Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » Porównanie smartfonów » Asus Zenfone 8 vs. Zenfone 8 Flip. Który wybrać?

Asus Zenfone 8 vs. Zenfone 8 Flip. Który wybrać?

Asus Zenfone 8 oraz Zenfone 8 Flip to najnowsze modele tajwańskiej firmy. Oba są flagowe – jeden kusi kompaktowymi rozmiarami, a drugi – unikalnym mechanizmem aparatu fotograficznego. Który wybrać?

Czym się różnią Zenfone 8 i Zenfone 8 Flip?

Różnicę pomiędzy modelami Asus Zenfone 8 a Zenfone 8 Flip widzimy już na pierwszy rzut oka.

Zenfone 8 jest mniejszy i ma klasyczną konstrukcję oraz dość stonowany styl. Z kolei model Flip cechuje się większym rozmiarem ekranu oraz unikalnym, uchylanym mechanizmem aparatu fotograficznego. Dodatkowo, model Zenfone 8 ma praktyczną cechę – wodoszczelność. W przypadku modelu Flip niestety trzeba się liczyć z tym, że nie jest odporny na zapylenie i zamoczenie.

Który jest większy: Zenfone 8 czy Zenfone 8 Flip?

Asus Zenfone 8 Flip to model zdecydowanie większy i cięższy.

Asus Zenfone 8 to z kolei smartfon dość mały, jak na obecne standardy. Pierwszy ze wspomnianych modeli ma wymiary 165,04 x 77,28 x 9,6 mm i waży 230 g, zaś drugi – 148 x 68,5 x 8,9 mm i waży 169 g. Jak widzicie, różnica gabarytów jest spora. Model Flip polecam raczej posiadaczom większych dłoni, natomiast użytkownikom obdarzonym drobniejszymi dłońmi czy krótszymi palcami, rekomenduję model Zenfone 8. Warto dodać, że oba smartfony wyposażono w „Tryb obsługi jedną ręką”, pozwalający pomniejszyć interfejs ekranowy. Oczywiście, najmniejszy w tej parze znajdziemy w Zenfone 8. Porównaj wizualnie Zenfone 8 z Zenfone 8 Flip.

 

Jakie ekrany Zenfone 8 czy Zenfone 8 Flip

Rozważając zakup któregoś z nowych Asusów musimy zacząć od tego, czy wolimy większy ekran, czy też stawiamy na niewielkie wymiary urządzenia.

Wyświetlacz modelu Flip kusi dużą, 6,67-calową przekątną i brakiem „obcych” elementów w postaci otworków czy notchy. Z kolei w Zenfone 8 mamy otworek na aparat do selfie, ale jednocześnie – wyższą częstotliwość odświeżania obrazu, czyli płynniejszy obraz. Mniejszy ekran cechuje się również wyższym stopniem zagęszczenia pikseli, uznamy go zatem za wyraźniejszy. W modelu Flip musimy się zadowolić odświeżaniem obrazu na poziomie 90 Hz i mniejszą (choć tak naprawdę będzie to w praktyce niedostrzegalne) wyrazistością. To dlatego, że oba wyświetlacze mają taką samą rozdzielczość (czyli ilość) pikseli. Mowa oczywiście o rozdzielczości Full HD+ (1080 x 2400 px). Ekrany wykonane są w technologii AMOLED i oferują mocne, nasycone kolory i wysoką jasność. Oba sprawdzą się w słoneczne dni.

Czy Zenfone 8 jest wydajniejszy, niż Zenfone 8 Flip

I tak, i nie. W obu modelach zastosowano topowe procesor Snapdragon 888, zatem w tym wypadku mówimy o identycznych osiągach. Różnicę uczynią pamięci operacyjne.

Tu góruje mniejszy model, czyli Asus Zenfone 8. Może on mieć nawet 16 GB pamięci RAM, podczas, gdy model Flip jest oferowany tylko w wersji 8 GB. Ale coś za coś: wybierając topowego Zenfone 8 mamy do dyspozycji co najwyżej 256 GB pamięci na dane. W modelu Flip – także, ale w jego przypadku możemy rozbudować pamięć kartą microSD aż o 2 TB. Oba modele umożliwiają korzystanie z dwóch kart SIM i są wyposażane w szybkie pamięci typu LPDDR5 i UFS 3.1. Jeśli zależy wam na jak najwyższej wydajności – wybierzcie Zenfone 8. Jeśli nie – po prostu kupcie model z większą pamięcią wewnętrzną.

Czy Zenfone 8 i Zenfone 8 Flip mają podekranowe czytniki linii papilarnych?

Tak, w obu smartfonach znajdziemy podobny zestaw zabezpieczeń w postaci układu rozpoznawania twarzy oraz czytnika linii papilarnych.

Czytniki linii papilarnych ukryte są pod wyświetlaczami, a do ich działania nie można mieć poważniejszych zastrzeżeń. Jeśli częściej korzystacie z rozpoznawania twarzy – lepszy okaże się Zenfone 8. Po prostu odblokowanie rozpoznawaniem twarzy trwa w nim krócej, bowiem nie trzeba czekać na obrócenie się aparatu fotograficznego. Niby sekunda – ale jednak.

Jakie jest zaplecze komunikacyjne Zenfone 8 i Zenfone 8 Flip?

Oba modele oferują podobny zestaw interfejsów komunikacyjnych.

