Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » Porady » UKE zaprasza do testowania mechanizmu monitorowania jakości internetu

27.10.2020

UKE zaprasza do testowania mechanizmu monitorowania jakości internetu

Ruszają skierowane do użytkowników testy nowej wersji aplikacji na komputery stacjonarne, która stanowi element mechanizmu monitorowania jakości dostępu do internetu.

Z uwagi na opóźnienie konkursu spowodowane pandemią COVID-19 testy potrwają do 2 listopada 2020 r. System pomiarowy przygotowuje wybrana w konkursie firma V-Speed sp. z o.o. System składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne i aplikacji WEB. Dostępna będzie także aplikacja mobilna (działająca na Android oraz iOS), jednak z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki mobilnych pomiarów będą miały walor wyłącznie informacyjny.

Certyfikacja to dla konsumenta prawo do dochodzenia roszczeń

Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców. Na tym polega przewaga mechanizmu certyfikowanego przez Prezesa UKE nad dostępnymi w sieci narzędziami pomiarowymi.

Co mierzy aplikacja?

Dzięki aplikacji na komputery stacjonarne konsument może sprawdzić prędkości wysyłania i pobierania danych, opóźnienie oraz zmienność opóźnienia w przypadku swojej usługi stacjonarnego internetu. W odróżnieniu od innych dostępnych w sieci narzędzi aplikacja pozwoli na wiarygodny pomiar usługi, gdyż zweryfikuje w jakich warunkach był realizowany. Aplikacja sprawdzi m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Czy na podstawie uzyskanych wyników testowych można reklamować usługę?

W okresie testowym wyniki pomiarów mają walor wyłącznie informacyjny i nie mogą być wykorzystywane w celach reklamacyjnych. Po zakończeniu testów oraz ostatecznej weryfikacji aplikacji, Prezes UKE dokona certyfikacji mechanizmu. Wówczas wyniki będą mogły być wykorzystane w celu weryfikacji jakości dostarczanej usługi z warunkami określonymi w umowie. Do 30 listopada 2020 r. można nadal w pełni korzystać z aktualnej wersji certyfikowanego mechanizmu dostępnego na stronie:  https://pro.speedtest.pl

Jak uruchomić test?

Aby skorzystać z wersji testowej mechanizmu, należy:

  • wejść na stronę: https://beta.pro.speedtest.pl/
  • zainstalować aplikację
  • po przygotowaniu urządzenia zgodnie z instrukcją można zmierzyć jakość usługi.

Dla wykonania pomiarów certyfikowanych należy:

  • zarejestrować się
  • po zalogowaniu się na utworzone konto należy pobrać i zainstalować aplikację dla komputerów osobistych

Do kiedy można skorzystać z testowej wersji aplikacji?

Otwarte testy potrwają do 2 listopada 2020 r. Po ich zakończeniu Prezes UKE dokona ostatecznej weryfikacji zgodności mechanizmu z wymogami technicznymi i zadecyduje o certyfikacji mechanizmu.

źródło: UKE
czytane: 1022

Aplikacjainternetuke

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top