Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » Porady » Co to jest numer IMEI?

02.12.2020

Co to jest numer IMEI?

Wielu z nas zetknęło się z nazwą IMEI. W większości, słusznie, kojarzymy to słowo z telefonami. Ale co tak naprawdę oznacza, czym jest i co umożliwia – już nie wszyscy wiedzą. Dlatego zapraszam do lektury krótkiego kompendium wiedzy na temat tego, czym jest IMEI i do czego może się przydać.

Skąd wzięła się nazwa IMEI?

IMEI to skrót od anglojęzycznego terminu International Mobile Equipment Identity, co oznacza Międzynarodowy Identyfikator Sprzętu Mobilnego. Innymi słowy, jest to po prostu „numer rejestracyjny” urządzenia mobilnego. Może być to smartfon, ale też np. modem w komputerze czy przenośnym „gwizdku” USB. Skoro jest to identyfikator, numer ten musi być unikalny, a także przypisany na stałe do urządzenia. Jest on niezmienny, dlatego też nie mamy możliwości modyfikacji go, nie łamiąc prawa.

IMEI nie zależy od karty SIM czy numeru telefonu

Numer IMEI identyfikuje urządzenie, a nie użytkownika. Nie jest on związany z tym, jaką kartę SIM mamy w telefonie czy z jakiej oferty korzystamy. Numer ten nie wskazuje też bezpośrednio użytkownika czy kraju pochodzenia urządzenia. Da się jednak z niego odczytać kod kraju, w jakim homologowano sprzęt. O tym za chwilę. IMEI jest przypisywany do każdego urządzenia, zapewniającego dostęp do sieci komórkowej – znajdziemy go zatem nie tylko w telefonie, ale i w smartwatchu z LTE czy 3G, samochodowym lokalizatorze wysyłającym dane siecią komórkową czy też – jak wspomniałem – modemie laptopa czy tabletu. Z tego też powodu, telefony obsługujące dwie karty SIM (Dual SIM) mają dwa numery IMEI (zwykle kolejne). Są po prostu traktowane jako dwa osobne urządzenia łączące się z siecią – choć tkwią w jednej obudowie.

Co oznaczają cyfry w numerze IMEI?

Numer IMEI składa się z 15 lub 16 cyfr. Każda z nich ma jakieś znaczenie. Pierwszych osiem to TAC – Type Allocation Code.


Jest to kod homologacji urządzenia, zaś pierwsze dwie cyfry, to kod kraju, w którym sprzęt przeszedł homologację. Polska to 35. Kolejne sześć cyfr to po prostu seryjny numer IMEI, czy tak naprawdę właściwy kod urządzenia. Ostatnia cyfra (rzadziej – dwie cyfry) jest liczbą kontrolną. Jest ona generowana za pomocą Algorytmu Luhna. Algorytm ten, opracowany przez niemieckiego naukowca Hansa P. Luhna pozwala sprawdzić poprawność wpisanego kodu – czy nie brakuje żadnej cyfry, czy nie doszło do „czeskiego błędu” etc. Taki układ IMEI obowiązuje od 2003 roku. W miejscu cyfr kontrolnych może znaleźć się dwucyfrowe oznaczenie SVN (Software Version Number) – pozwala ono odkodować oznaczenie fabrycznego oprogramowania sprzętu.

Wcześniej składnia była inna. Przed 2003 rokiem z numeru IMEI można było wyczytać producenta urządzenia. Oznaczały go dwie dodatkowe liczby pomiędzy kodem homologacji (który był wówczas 6-cyfrowy) a numerem seryjnym. I tak, przykładowo 30 oznaczało Sony Ericssona, 06 – LG, 70 – Sagema (ktoś jeszcze pamięta tą markę?), a 86 – Huawei. Obecnie – zarzucono tą składnię.

Numer IMEI można odkodować

Z numeru IMEI bez problemu da się odczytać nazwę producenta, model, a czasem nawet inne, dodatkowe informacje. Potrzeba jednak do tego specjalnego dekodera. Na szczęście, w internecie jest mnóstwo stron, na których możecie odkodować informacje ukryte w numerze IMEI. Nie będę sugerować żadnej konkretnej – ale ich wybór znajdziecie, wyszukując haseł jak np. „Dekoder IMEI„, „Odczyt IMEI” czy „IMEI Decoder„. Niektóre są nawet po polsku.

IMEI to nie numer seryjny!

Nie należy mylić numeru IMEI z umieszczonym na urządzeniu czy pudełku numerem seryjnym, oznaczanym często jako S/N, Serial Number czy po prostu SN. Choć IMEI również zawiera numer seryjny, nie jest on tożsamy z SN. Serial Number, jaki widzicie obok IMEI na opakowaniu (a czasem i na telefonie) to wewnętrzny numer danego producenta, oznaczający po prostu wasze urządzenie. Nie ma on powiązania z IMEI – służy np. do odkodowywania modelu i poszukiwania części zamiennych w serwisie, może być też potrzebny przy reklamacji (na równie lub w zastępstwie numeru IMEI).

