Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » miszmasz » Google zawiesza współpracę z Huawei. Co to oznacza dla użytkowników tych smartfonów?

19.05.2019

Google zawiesza współpracę z Huawei. Co to oznacza dla użytkowników tych smartfonów?

Koniec współpracy Google i Huawei – potwierdzili to w niedzielę 19 maja przedstawiciele firmy Alphabet Inc., czyli konglomeratu i holdingu powołanego do życia przez spółkę Google.

Wiadomość o zerwaniu współpracy podała specjalizująca się w informacjach na temat nowinek technologicznych i działalności mediów sieć „The Verge”. Agencja Reuters podkreśla, że decyzja ta jest związana z wcześniejszym postanowieniem departamentu handlu USA o wpisaniu Huawei Technologies i 70 innych firm, na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę amerykańskiego rządu, aby móc kupować komponenty i technologie z USA. Poza tym kilka dni temu prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie, w którym zakazał amerykańskim firmom używania sprzętu telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez podmioty, uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Co w praktyce oznacza taka decyzja?

Wszystko wskazuje na to, że chiński koncern nie będzie miał dostępu do aktualizacji Androida, a to może się wiązać z tym, że użytkownicy nie skorzystają już z aplikacji i usług oferowanych przez Google, np. Play Store’a, Gmaila i YouTube’a.

Media informują, że Huawei „zachowa jedynie dostęp do publicznej wersji systemu operacyjnego Android dla urządzeń mobilnych – AOSP (Android Open Source Project), ale nie będzie mieć uprawnień dających dostęp do prawnie zastrzeżonego, własnościowego oprogramowania zamkniętego”.

Agencja Reutera dodała, że pojawiły się informacje, iż departament handlu USA może okresowo złagodzić restrykcje nałożone na chiński koncern Huawei. Polska Agencja Prasowa podaje, że specjaliści IT twierdzą, że bez wsparcia spółek wchodzących w skład Alphabet Inc., funkcjonowanie Huawei na rynkach światowych nie będzie możliwe.

źródło: PAP, Reuters
czytane: 2748

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top