Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Smartfonowe klocki

25.04.2016

Smartfonowe klocki

LG G5, który dane mi było ostatnio przetestować, to jeden z pierwszych na rynku smartfonów o modułowej konstrukcji. Ale pomysł na modułowość urządzeń mobilnych wcale nie jest nowy – od dawna producenci prześcigali się w koncepcjach i prototypach na sprzęty, które można rozbudowywać lub przystosowywać do swoich preferencji poprzez swoiste klocki, czyli moduły. Najbardziej znany jest chyba Projekt Ara od Google’a i firmy Phoneblocks (http://www.projectara.com/). Urządzenie to ma pozwalać na wymianę poszczególnych części, które będą dostępne w formie różnego rodzaju modułów. Niestety premiera tego sprzętu na razie jest przesunięta na czas nieokreślony.

Projekt Ara

Źródło: http://www.modularphonesforum.com/

Jest jeszcze ZTE Eco-Mobius, który zakłada możliwość wymiany w telefonie poszczególnych bloków (procesor, kości RAM i ROM, baterię, wyświetlacz oraz aparat). Wydzielone moduły w postaci demontowalnych kostek, zostały ukształtowane tak, by uniemożliwić ich pomylenie i montaż w niewłaściwym miejscu (więcej informacji).

Innym podejściem do modułowych telefonów jest PuzzlePhone, smartfon stworzony przez Finów z Circular Devices, którego konstrukcja podzielona została na 3 części: The Spine, czyli szkielet, na którym będą się znajdować ekran oraz podzespoły, które nie wymagają częstych usprawnień. Kolejny jest mózg – The Brain – który ma zawierać procesor, układ graficzny, RAM, pamięć flash i aparat fotograficzny. Ostatnią częścią jest serce – The Heart – tu zlokalizowano baterię oraz inne podzespoły z krótszym cyklem życia.

puzzlephone

Źródło: http://www.puzzlephone.com/

Kolejnym projektem jest Shift5+ niemieckiej formy Shift – modułowy smartfon z systemem Android 5.1 lub Windows 10 Mobile. Modularność urządzenia obejmuje wymianę akumulatora, wyświetlacza, wewnętrznej pamięci oraz bliżej nie sprecyzowanych „innych podzespołów” – koncepcja zakłada ich wymianę w razie awarii, ale nie wiadomo, czy w taki sam sposobów będzie można ulepszyć specyfikację, np. poprzez zwiększenie pojemności pamięci RAM. W każdym bądź razie smartfony firmy Shift można zamówić w przedsprzedaży na stronie producenta.

Nie zapomnijmy, ze w sprzedaży jest już inny modułowy smartfon – Fairphone 2, który można kupić za 525 euro. To z pozoru zupełnie normalny smartfon, ale można w nim bardzo łatwo wymieniać podzespoły. Wystarczy śrubokręt. Ekran można zdemontować poprzez odczepienie zaczepów, użytkownik będzie mógł też wymienić procesor, pamięć, aparat czy też inne podzespoły.

fairphone2

Źródło: https://www.fairphone.com/phone/

Branża, jak widać, powoli zwraca się w stronę modułowości, choć z perspektywy biznesowej dla producentów smartfonów nie jest to dobre rozwiązanie – użytkownicy nie kupią nowego telefonu tylko kolejne moduły – a to przekłada się na mniejsze zyski. Ale coś się jednak dzieje, a to najważniejsze 🙂

źródło:
czytane: 2678

Googlesmartfon

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top