Mają 5G, NFC, Wi-Fi 6 czy Bluetooth 5.2. W obu znajdziemy również gniazda minijack, DualSIM oraz radia FM. Smartfony dysponują ponadto mocnymi głośnikami stereo oraz portami USB-C. Problemem jet to, że na razie nie logują się do polskich sieci 5G, nie mają bowiem certyfikatu w tym zakresie. Oba obsługują na razie najwyżej łączność LTE+. W obu znajdziemy również przydatną funkcję nagrywania rozmów telefonicznych.

Czy Zenfone 8 Flip ma większą baterię, niż Zenfone 8?

Oczywiście. To dlatego, że jest większy.

Flip ma akumulator o pojemności 5000 mAh, zaś Asus Zenfone 8 – 4000 mAh. Czy ta różnica sprawi, że większy model popracuje dłużej? Niekoniecznie. Większy wyświetlacz potrzebuje nieco więcej energii, sporo prądu zużyje też napęd mechanizmu aparatu fotograficznego. Z kolei mniejszy ekran niekoniecznie musi się okazać oszczędniejszy, bowiem potrzebuje też sporo energii na szybsze odświeżanie obrazu. W obu modelach warto ustawić wybór tego parametru na automatyczny, wówczas uzyskamy dobry balans między płynnością obrazu a zużyciem energii. Wówczas – możemy liczyć, że większy z braci popracuje trochę dłużej. W praktyce, możecie liczyć na całodzienne działanie w przypadku obu modeli, podobnie, jak 2 dni pracy przy nieco mniej intensywnym wykorzystaniu. Oba smartfony są dostarczane z szybkimi ładowarkami 30 W – ale mniejszy oczywiście napełni baterię odrobinę wcześniej – bo jest mniejsza. Żadnego z nich niestety nie naładujemy bezprzewodowo.

Czy Zenfone 8 Flip ma lepszy aparat, niż Zenfone 8?

Oba modele oferują wysoką jakość zdjęć, ale pojedynek na aparaty wygrywa model Flip.

To dlatego, że ma potrójny, ruchomy aparat z dodatkowym modułem szerokokątnym oraz tele. Ponadto – oferuje dokładnie takie same możliwości zarówno w klasycznej fotografii – jak i w selfie. Jeśli potrzebujemy przedniego aparatu – po prostu mechanizm obróci aparat tylny w naszą stronę. O trwałość mechanizmu możecie być spokojni. Przekracza ona 5 lat, a dodatkowy – aparat składa się, gdy telefon wykryje, że spada. Co więcej – aparat Flipa możemy ustawiać pod różnymi kątami, dzięki czemu możemy wykonywać ujęcia z różnych, niecodziennych pozycji.

Ruchomy wysięgnik pomoże też w zrobieniu automatycznej panoramy – będzie się poruszać w idealnym tempie, a nam pozostanie tylko nieruchome trzymanie telefonu. Wysięgnika możemy też użyć jako podpórki – czyli swego rodzaju statywu, np. do zdjęć nocnych. Zenfone 8 ma praktycznie identyczny aparat główny i szerokokątny – niestety, zabrakło miejsca na tele. Z drugiej strony, w mniejszym telefonie udało się zmieścić Optyczną Stabilizację Obrazu OIS. W modelu Flip musi nam wystarczyć cyfrowa.

Lepiej kupić Zenfone 8 czy Zenfone 8 Flip?

Rozważając pomiędzy zakupem Asusa Zenfone 8 lub Zenfone 8 Flip, powinniście zacząć od zdefiniowania pożądanej wielkości telefonu.

Jeśli chcecie smartfonu o niewielkich rozmiarach, wybierzcie Zenfone 8 i nie zastanawiajcie się dalej. Podobnie, nie zastanawiajcie się w przypadku, gdy skusi was ruchomy aparat Flipa. Jest bardziej uniwersalny, niż w mniejszym modelu, ale nie ma optycznej stabilizacji. Oferuje za to teleobiektyw oraz identyczne możliwości zarówno w dziedzinie selfie, jak i w aparacie tylnym. Ponadto, model Flip ma też ekran pozbawiony dziurek czy notcha, zatem jeśli nie lubicie tych elementów, możecie postawić na Flipa.

Atutem większego modelu może być też możliwość rozbudowy pamięci. Jeśli chodzi o osiągi akumulatorów – będą zbliżone, z niewielką przewagą większego modelu. Kompaktowy Asus Zenfone 8 kusi natomiast wyższą częstotliwością odświeżania obrazu na ekranie oraz większym wachlarzem wersji pamięci do wyboru. Można kupić 8+128 GB, 8+256 GB, 16+256 GB (w cenach odpowiednio: 2999, 3299 i 3599 zł). W przypadku modelu Flip, wybór jest ograniczony tylko do 8+256 GB za 3599 zł. Jeśli zależy wam na wyższej wydajności, rozważałbym zakup modelu Zenfone 8 z pamięcią 16+256 GB. W przeciwnym razie – determinowałbym wybór wyłącznie rozmiarem obudowy.

Przydatne linki:

Porównanie specyfikacji Zenfone 8 i Zenfone 8 Flip
Specyfikacja Zenfone 8
Specyfikacja Zenfone 8 Flip
Wizualne porównanie wielkości Zenfone 8 i Zenfone 8 Flip

źródło: materiał własny
czytane: 5402

4GAndroidasusaudiobateriabitwa smartfonówBluetoothco kupićco lepiej kupićco lepiej wybraćco wybrać

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top