Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » miszmasz » Drony kontra samoloty

19.04.2016

Drony kontra samoloty

Prędzej czy później musiało do tego dojść – dron zderzył się z lądującym samolotem. Rzecz wydarzyła się w Wielkiej Brytanii i dotyczy maszyny linii British Airways, która lądowała w niedzielę na lotnisku Heathrow. Airbus A320 leciał z Genewy i miał na pokładzie 132 pasażerów i 5 członków załogi. Kapitan twierdzi, że podczas podchodzenia do lądowania w samolot uderzył dron – na szczęście maszyna wylądowała bez problemów i nie odniosła uszkodzeń, niemniej przypadek ten wywołał dyskusję na temat regulacji obecności dronów w okolicy lotnisk. Zwłaszcza wobec wzrastającej popularności tego typu urządzeń, które bez problemów czy zezwoleń można nabyć w sklepach z elektroniką czy w internecie. (źródło)
W Polsce mieliśmy w ubiegłym roku podobną sytuację – Embraer 195 linii Lufthansa, lecący z Monachium do Warszawy, podchodził do lądowania na lotnisku Chopina. Piloci zaalarmowali obsługę naziemną, że zaledwie 100 m od ich maszyny lata dron. Samolot wylądował bezpiecznie, jednak służba kontroli ruchu lotniczego zdecydowała o zmianie kierunku do lądowania kolejnych samolotów. Dopiero po kilku godzinach ruch lotniczy przywrócono do normy. (źródło)
Warto dodać, że w Polsce funkcjonują regulacje prawne dotyczące lotów bezzałogowych, a ich nieprzestrzeganie może grozić karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Więcej na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

 

źródło: Huffingron Post, TVN24, Urząd Lotnictwa Cywilnego
czytane: 2535

dronlotnictwoprzepisysamolot

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top