Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » miszmasz » Liczba domen w internecie przekroczyła 331 milionów

09.08.2016

Liczba domen w internecie przekroczyła 331 milionów

Liczba adresów www zarejestrowanych we wszystkich rodzajach rozszerzeń przekroczyła 331 milionów – wynika z najnowszego raportu CENTR, publikowanego przez rynekdomen.pl. To prawie 2,5 procent więcej niż rok wcześniej.

Z raportu CENTR wynika, że w sieci działa ponad 331 milionów nazw zarejestrowanych w domenach najwyższego poziomu (TLD). Specjaliści podkreślają, że za sprawą boomu domenowego w Chinach, w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy dynamika rozwoju rynku pierwotnego domen była ponadprzeciętnie wysoka. Autorzy raportu podkreślają jednak, że ta gorączka domenowa nieznacznie „stygnie”, choć zaznaczają również, że wciąż trudno mówić o jej końcu.

Największy wzrost odnotował segment nTLD (nowych domen najwyższego poziomu) z sumarycznym wynikiem 33 procent. Dynamika domen krajowych był znacznie niższa i wyniosła nieco ponad procent.

W raporcie CENTR pojawia się także ranking największych domen z chińską końcówką .cn. W styczniu prześcignęła ona niemieckie rozszerzenie .de, wówczas zarejestrowanych w niej było niespełna 16,4 miliona nazw. Obecnie jest ich 3 miliony więcej. Jeśli chińska ccTLD (krajowa domena najwyższego poziomu) utrzyma tempo wzrostu, oznacza to, że w ciągu roku przybędzie w tym rozszerzeniu aż 6 milionów nazw!

Rynekdomen.pl pokazuje także dynamikę wzrostu europejskich ccTLD, dla których dynamika wzrostu wyniosła raptem 0,2 proc. kwartał do kwartału. W rozszerzeniach tych przybyło zaledwie 168 tys. nazw. Największą dynamiką wykazała się zaliczona przez CENTR do końcówek europejskich armeńska domena .am, która odnotowała wzrost na poziomie 8,7 proc. Na drugim miejscu znalazła się portugalska końcówka .pt (3,1 proc.), na trzecim cypryjska .cy (2,6 proc.), a na kolejnym miejscu, ex aequo, chorwacka .hr i estońska .ee (2,1 proc.). Łączna liczba adresów utrzymywanych w europejskich ccTLD wynosi 68,4 miliona.

W obszarze końcówek legacy gTLD jedynie .com wykazuje się zwiększającą się dynamiką przyrostu nazw. Pozostałe rozszerzenia rozwijają się coraz wolniej. W ostatnim czasie najbardziej spowolnił wzrost końcówki .biz, poziom wyrównała natomiast domena .info. Wydaje się jednak, że legacy gTLD, z wyjątkiem .com, najlepsze lata mają za sobą.

źródło: rynekdomen.pl
czytane: 5897

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top