Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Wakacje za granicą – co zrobić, by nie zaskoczyła nas wysokość faktury za usługi telekomunikacyjne

30.06.2021

Wakacje za granicą – co zrobić, by nie zaskoczyła nas wysokość faktury za usługi telekomunikacyjne

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował wakacyjny poradnik wskazujący, na co zwrócić uwagę podczas korzystania z telefonów lub innych urządzeń mobilnych podczas wakacji, zwłaszcza za granicą.

Po pierwsze: roaming to podstawa

Wyjeżdżając na urlop za granicę trzeba pamiętać o włączeniu i zasadach korzystania z roamingu. Gdy telefon zaloguje się do sieci w innym kraju, użytkownik otrzymuje SMSem powiadomienie z informacjami o kosztach korzystania z usług w roamingu w kraju, w którym przebywa użytkownik.

Połączenie w roamingu wykonywane jest, gdy użytkownik dzwoni z polskiego numeru będąc za granicą. Nie ma znaczenia dokąd się dzwoni – na polski czy na inny europejski numer. Istotne jest to, że telefon zalogowany jest do sieci zagranicznej. Zgodnie z zasadą Roam Like At Home (RLAH) rozliczanie usług świadczonych w roamingu na terenie Unii Europejskiej odbywa się na takich samych warunkach, jakie są w Polsce. Dostawca usług nie może więc naliczać dodatkowych opłat, za wyjątkiem opłat wynikających z Polityki Uczciwego Korzystania.

Po drugie: koszty transmisji danych

W przypadku dostępu do internetu operator przyznaje określony limit transmisji danych. Minimalna wysokość limitu jest powiązana z wysokością opłaty abonamentowej lub kwotą doładowania w przypadku usług pre-paid oraz z wielkością krajowego pakietu danych. Operator powinien poinformować o limicie danych dostępnym w roamingu. Po przekroczeniu przyznanego limitu operator może naliczać dodatkowe opłaty. Od 1 lipca 2021 r. maksymalna stawka hurtowa za transmisję danych wynosi 16,84 zł brutto/GB.

Dostawcy mogą również oferować umowy bez usług roamingowych albo specjalnie sformułowane alternatywne umowy roamingowe z taryfami niepodlegającymi przepisom unijnym, np. jeśli korzysta się z roamingu poza UE. Jeśli użytkownik wyjeżdża poza Unię Europejską, wtedy należy skontaktować się z operatorem i sprawdzić koszty korzystania z usług, na przykład dodatkowej oferty/pakietu pozwalającego na obniżenie kosztów. Zwróć uwagę, w jakiej strefie jest kraj do którego podróżujesz. Koszt roamingu (zwłaszcza transferu danych) w krajach spoza UE może być bardzo wysoki.  Na przykład w takich krajach jak Albania, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Szwajcaria, Turcja czy Ukraina koszt 1 megabajta wynosi 31,76 zł.

Po trzecie: ostrożnie przy granicy

Aby uniknąć niezamierzonego korzystania z roamingu na terenach przygranicznych należy sprawdzić, do jakiej sieci zalogowany jest telefon. Informacja będzie widoczna na wyświetlaczu. Aby nie narazić się na nieoczekiwane wydatki (na przykład podczas przebywania na granicy państw należących do UE i spoza UE) należy zmienić tryb wyboru sieci na manualny i wybrać sieć swojego dostawcy. Wtedy telefon nie połączy się automatycznie z siecią zagraniczną.

źródło: UKE
czytane: 816

operatorzypodróżowanieroamingtransfer danych za granicąukeurlopwakacjewczasy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top