Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » ciekawostki » Zuckerberg robi okulary do wirtualnej teleportacji

11.03.2021

Zuckerberg robi okulary do wirtualnej teleportacji

W wywiadzie dla serwisu The Information Mark Zuckerberg sprzedaje swoją wizję okularów wykorzystujących VR i AR (czyli wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość). Według niego inteligentne okulary stworzone przez inżynierów z Facebooka mogłyby być używane do „teleportowania” ludzi do ich biura lub na spotkania z przyjaciółmi. Mogą sprawić, że użytkownik poczuje się, jakby był w tym samym pokoju co rozmówca, nawet jeśli w praktyce obydwie osoby są daleko od siebie.

Miliarder widzi to tak: Rather than calling someone or having a video chat, you just kind of snap your fingers and teleport, and you’re sitting there and they’re on their couch and it feels like you’re there together [w wolnym tłumaczeniu: Zamiast dzwonić do kogoś lub nawiązywać połączenie wideo, wystarczy jakby po prostu pstryknąć palcami i teleportować się. Ty siedzisz tutaj, oni siedzą na kanapie i wydaje się, jakbyś tam był]. Zuckerberg uważa, że ​​ta technologia może pomóc zmniejszyć niektóre negatywne skutki podróży, na przykład zredukować emisję CO2. Plany są ambitniejsze – Zuckerberg zachęca do wyobrażenia sobie świata, w którym lekka, stylowa para okularów może zastąpić komputer lub smartfon. Tylko czy faktycznie ludzie porzucą laptopy i smartfony na rzecz inteligentnych okularów?

Okulary w wizji szefa Facebooka wyglądają podobnie do Ray-Banów i w dużej mierze opierają się na AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości. W teorii mogą współpracować z inteligentną opaską na rękę i rękawiczkami, które mogą śledzić ruchy użytkownika, a nawet umożliwiać pisanie na wyimaginowanej klawiaturze. Jak mogłoby to wyglądać? Zuckerberg widzi to następująco: You head to a table, but instead of pulling out a laptop, you pull out a pair of soft, lightweight haptic gloves. When you put them on, a virtual screen and keyboard show up in front of you and you begin to edit a document [tł. Podchodzisz do stołu, ale zamiast wyciągać laptopa, wyciągasz parę miękkich, lekkich rękawiczek dotykowych. Po ich założeniu pojawia się przed tobą wirtualny ekran i klawiatura i zaczynasz edytować dokument].

Oczywiście Facebook ma jeszcze wiele do zrobienia, zanim wszystkie te plany staną się rzeczywistością, ale podobno zamierza w tym roku wypuścić pierwszą parę inteligentnych okularów (choć nie AR), zrobionych we współpracy z firmą Luxottica, odpowiedzialną m.in. za markę Ray-Ban.

 

źródło: The Sun
czytane: 931

ARFacebookMark ZuckerbergokularyRay-BanVR

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top