Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » Porady » Niektóre funkcje nie są dostępne – co to znaczy?

18.12.2020

Niektóre funkcje nie są dostępne – co to znaczy?

Od kilku dni użytkownicy Facebooka, Instagrama czy aplikacji Messenger mogą odczytywać niepokojący komunikat. Mówi on „Niektóre funkcje nie są dostępne”. Brzmi groźnie, ale co tak naprawdę oznacza?

Czy trzeba się obawiać komunikatu Niektóre funkcje nie są dostępne?

Spokojnie, to nic groźnego.

To po prostu informacja dotycząca pewnych prac technicznych (choć w zasadzie, raczej formalnych) w serwisach koncernu Facebook. Dla zwykłego użytkownika – właściwie niezauważalnych i nie ograniczających funkcjonalności usług. Brzmi trochę groźnie i może budzić obawy – ale spokojnie. Ten komunikat nie oznacza niczego strasznego. Dlaczego go widzicie? Komunikat pojawiający się na stronie jest lakoniczny – wyjaśnia tylko, że niedostępność wybranych usług wynika z „nowych zasad dotyczących usług wiadomości w Europie”. Nieco więcej wyjaśniono dopiero na facebookowym blogu dla deweloperów.

Dlaczego widzę komunikat Niektóre funkcje nie są dostępne?

Komunikat pojawia się, bowiem serwisy są przerabiane. Prace w serwisach Facebooka polegają na dostosowaniu ich działania pod kątem formalnym do wymagań Unii Europejskiej.

Chodzi m.in. o przepisy RODO oraz nową dyrektywę unijną ePrivacy, rozszerzającą zakres definicji danych cyfrowych, które powinny być uznawane za poufne. Wśród nich znajdziemy choćby informację o połączeniu – jego dacie, położeniu geograficznym użytkownika czy dane odbiorcy.

Co nie działa?

Nie sprecyzowano, które funkcje są obecnie niedostępne.

Wiadomo, ze nie działają sondy w rozmowach grupowych, niektóre funkcje Stories na Instagramie czy funkcje związane z rozszerzoną rzeczywistością. Facebook zapewnia, że trwają prace nad przywróceniem pełnej funkcjonalności wszystkich usług. Problem dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także Wielkiej Brytanii, Islandii czy Norwegii. Jak zatem widzicie, ten komunikat nie oznacza niczego strasznego. Ot, po prostu przez pewien czas niektóre funkcje serwisów będą nieczynne. Z pewnością powrócą, gdy tylko wszystkie elementy dotyczące wrażliwych danych zostaną dostosowane do wymagań Unii Europejskiej.

źródło: Facebook
czytane: 1362

FacebookMessenger

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top