Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » Porównanie smartfonów » Huawei P30 Lite vs Huawei P40 Lite – który lepszy?

Huawei P30 Lite vs Huawei P40 Lite – który lepszy?

Huawei P30 Lite czy Huawei P40 Lite? Poprzednik, czy następca? Lepiej wybrać sprawdzony, starszy model – czy raczej nowy? Czy warto dopłacać do aktualnego modelu, czy lepiej zaoszczędzić, kupując poprzedni? Możliwe, że wielu z was zadaje sobie takie pytanie, stając przed wyborem „lajtowej” wersji flagowca Huawei. Który z modeli będzie lepszym wyborem – dowiecie się z naszego porównania: P30 Lite kontra P40 Lite!

Huawei P40 Lite wygląda nowocześniej

Nowszy model wygląda zdecydowanie lepiej i nowocześniej. Huawei P30 Lite był modny – ale ponad rok temu. Dziś ani kropelkowego wcięcia, ani płytkowego czytnika na tyle obudowy nie uznamy już za krzyk mody. Zatem – jeśli wygląd telefonu jest dla was istotny – postawcie raczej Huawei P40 Lite. Z otworkiem w ekranie, czytnikiem na boku i poczwórnym aparatem w dość dyskretnej ramce na tyle – dłużej pozostanie „na czasie”. Ale uwaga – są też minusy! Nowszy model jest nieco szerszy i grubszy, a także zdecydowanie cięższy. Dlaczego – dowiecie się za chwilę, a na razie zobaczcie, jak wyglądają porównywane modele.

Przydatne linki:

Dlaczego Huawei P40 Lite jest większy i cięższy?

Huawei P40 Lite ma większy ekran

Zacznijmy od porównania wielkości i wagi telefonów. Huawei P30 Lite ma wymiary 152,9 x 72,7 x 7,4 mm i waży 159 g, natomiast wymiary Huawei P40 Lite wynoszą 159,2 x 76,3 x 8,7 mm przy wadze 183 g. Skąd ta różnica? Przede wszystkim, wynika ona z rozmiarów wyświetlaczy. Ekran P30 Lite ma przekątną 6,15 cala, a P40 Lite jest o 0,25 cala większy. Zatem – jeśli wolicie duże ekrany, nowszy model będzie lepszą opcją. Zwróćcie jednak uwagę, że oba wyświetlacze wykonano w technologii IPS, a ich rozdzielczość jest niemal identyczna – 1080 x 2312 lub 2310 pikseli. W mniejszym modelu obraz na ekranie – oglądany z bliska – będzie zatem nieco ostrzejszy. Przy normalnym użytkowaniu różnica nie będzie mocno rzucać się w oczy.

Huawei P40 Lite ma większą baterię

Wiemy już, skąd większa szerokość modelu P40 Lite. A skąd większa grubość i waga? W dużej mierze odpowiada za nie akumulator o wyższej pojemności. Tu niestety Huawei P30 Lite wypada dużo słabiej, niż jego nowszy krewniak. Nie dość, że ma mniejszą pojemność baterii (3340 mAh), to jeszcze ładuje ją wyraźnie wolniej, z mocą 18 W. W P40 Lite bateria ma pojemność 4200 mAh, a do tego ładuje się z mocą 40 W – czyli bardzo szybko. Co więcej, smartfon może też naładować inne urządzenia – zrobi to z mocą 5 W. Zatem – jeśli czas działania i tempo ładowania są dla was ważne – bierzcie nowszy model.

Huawei P40 Lite ma nieco wyższą wydajność

Oba modele wykorzystują bardzo podobne procesory. Różnice pomiędzy Kirinem 710 zastosowanym w P30 Lite a Kirinem 810 z P40 Lite nie są na tyle porażające, by wskazywać zdecydowaną dominację nowszego modelu. Ot, mamy po prostu nową generację układu tej samej klasy, zbudowaną w oparciu o nowsze, nieco wydajniejsze rdzenie i układ graficzny. W praktyce – nie powinniście odczuć znaczącego dyskomfortu, jeśli wybierzecie starszy z modeli. Szczególnie, jeśli przyzwyczailiście się do korzystania z kart pamięci microSD – czyli sprawdzonych, popularnych i tanich. Huawei P40 Lite również pozwala skorzystać z kart pamięci, ale nowszego typu, NM. Są mniejsze i szybsze niż microSD, ale niestety droższe i na razie jeszcze nieco trudniej dostępne. Jeśli typ karty pamięci nie ma dla was znaczenia – znów stawiamy na P40 Lite. Oba modele oferują po 128 GB pamięci wewnętrznej – czyli całkiem sporo, jak na ten segment cenowy.