Gdzie szukać numeru IMEI?

Numer IMEI najłatwiej odczytać z pudełka od telefonu

czy innego urządzenia. Dlatego też warto zachować fabryczne opakowanie i nie wyrzucać go. Wówczas, pomimo utraty sprzętu – będziemy znać ten numer, co pozwoli zablokować, a czasem nawet odzyskać sprzęt. W starszych telefonach, numer IMEI znajdował się również na naklejce pod akumulatorem. Teraz, gdy telefony są nierozbieralne, numer bywa (bardzo rzadko) umieszczany na stałe na obudowie, lub naklejany na nią. Zdarza się również, że producent graweruje go na szufladce kart SIM, a czasem obok niej. Bywa, że po wyjęciu szufladki znajdziemy wysuwaną, plastikową „fiszkę” z tym numerem. Taki zabieg pamiętam ze starszych smartfonów Xperia. Numer ten pokaże się też na ekranie telefonu – wystarczy wpisać klawiaturą kod *#06#. W telefonach z systemem znajdziemy go również w menu, w sekcji ustawień, pod pozycją „Informacje o telefonie” lub podobną. W przypadku urządzeń bez klawiatury – numer ten zwykle jest naniesiony trwale na obudowę.

Sprawdź numer IMEI kupując telefon!

Wpisanie na klawiaturze telefonu kodu *#06# spowoduje jego wyświetlenie na ekranie. Dzięki temu sprawdzimy, czy np. opakowanie dołączone przez sprzedającego pochodzi o kupowanego egzemplarza telefonu. ale nie tylko. Numer IMEI pozwala też sprawdzić, czy telefon nie figuruje jako skradziony, wyłudzony lub zagubiony (właśnie po to warto zachować pudełko!). Pozwoli też sprawdzić, czy został spłacony i czy operator nie ma zamiaru go w przyszłości zablokować. Blokada IMEI czyni telefon bezużytecznym, nawet, jeśli wymienimy kartę. Jeśli sprzedający unika pokazania wam IMEI – warto darować sobie zakup. Co prawda – jak podaje UKE – liczba kradzionych telefonów od kilku lat spada, ale warto zachować czujność.

Do czego może przydać się numer IMEI?

Nam, użytkownikom, przede wszystkim do sprawdzenia legalności telefonu przy zakupie, ale też w razie jego kradzieży lub zagubienia. Gdy będziecie zgłaszać kradzież na policji, funkcjonariusz z pewnością odnotuje ten numer. Potem – warto też zastrzec numer IMEI u operatora.


Niestety, trzeba to zrobić osobiście w większym salonie. Mniejsze – co wiem z praktyki – mogą unikać tego rodzaju usług, choć raczej mają możliwość zgłoszenia blokady. Zgłaszając chęć blokady SIM musicie zabrać do salonu operatora swój dokument tożsamości, umowę i / lub fakturę albo paragon, a jeśli telefon skradziono – także notatkę z policji. Wówczas operator dosłownie „ucegli” wasz telefon, nie zadziała on z żadną siecią komórkową, a złodziejowi pozostanie jako zgrabny docisk do papieru, „empetrójka” względnie „dawca” niektórych części zamiennych. Niemal na pewno nie pamiętacie numeru IMEI waszego telefonu. Z tego powodu warto zadbać, by znalazł się on na fakturze i nie pozbywać się pudełka od telefonu.

Wspomniana blokada IMEI jest odwracalna. Operator na wasze żądanie może ją znieść – ale znów konieczna będzie wizyta w salonie, wraz z dokumentami. Z możliwości tej skorzystacie, gdy np. jednak znajdziecie swój zaginiony telefon w pubie, pod siedzeniem samochodu czy u znajomych… Przyda się ona również wtedy, gdy policji uda się odzyskać wasz telefon, np. „przyskrzyniwszy” pasera. Wtedy – znów – przyda się IMEI, oryginalne opakowanie, faktura i zgłoszenie zaginięcia czy kradzieży. Dlatego warto pilnować wspomnianych dokumentów.

Nie życzę żadnemu z was, drodzy czytelnicy, abyście kiedykolwiek musieli skorzystać z numeru IMEI w opisanych powyżej okolicznościach. Jestem jednak przekonany, że warto wiedzieć, czym jest ten numer i gdzie go szukać. Mam nadzieję, że nasz poradnik choć trochę wam pomógł…

źródło: materiał własny
czytane: 7061

etykietaidentyfikatorIMEIkodkradzieżnumernumer seryjnyopakowanieoznaczeniepolicjaporada

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top