Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » Porady » Dzwonisz na policję? Licz się z dodatkowymi opłatami

12.08.2020

Dzwonisz na policję? Licz się z dodatkowymi opłatami

Od 24 sierpnia wszystkie jednostki policji w Polsce powinny być dostępne wyłącznie pod nowymi numerami telefonów zaczynającymi się od “47”. To skutek zmian, jakie wprowadzono pół roku temu. Dzwoniący na policję muszą się jednak liczyć z tym, że za połączenia będą musieli zapłacić – nawet wtedy, jeśli mają wykupione rozmowy bez limitu.

Począwszy od 24 lutego na dowolny polski komisariat lub na komendę można dzwonić na dwa sposoby: wybierając nowy numer zaczynający się od “47” lub dotychczasowy tradycyjny – poprzedzony lokalnym kierunkowym (np. 22 dla Warszawy lub 42 dla Łodzi). Taki podwójny system miał działać 6 miesięcy, zatem po 24 sierpnia stare numery powinny zostać wyłączone.

Problem w tym, że nie z każdego telefonu na nowy numer policji da się zadzwonić bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dotyczy to np. abonentów sieci Play. Operator wyjaśnia, że zgodnie z Planem Numeracji Krajowej numery zaczynające się od “47” nie są ani stacjonarne, ani komórkowe, w związku z tym obowiązują stawki “za połączenia głosowe z numerami specjalnymi”, czyli opłata 0,29 zł za minutę.

Pozostałe sieci komórkowe inaczej interpretują przepisy. Dodatkowe opłaty nie obowiązują m.in. w sieciach T-Mobile i Orange. – We wszystkich planach mobilnych mamy bezpłatne połączenia na numery stacjonarne, obejmujące także tę numerację – wyjaśnia Wojciech Jabczyński z biura prasowego Orange. I dodaje, że w sieciach stacjonarnych połączenia takie są bezpłatne lub mieszczą się w pakietach wykupionych minut.

Wyższego niż zwykle rachunku nie muszą się także obawiać abonenci Plusa. – To były lokalne numery stacjonarne i płaciło się jak za połączenie na numer stacjonarny. Teraz jest tak samo, tyle, że ze zmienionym kierunkowym – wyjaśnia Arkadiusz Majewski z Polkomtela, operatora sieci Plus.

Problem dostrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej potwierdzając, że do urzędu trafiły zgłoszenia dotyczące rozliczania połączeń na nowe numery policji. Play także zdaje się zauważać problem, ponieważ zapowiada zmiany w sposobie rozliczania takich rozmów. – Jesteśmy w trakcie ustalania szczegółów, a ewentualne reklamacje dotyczące tych numerów potraktujemy prokliencko – wyjaśnia Ewa Sankowska z biura prasowego sieci Play.

źródło: materiał własny
czytane: 1638

OrangePluspolicjaT-Mobile

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top