Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Używanie smartfona mniej szkodliwe dla środowiska od jedzenia steku?

30.06.2020

Używanie smartfona mniej szkodliwe dla środowiska od jedzenia steku?

Jak wynika z globalnego badania Ericsson ConsumerLab, większość z nas podejmuje proekologiczne decyzje zakupowe, ale nie zawsze potrafi trafnie wskazać, które z codziennych nawyków mają najbardziej zgubny wpływ na środowisko. Pewne czynności, jak np. codzienne dojazdy do pracy samochodem czy podróż samolotem na wakacje, są przez większość oceniane jako jednoznacznie złe i negatywnie wpływające na zmiany klimatyczne. Jednocześnie, respondentom znacznie trudniej było ocenić faktyczny poziom oddziaływania na środowisko stosowanej diety czy też korzystania ze smartfonów. 84% respondentów nie doceniło wpływu diety na środowisko, podczas gdy około 70% przeceniło wpływ używania smartfonów.

Wielu konsumentów nie jest świadomych w jaki sposób różnego rodzaju produkty są wytwarzane i jakie obciążenie dla planety kryje się za popularnymi usługami czy czynnościami. Tym samym nie mogą wiedzieć, jaki ślad węglowy zostaje po rocznym korzystaniu ze smartfonu czy regularnych dojazdach do pracy samochodem. Dlatego nie dla wszystkich jest oczywiste, że korzystanie ze smartfona, może być mniej szkodliwe dla środowiska od jedzenia steka.

Konsumenci są świadomi oddziaływania na środowisko, ale nie biorą za to odpowiedzialności. Uważają, że główna odpowiedzialność za ochronę środowiska spoczywa na władzach krajowych i samorządowych oraz  firmach i markach –  czyli głównie  podmiotach państwowych, biznesowych i pozarządowych. Wyniki badania wyraźnie pokazują, że konsumenci mają trudności z powiązaniem swoich indywidualnych działań z istotnym wpływem na ogólny stan klimatu.  Tymczasem działania mające na celu złagodzenie wpływu człowieka na środowisko powinny być zbiorowym wysiłkiem.

Badanie Ericsson ConsumerLab dostępne jest pod adresem: https://www.ericsson.com/en/reports-and-papers/consumerlab/reports/consumers-sustainability-and-ict

źródło: Ericsson
czytane: 1149

badanieEricssonochrona środowiskasmartfony

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top