Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Pierwszy iPhone nie powstał w Apple!

20.06.2016

Pierwszy iPhone nie powstał w Apple!

Wiecie, że pierwszy iPhone wcale nie został stworzony przez Apple? Telefon o nazwie iPhone zaprezentowała już w 1998 roku firma InfoGear!

Równie interesujący jest fakt, że InfoGear – podobnie jak Apple – ma swą centralę w amerykańskim stanie Kalifornia. Kolejną ciekawostką jest to, że iPhone z 1998 roku był – jak na tamte czasy – w zasadzie prawie smartfonem.

iPhone produkowany przez InfoGear był telefonem przewodowym, stacjonarnym – ale bardzo rozbudowanym. Promowano go jako „Dotykowy, Internetowy Telefon”. Urządzenie było spore, ale miał wysuwaną klawiaturę QWERTY, 2 MB RAM-u oraz wyświetlacz o rozdzielczości 640×480 pikseli. Ekran był monochromatyczny, rezystancyjny, wymagał użycia rysika, ale w 1998 roku mógł robić wrażenie. Maszyneria pozwalała na przeglądanie stron www i korzystanie z e-maila. Sprzęt z napisem iPhone kosztował 500 dolarów, nie licząc ceny dostępu do sieci.

infogear-iphone

Po roku firma InfoGear zaprezentowała ulepszony model – ale świat nie był wówczas chyba gotowy na takie urządzenia. Dwa lata po debiucie iPhone’a, jego producent został wchłonięty przez Cisco. Wraz z firmą, sieciowy gigant przejął również prawa do nazwy iPhone, a nawet wykorzystał ją kolejny raz – tym razem w odniesieniu do telefonu VoIP.

iPhone2

Najweselej zrobiło się jednak później, gdy w 2007 roku Apple zapowiedziało swojego iPhone’a. Sprawa nazwy trafiła do sądu, jednak oba koncerny w jakiś sposób porozumiały się. Szczegóły porozumienia pozostały tajne… ale czy słyszeliście kiedykolwiek o iPhone firmy Cisco…?

To jednak nie koniec tej historii. Czas na małe zaskoczenie. Spójrzcie na zdjęcia:

Jak się słusznie domyślacie, to wczesny tablet. Zaprojektowano go w InfoGear trochę później, niż iPhone’a. Urządzenie miało oporowy ekran z dodatkowymi polami ikon w narożnikach, wysuwaną klawiaturę i uchwyt do noszenia. Niestety, nie wyszło poza fazę prototypu. A teraz zgadnijcie, jak ów prototyp nazywali jego twórcy… Możecie mi nie wierzyć, ale mówili o nim iPad! Czyżby Apple inspirowało się działaniami jakiejś niezbyt znanej, kalifornijskiej firmy, która szybko została wchłonięta przez większego gracza? Tego nie da się chyba przesądzić…

Infogear-1stgen

czytane: 4384

appleiPadiPhone

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top