Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » miszmasz » Gigapikselowe dzieła sztuki od Google

18.05.2016

Gigapikselowe dzieła sztuki od Google

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Z tej okazji Google Cultural Institute udostępnił tysiąc dzieł wielkich artystów w gigapikselowej rozdzielczości – zdjęcia obrazów wykonano specjalnym aparatem o prostej nazwie Art Camera, wyposażonym nie tylko w olbrzymią matrycę, ale i laser i sonar, które mierzą odległość aparatu od fotografowanego obiektu. Dzięki temu urządzeniu możemy podziwiać sztukę w najmniejszych detalach, przyjrzeć się każdemu pociągnięciu pędzla, znaleźć niedostępne gołym okiem szczegóły. Bez Art Camera, sprzętu opracowanego przez Google, proces digitalizacji zdjęć w tak wysokiej rozdzielczości wymagał wiele czasu, bardzo drogiego sprzętu i kunsztu, którym legitymowało się niewielu specjalistów.

Art Camera

Art Camera / źródło: www.eluniversal.com.mx

 

Jak więc działa Camera Art? To robotyczny aparat, który jest w stanie zapisać gigapikselowe zdjęcia szybciej i łatwiej od dotychczasowych systemów. Mechanizm aparatu jest sterowany automatycznie i wykonuje setki wysokiej rozdzielczości zbliżeń obrazu. Aby zagwarantować, że każde pociągnięcie pędzlem, każda zmiana faktury będzie odpowiednio wyostrzona, sprzęt wyposażono w laser i sonar do pomiaru odległości od fotografowanej grafiki. Gdy już każdy szczegół zdjęcia zostanie zapisany, oprogramowanie skleja tysiące zdjęć w jeden obraz. Owoc pracy Art Camera to zdjęcie złożone z  ponad miliarda pikseli, którego jakość można porównać do zdjęcia o rozdzielczości sto razy lepszej od zdjęcia zrobionego profesjonalnym aparatem.

Google zamierza udostępnić swoje kamery muzeom na całym świecie, by zapewnić dostęp do wspólnego dziedzictwa kulturowego każdemu, na całym świecie. na dodatek przyczyni się to do zachowania bezcennych, i jakże wrażliwych na światło czy wilgoć, dzieł sztuki dla przyszłych pokoleń. Dziś udostępniono pierwszych tysiąc obrazów takich artystów jak Pissarro, Rembrandt, Van Gogh czy Monet ze zbiorów muzeów w Australii, Indii, Brazylii i in.  Udostępnione przez Google Cultural Institute zdjęcia można obejrzeć na stronie https://www.google.com/culturalinstitute/project/art-camera.

źródło: https://googleblog.blogspot.com/2016/05/art-camera-cultural-institute.html, http://www.rp.pl/Sztuka/305189987-Google-Rembrandt-van-Gogh.html
czytane: 2764

Googlekamerasztuka

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top