Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » Porównanie smartfonów » iPhone 8 vs iPhone SE 2020 – który wybrać?

iPhone 8 vs iPhone SE 2020 – który wybrać?

Z wyglądu niemal takie same, o podobnych wymiarach. Z podobnym wyposażeniem – choć różnią je 3 lata. Lepiej kupić najnowszy model iPhone SE, czy trochę zaoszczędzić, kupując iPhone 8?

Porównanie telefonów z pozoru jest proste – mamy telefony z 2017 oraz z 2020 roku. Oczywistym zdaje się wybór nowszego modelu… Ale czy na pewno? Może lepiej zaoszczędzić? Spróbuję wam podpowiedzieć. Zapraszamy na porównanie iPhone 8 vs iPhone SE!

iPhone SE jest podobny do iPhone 8

Oba smartfony są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o „kompaktowość”. Mierzą 138,4 x 67,3 x 7,3 mm i ważą 148 g. Oba – dokładnie tak samo. Porównaj wymiary iPhone SE i iPhone 8. Niestety, wygląd smartfonów jest nieco przestarzały. O ile w iPhone 8 z 2017 roku szerokie ramki wokół ekranu nie raziły, o tyle w tegorocznym iPhone SE trącą już myszką. Na szczęście tyły obudów mogą się podobać. Metalowa, surowa forma z dużym logotypem to kwintesencja stylu Apple. Metalowa ramka zapewnia solidność, a szklane plecki dodają elegancji. Oba modele są wodoszczelne w klasie IP67, w obu nie uświadczymy natomiast gniazda minijack czy slotu na kartę pamięci. Podobnie, oba korzystają z firmowego złącza systemowego.

iPhone 8 występuje w czterech kolorach:

  • Złoty
  • Srebrny
  • Gwiezdna szarość
  • Czerwony

, zaś nabywcy iPhone SE mają do wyboru trzy kolory

  • czarny,
  • biały,
  • czerwony

Jeśli chcesz iPhone w kolorze złotym, musisz pozostać przy starszym modelu.

Wyświetlacze są podobne

Wymiary iPhone 8 i iPhone SE są identyczne i wynoszą: 138.40 x 67.30 x 7.30 mm.  Zatem ich wyświetlacze mają podobny rozmiar 4,7 cala. Co w obecnych czasach nie jest zbyt dużą wartością. Przekątna, która przekłada się na stosunkowo niewielką powierzchnię roboczą interfejsu. Jeśli zależy wam na niewielkich wymiarach – to modele dla was. Jeśli jednak dotąd korzystaliście z telefonu z większym ekranem, przesiadka może być trudna. Oba modele mają wyświetlacz IPS o rozdzielczości 750 x 1334 pikseli. Przy tej przekątnej – jest to wartość zadowalająca, choć dość niska, jak na dzisiejsze standardy. Ale bez obaw, oba ekrany oferują dobrą jakość obrazu i nie sposób tu wyłonić zwycięzcę.

iPhone SE jest wydajniejszy

Apple – w odróżnieniu od innych producentów – nie chwali się pojemnością RAM-u, ale oczywiście nowy model ma go więcej. Podobnie, ma też nowszy procesor, A13 zamiast A11. To wprost przełoży się na lepsze osiągi nowego modelu. Pamiętajcie jednak, że aplikacje są coraz bardziej zasobożerne, zatem różnica wcale nie musi być dostrzegalna od razu. Warto jeszcze wspomnieć o aktualizacjach. Jeśli zamierzacie wiązać się z iPhone na dłużej, warto wybrać jak najnowszy model. Dzięki temu – będziecie mieć dłuższe wsparcie ze strony producenta. Tu – zdecydowanie warto postawić na iPhone SE, oczywiście pod warunkiem, że cena nie jest czynnikiem decydującym o wyborze. Ale jest jeszcze kwestia pamięci na dane. Kupującym iPhone zawsze doradzam, by kupili model z największą pamięcią, jaką „udźwigną” finansowo. Tańszy model może być lepszym rozwiązaniem, jeśli za wszelką cenę chcecie mieć więcej miejsca na pliki. Wersje pamięci do wyboru są w obu przypadkach jednakowe: 64, 128 i 256 GB. Najmniejszy nośnik – raczej odradzam, pamiętajcie o braku gniazdka na microSD!

