związanych z nimi wymaganiami technologicznymi, kluczowymi technologiami i funkcjami systemu. Według OPPO 6G całkowicie odmieni sposób interakcji ludzi ze sztuczną inteligencją. Dzięki sieciom następnej generacji inteligentne urządzenia będą jeszcze bardziej bazować na AI, stając się integralną częścią całego systemu. Analizując algorytmy AI i dane na różnych poziomach zapewnią wszystkim użytkownikom całkowicie nowe doświadczenie.
OPPO_6G Raport (2).png
Dla przykładu, w przypadku pojazdów autonomicznych, sieci 6G będą mogły przypisać najbardziej odpowiedni algorytm AI i optymalne połączenie komunikacyjne w oparciu o lokalizację pojazdu i jego aktualne środowisko fizyczne (np. porę dnia, pogodę). Pojazd będzie mógł natychmiast pobrać i uruchomić algorytmy sztucznej inteligencji, które zostały wyuczone przez inne pojazdy i urządzenia, dzięki czemu zapewni pasażerowi najbezpieczniejszą i najbardziej komfortową podróż.
Standaryzacja technologii komunikacyjnej następnej generacji ma rozpocząć się w 2025 roku, a jej komercyjne wdrożenie nastąpi około roku 2035. OPPO spodziewa się, że w 2035 liczba inteligentnych agentów na świecie (tj. systemów, które na podstawie obserwacji otoczenia podejmują działania) znacznie przekroczy liczbę ludzi. Dlatego technologia komunikacyjna 6G, powinna być w stanie zaspokoić potrzeby nie tylko ludzi, ale wszystkich form inteligencji i ich różnych interakcji.
Raport OPPO na temat 6G wprowadza pojęcie płaszczyzny funkcji AI (AI Function Plane) jako nowy wymiar sieci 6G. Tworzy inteligentną kostkę (Intelligent Cube, tzw. AI-Cube) – architektura ta wzmocni sieć 6G na dwóch poziomach: funkcjonalności sieci i możliwości sieci wysokiego poziomu. W ten sposób umożliwi sieciom 6G samooptymalizację, dynamiczną administrację i inteligentną dystrybucję zasobów.
OPPO_6G Raport (1).png
Obecnie ograniczona moc obliczeniowa i pojemność pamięci urządzeń inteligentnych utrudnia im korzystanie z dużych, uogólnionych algorytmów AI. Tymczasem wyspecjalizowana sztuczna inteligencja, która może działać na tych urządzeniach, nie jest w stanie sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu na dane większości użytkowników. Jednak w sieciach 6G domena AI będzie mogła pełnić wiele ról, takich jak tradycyjna stacja bazowa, baza danych, repozytorium modeli AI i serwer aplikacji. W przeciwieństwie do sieci 4G i 5G, sztuczna inteligencja wykorzystywana do wnioskowania i podejmowania decyzji w sieciach 6G będzie organicznie zintegrowana po stronie urządzenia i sieci, przy czym urządzenie będzie odgrywać ważniejszą rolę. Raport jest dostępny tutaj.

źródło: OPPO
czytane: 791

architekturaoppoprzyszłośćraportsieci 6gsztuczna inteligencja

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top