Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » 40. urodziny kultowego Walkmana od Sony

15.07.2019

40. urodziny kultowego Walkmana od Sony

Obecnie nie ma szans, by zobaczyć gdzieś na ulicy osobę z walkmanem, ale kilkanaście lat temu, przed wszelkimi usługami streamingowymi i odtwarzaczami MP3 to było podstawowe urządzenie, służące do słuchania muzyki w ruchu. Choć przez lata na rynku funkcjonowało wielu producentów przenośnych odtwarzaczy kaset magnetofonowych, to nazwa walkman utożsamiana jest z jedną tylko firmą – Sony. I za sprawą tej właśnie firmy walkamany (nazwa marki z czasem stała się pospolitym rzeczownikiem) obchodzą już 40 urodziny.

Podobno pierwszy walkman powstał na życzenie Masaru Ibuki, współzałożyciela Sony, który chciał słuchać opery podczas lotów i potrzebował bardziej mobilnego urządzenia niż odtwarzacz kasetowy Sony TC-D5. Zadanie to spadło na projektanta Sony Norio Ohga, który zbudował prototyp z magnetofonu Sony Pressman. Pierwszy z kultowych przenośnych odtwarzaczy kasetowych Sony trafił do sprzedaży 1 lipca 1979 r. i wyceniony był na 150 dolarów. I mimo tego, że pierwszy miesiąc sprzedaży był rozczarowujący, z czasem Walkman stał się jedną z najbardziej udanych marek Sony, wpływając na każdy następny format muzyki przenośnej, CD, Mini-Disc, MP3 i wreszcie muzykę strumieniową.

Generalnie sprzedano ponad 400 milionów przenośnych odtwarzaczy muzycznych Walkman, w tym 200 milionów odtwarzaczy kasetowych. Sony wycofało się z ich produkcji w 2010 roku. Ale nazwa żyje do dziś w postaci nowych odtwarzaczy MP3 i aplikacji Sony Walkman. Niewątpliwie był to kulturalny fenomen i nieodłączny symbol lat 80-tych i 90-tych. I choć byśmy spodziewali się, że przenośne urządzenie odtwarzające kasety magnetofonowe to już przeżytek, za sprawą NINM Lab może znów pojawić się na rynku, ale w nowym wydaniu. IT’S OK ma oczywiście odtwarzać kasety, ale przy okazji obsługiwać funkcję Bluetooth 5.0, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z urządzenia poprzez słuchawki bezprzewodowe. NINM Lab zbiera pieniądze na ten projekt w serwisie Kickstarter.

 

źródło: The Verge, Wikipedia
czytane: 3677

historiakasety magnetofonoweodtwarzaczSonywalkman

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top