Klasyczne czytniki papilarne

iPhone 8 debiutował w czasach, gdy Apple dopiero zaczynało odchodzić od klasycznego wzorca z pojedynczym przyciskiem na froncie. Jako model „budżetowy” otrzymał klasyczny czytnik linii papilarnych TouchID. Dziś – nowy iPhone SE także ma „staromodny” czytnik, pozostając jednym z nielicznych smartfonów z takim elementem na froncie. Czy to źle? Niekoniecznie, czytniki Apple są wysokiej klasy i raczej można uznać je za niezawodne. Znów remis.

Zapomnij o 5G

Jeśli szukasz smartfonu na kilka kolejnych lat, licząc na sensowną sieć 5G w niedalekiej przyszłości – zapomnij o kompaktowych iPhone’ach. Oba omawiane modele działają tylko w LTE. Pozostałe interfejsy łączności są podobne – dwuzakresowe Wi-Fi, Bluetooth 5.0 i NFC (choć specyficzne…)

Identyczny interfejs i zasób aplikacji

iPhone 8 zadebiutował z systemem iOS 11, ale w przypadku Apple nie ma to znaczenia. To producent słynący z szybkiej dystrybucji najnowszych wersji oprogramowania i z równie szybkiej ich adaptacji wśród użytkowników. Możecie zatem śmiało przyjąć, że oba modele oferują obecnie ten sam system iOS 13. Czyli różnic w zasadzie nie ma. Przypominam jednak, że nowszy iPhone SE będzie mieć dłuższe wsparcie – o minimum 2-3 lata. Pytanie, czy zamierzacie się wiązać ze smartfonem na kilka kolejnych lat… Użytkownikom rozważającym zastąpienie iPhone’m smartfona na Androidzie nieśmiało podszeptuję o całym ekosystemie Apple. Jest spójny w niezrównany sposób.

iPhone 8 popracuje dłużej bez ładowania

Apple nie podaje oficjalnie pojemności akumulatorów, ograniczając się do określania czasów pracy bez ładowania w różnych scenariuszach. Choć, jak nieoficjalnie wiadomo, akumulatory mają taką samą pojemność 1821 mAh, informacje producenta wskazują, że iPhone 8 popracuje bez ładowania nieco dłużej, niż nowszy model. To bardzo prawdopodobne, ma bowiem słabszy procesor, o mniejszym zapotrzebowaniu na energię. W praktyce – różnice nie są aż tak mocno odczuwalne. To smartfony „dwudniowe” – o dłuższym czasie działania możecie zapomnieć. W obu znajdziecie za to szybkie ładowanie (18 W) oraz ładowanie bezprzewodowe w standardzie Qi. Niestety, szybką ładowarkę musicie kupić osobno. W końcu to Apple… 😉

iPhone 8 i iPhone SE mają takie same aparaty

Smartfony Apple są powszechnie chwalone za jakość zdjęć i filmów. Dwa omawiane modele w zasadzie również można zaliczyć do fotografujących przyzwoicie – ale z pewnością nie są to telefony dla maniaków mobilnej fotografii. Oba mają raczej minimalistyczne zestawy fotograficzne: 7 megapikseli z przysłoną f/2.2 z przodu oraz 12 megapikseli z przysłoną f/1.8 z tyłu. Zarówno iPhone 8, jak i iPhone SE mogą rejestrować filmy w rozdzielczości 4K. Zatem – kolejny remis.

Lepiej kupić iPhone 8 czy iPhone SE 2020?

Oba smartfony są porównywalne w dziedzinie stylizacji, fotografii oraz interfejsów. iPhone SE oferuje wyższą wydajność, zaś iPhone 8 popracuje nieco dłużej bez ładowania. Decyduje cena. iPhone 8 wypadł już z oficjalnej oferty Apple, ale w sklepach możecie go znaleźć już od 1700 złotych, choć typowy cennik jest wyższy i właściwie zbliżony do oficjalnego cennika iPhone SE 2020 (2199, 2449, 2949 zł). Jeśli nie decydujecie się na zakup z drugiej ręki – to nabywanie iPhone 8 w tej chwili nie ma najmniejszego sensu. Kupując fabrycznie nowy telefon, nie zaoszczędzicie zbyt wiele, wybierając starszy model. A nowy ma te same – i więcej zalet. Nowszy telefon będzie jednak nieco płynniejszy w działaniu i będzie zdecydowanie dłużej wspierany aktualizacjami. Zatem – wybór jest prosty, choć pozornie telefony są prawie identyczne. Możliwe, że w ciągu najbliższych tygodni iPhone 8 trochę stanieje, ale nie podejrzewam, że na tyle, by uzasadnić jego zakup.

Porównanie specyfikacji iPhone 8 i iPhone SE 2020

źródło: materiał własny
czytane: 18785

appleiPhoneporównanie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top