Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Pierścionek, który ochroni biometryczne dane

03.12.2019

Pierścionek, który ochroni biometryczne dane

Firma Kaspersky połączyła siły z projektantem biżuterii i akcesoriów ze Sztokholmu, tworząc wspólnie biżuterię na granicy technologii i sztuki – niepowtarzalny pierścień służący jako przedłużenie tożsamości cyfrowej osoby, mający na celu ochronę unikatowych danych biometrycznych użytkowników.

Wraz z cyfryzacją i automatyzacją wielu usług  unikatowe dane biometryczne stają się istotnym elementem w odblokowywaniu dostępu do tych usług – już teraz wykorzystuje się odcisk palca lub twarz do odblokowywania telefonu, dokonywania płatności czy nawet dostępu do mieszkania lub biura. Dane biometryczne są unikatowe – nie ma dwóch osób z takimi samymi odciskami palców, rysami twarzy czy tęczówkami. Powszechne dziś wykorzystywanie danych biometrycznych oznacza, że są one przechowywane w różnych miejscach w różnych warunkach. Naruszenie bezpieczeństwa danych biometrycznych stwarza poważne ryzyko: gdy zostaną utracone, w przeciwieństwie do haseł nie będą mogły zostać zresetowane.

Firma Kaspersky połączyła siły z projektantem akcesoriów, Benjaminem Waye’em, aby przygotować unikatową biżuterię – pierścień z nadrukowanym sztucznym wzorem odcisku palca, który może być wykorzystywany do uwierzytelnienia. Pierścień ten to jedno z możliwych rozwiązań wykorzystanych do ochrony danych biometrycznych w środowisku, w którym nie ma 100% gwarancji, że rzeczywiste dane biometryczne będą przechowywane przez osoby trzecie w sposób odpowiedzialny. Za pomocą tego gadżetu można odblokować telefon oraz uzyskać dostęp do innych systemów wymagających uwierzytelnienia przy użyciu odcisku palca, nie obawiając się kradzieży danych biometrycznych. W przeciwieństwie do rzeczywistego odcisku palca jego sztuczny odpowiednik można zmienić i zresetować. W przypadku wycieku danych biometrycznych na skutek ataku wzór na pierścieniu można wymienić na nowy, chroniąc w ten sposób swoje unikatowe dane osobiste.

źródło: Kaspersky
czytane: 916

kasperskyzabezpieczenia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top