Huawei P40 Lite bez Google

Huawei P40 Lite ma – niezasłużenie – jeden poważny brak. Z racji problemów Huawei z amerykańską administracją, w smartfonie nie znajdziecie pakietu usług Google. Oczywiście – jest możliwość doinstalowania części z nich po zakupie. Ponadto, Huawei oferuje „aplikacje zastępcze”, a także własny sklep z aplikacjami App Gallery. Pojawia się w nim coraz więcej pozycji, ale musicie liczyć się z tym, że nie znajdziecie tam interesującej was aplikacji, którą kiedyś pobieraliście ze sklepu Google. To jednak dość skrajny przypadek – warto natomiast sprawdzić, jakie promocje oferuje chińska firma we własnej pobieralni. Możliwe, że uda się znaleźć za darmo coś, za co dotąd słono płaciliście. Jeśli jednak nie lubicie zanadto „grzebać” w oprogramowaniu telefonu i nie macie ochoty na lekką zmianę nawyków i tego, do czego przyzwyczaiło was Google – wybierzcie Huawei P30 Lite. Tam znajdziecie trochę starszą wersję systemu, ale za to z Google.

Uwaga na NFC i płatności!

Wierzcie mi – bez Google da się żyć. Mam jednak złą wiadomość, jeśli przyzwyczailiście się do dokonywania płatności poprzez NFC. Interfejs ten znajdziecie w obu modelach, ale w P40 Lite nie wszystkie aplikacje bankowe będą dostępne w sklepie i nie wszystkie umożliwią płacenie telefonem. To dość szybko się zmienia, liczba obsługiwanych przez P40 Lite aplikacji bankowych rośnie, ale musicie się liczyć z tym, że na apkę waszego banku przyjdzie trochę poczekać. Dlatego, jeśli zdecydujecie się na P40 Lite – sprawdźcie, czy wasz bank porozumiał się już z chińskim koncernem i pozwala na płacenie przez NFC.

Klasyczne czytniki papilarne

Oba modele mają klasyczne, płytkowe czytniki linii papilarnych. Są dość szybkie i niezawodne. Moim zdaniem, Huawei P40 Lite ma czytnik w zdecydowanie wygodniejszym miejscu, czyli na boku obudowy. To jednak kwestia gustu i przyzwyczajeń. Remis!

Huawei P40 Lite ma o jeden aparat więcej

Ciekawostka. Oba smartfony mają bardzo podobne aparaty fotograficzne. W obu przypadkach mamy do czynienia z zestawem obejmujących 48-megapikselową matrycę główną z obiektywem o przysłonie f/1.8 oraz 8-megapikselowym aparatem szerokokątnym. W obu smartfonach znajdziemy też 2-megapikselowe rozmywacze tła. Huawei P40 Lite dysponuje jeszcze jednak dodatkowym aparatem do zdjęć makro. Niestety, ma on jedynie 2 megapiksele, zatem nie tworzy porażającej przewagi nad starszym modelem. Jeśli waszą domeną są selfie, przewaga nowszego modelu topnieje – i to szybko. Starszy P30 Lite ma na przodzie matrycę o rozdzielczości 24 megapikseli, a nowszy – tylko 16…

Sprawdź, jakie zdjęcia robi P30 Lite, a jakie P40 Lite:

Lepiej kupić Huawei P30 Lite czy Huawei P40 Lite?

Zaglądając w cenniki trafimy na paradoks. Nowszy model jest tańszy, niż starszy. Oczywiście porównujemy ceny nowych egzemplarzy w głównych sieciach elektromarketów. Dlaczego tak się dzieje? Producent, zdając sobie sprawę z faktu, że brak aplikacji Google może być dla wielu klientów niedogodnością, postanowił wycenić P40 Lite tak, by stał się naprawdę łakomym kąskiem. I to właśnie dzięki temu, model ten wygrywa nasze porównanie – choć nieznacznie.

Tak naprawdę, brak dostępu do Google – nawet wbrew niższej ceny – mógłby przesądzić o przegranej nowszego modelu. Tak się nie stało, bowiem P40 Lite pokonuje starszego brata również w dziedzinie stylizacji czy akumulatora. Jest też nieco wydajniejszy, a ponadto oferuje dodatkowy aparat do makro. Starszy model nadrabia nieco mniejszymi wymiarami, odrobinę ostrzejszym wyświetlaczem i lepszym aparatem do selfie. Gdybym miał doradzać, patrząc na ceny i decydując się na zakup nowego egzemplarza – zdecydowanie wybrałbym Huawei P40 Lite, pamiętając jednak o jego „guglowym” problemie. Jednak w momencie, gdyby trafiła mi się okazja zakupu P30 Lite za mniej niż 900 złotych – nie wzbraniałbym się przed zakupem starszego modelu.

Huawei P30 Lite i Huawei P40 Lite. Porównanie wizualne z zachowaniem proporcji.

Huawei P30 Lite i Huawei P40 Lite. Porównanie wizualne z zachowaniem proporcji.

Przydatne linki:

Specyfikacje Huawei P30 Lite oraz Huawei P40 Lite:

źródło: materiał własny. Fot.J.Szczepaniak
czytane: 11239

App GalleryHuaweiporównaniewybórzestawienie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top