Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » miszmasz » Ustawa antyterrorystyczna weszła w życie – co to dla nas wszystkich oznacza?

04.07.2016

Ustawa antyterrorystyczna weszła w życie – co to dla nas wszystkich oznacza?

1 lipca zaczęła obowiązywać nowa ustawa antyterrorstyczna, która zwiększa – już i tak szerokie – uprawnienia służb specjalnych i organów ścigania. Pisaliśmy już zresztą o niej wcześniej, także w kontekście konieczności rejestrowania kart pre-paid.

Fundacja Panoptykon przygotowała streszczenie nowych przepisów i zapowiedź tego, jak mogą one dotknąć każdego obywatela Polski i cudzoziemca przebywającego na terenie kraju- w kwestii posłuchów, pobierania obrazu linii papilarnych, utrwalania wizerunku twarzy, a nawet materiału biologicznego (DNA) od cudzoziemców, prowadzenia wykazu osób mogących mieć związek z przestępczością o charakterze terrorystycznym (a także do praktycznie nieograniczonego i niekontrolowanego dostępu ABW do tych danych z publicznych rejestrów), uzyskania przez ABW dostępu do obrazów i nagrań z kamer umieszczonych w obiektach użyteczności publicznej, blokowania stron internetowych czy obowiązku rejestrowania kart pre-paid.

Generalnie wiadomo,  deklarowanym celem nowych przepisów jest przeciwdziałanie terroryzmowi, ale przepisy są nieprecyzyjne, a ich interpretacja może być tak szeroka, że mieści się w niej wiele sytuacji zupełnie niekojarzących się z tego typu zagrożeniem. Zresztą przeczytajcie sami.

źródło: https://panoptykon.org/wiadomosc/ustawa-antyterrorystyczna-wchodzi-w-zycie-co-sie-zmienia
czytane: 2566

bezpieczeństwoprawoustawa

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top