Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Raspberry Pi Zero – komputer za 20 złotych

27.11.2015

Raspberry Pi Zero – komputer za 20 złotych

Raspberry Pi Zero to najnowsze dzieło zespołu odpowiedzialnego za znane od dawna komputerki Raspberry Pi, które kosztowały zazwyczaj w granicach 20-30 $. Tym razem udało się zejść z kosztem maleńkiego minimalistycznego komputerka do 5 $ (sic!). Wiążą się z tym dwa fakty: grudniowy numer magazynu The MagPi zawiera Raspberry Pi Zero jako dodatek, a twórcy najwyraźniej nie docenili popularności własnego rozwiązania i wytworzyli zbyt mało urządzeń. Komputerka nie można w tej chwili kupić.

Popularność Raspberry Pi Zero jest ogromna, przy czym niska cena, która dla twórców jest najważniejsza, gra w świadomości użytkowników raczej drugoplanową rolę. Poprzednie wersje urządzenia stworzonego przez Raspberry Pi Foundation, a zaprojektowanego głównie w celu wspierania nauki informatyki również tam, gdzie nie ma pieniędzy na zakup drogich komputerów PC, znalazły zastosowanie jako sterowniki w ogromnej ilości zestawów dla domorosłych konstruktorów.


Raspberry Pi Zero – to cały komputer

To maleństwo, choć nie ma klawiatury, myszki, czy wyświetlacza, jest pełnoprawnym komputerem. Jego specyfikacja techniczna obejmuje:

  • jednordzeniowy procesor Broadcom BCM2835, 1 GHz
  • 512 MB pamięci SDRAM
  • 2 porty micro-USB (jeden dla zasilania) i jeden mini-HDMI
  • obsługę kart pamięci microSD
  • wagę 9 gramów przy rozmiarach 65x30x5 mm

Raspberry Pi Zero zasilany jest napięciem 5 V poprzez gniazdo micro-USB albo przez piny GPIO. Całość działa pod kontrolą specjalnej wersji systemu Debian o nazwie Raspbian zoptymalizowanej do potrzeb małego komputera.


Raspberry Pi Zero obok baterii 9 V

Poniżej można obejrzeć film przedstawiający ideę stojącą za projektem: komputer osiągalny niemal dla każdego. Twórcom udało się przekroczyć magiczną barierę niedostępności zaawansowanej elektroniki – jeden z nich opowiada zresztą, że w przeszłości to głównie cena stała na przeszkodzie poznawania techniki komputerowej.

Jeżeli tylko macie żyłkę odkrywcy i ambicje związane z samodzielną nauką elektroniki, warto zainteresować się Raspberry Pi Zero. Inspiracji można szukać oczywiście w Internecie. W zeszłym roku Computer World opublikował listę 20 ciekawostek związanych z Raspberry Pi, ale prawdziwe wyzwania znajdziecie w serwisie Malinowo i na innych stronach, skupiających pasjonatów tego maleńkiego komputera. Jeśli preferujecie książki – dla starszych wersji urządzenia Helion wydał tytuł Raspberry Pi. Najlepsze projekty. Książka do dostania na stronie wydawnictwa za 69 zł. To spory kontrast dla ceny urządzenia. – A chwilowym brakiem Raspberry Pi Zero w sprzedaży nie ma się co przejmować. Twórcy na pewno szybko uzupełnią sklepowe zapasy.

Introducing PIZERO from Raspberry Pi Foundation on Vimeo.

Więcej o propozycjach sprzętowych i założeniach Raspberry Pi Foundation można dowiedzieć się klikając tutaj, natomiast jeśli jesteście zainteresowani anglojęzycznym pismem dedykowanym projektom i urządzeniom Raspberry Pi, zajrzyjcie koniecznie tu.

źródło: Raspberry Pi Foundation
czytane: 3185

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top