Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Trzeba mieć się na baczności – rośnie liczba przestępstw dotyczących e-bankowości

28.01.2021

Trzeba mieć się na baczności – rośnie liczba przestępstw dotyczących e-bankowości

Jak wynika z danych udostępnionych nam przez Komendę Główną Policji, w 2020 roku odnotowano 6,7 tys. przestępstw dotyczących e-bankowości. Dotyczą przede wszystkim klientów korzystających ze zdalnych kanałów i wykorzystują  głównie phishing. Dla porównania rok wcześniej, takich przestępstwo odnotowano 6,3 tys.,  a w 2018 roku – 3,6 tys.

Inną kategorią oszustw, które odnotowuje w swoich statystykach policja, jest skimming. Polega on na instalowaniu nakładki na bankomaty, za pomocą której oszuści odczytują dane z paska magnetycznego na karcie. Liczba takich oszustw nieznacznie spadła w porównaniu z ubiegłymi latami. W 2020 odnotowano 1406 takich przestępstw, podczas gdy rok wcześniej było ich 1415 (z kolei w 2018 r. – 743).

Warto dodać, że udostępnione dane informują o przestępstwach stwierdzonych. Nie obejmują zatem postępowań, które jeszcze są w toku, co więcej, nie wszystkie przypadki przestępstw tego typu muszą być obligatoryjnie opisywane w katalogach tagami e-bankowość, phishing czy skimming. Oznacza to, że w w rzeczywistości przestępstw tego typu może być jeszcze więcej.

źródło: PRNews
czytane: 847

oszustwaphishingpolicjaskimmingstatystyki

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top