Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » Porównanie smartfonów » Nokia 8000 4G czy Nokia 6300 4G – Bitwa klasyków

Nokia 8000 4G czy Nokia 6300 4G – Bitwa klasyków

Firma HMD Global, właściciel marki telefonów Nokia, zaprezentowała ostatnio dwa nowe, klasyczne telefony. Nokia 8000 4G i Nokia 6300 4G są podobne, ale mają różne ceny. Dlaczego? Który jest lepszy i który warto kupić?

Nokia 8000 4G i Nokia 6300 4G to proste telefony o klasycznej budowie. Mają niewielkie wymiary wymiary i wagę, ale niestety – równie niewielkie możliwości. W obu znajdziemy prostokątne, kolorowe ekrany o niedużych przekątnych, a także klasyczne klawiatury z przyciskami. Oba telefony mają też gniazda na kartę pamięci oraz wyjścia słuchawkowe czy radyjka. Znajdziemy w nich jeszcze aparaty fotograficzne oraz… system operacyjny. KaiOS to system dedykowany właśnie tego typu modelom – nie pozwala na wiele, nie jest najwygodniejszy w obsłudze – ale pozwala pobrać na telefony popularne aplikacje. Nazwy omawianych modeli mają nawiązywać do popularnych modeli sprzed kilkunastu lat. Niestety, nie są tak ładne i efektowne jak dawne…

Dla kogo są klasyczne telefony?

Zacznijmy od tego, że pomimo wyposażenia w system operacyjny, Nokii 8000 4G ani Nokii 6300 4G nie wypada nazywać smartfonem. Telefony te należą do klasy feature phone – czyli urządzeń plasujących się pod względem możliwości, wyposażenia i ceny pomiędzy prostymi modelami „do dzwonienia”, a prawdziwymi smartfonami z mocniejszymi procesorami, większą pamięcią i dotykowymi ekranami. Urządzenia takie są dedykowane użytkownikom przyzwyczajonym do telefonów z fizyczną klawiaturą i klasyczną budową. Urządzenia takie mogą wybierać użytkownicy poszukujący telefonu o niewielkich wymiarach i wykorzystujący go przede wszystkim do komunikacji głosowej. Takie urządzenie sprawdzi się również w przypadku, gdy użytkownik po prostu nie używa wielu aplikacji, a wystarczy mu możliwość skorzystania z e-maila czy map.

 

Nokia 8000 4G jest ładniejsza

Nokia 8000 4G to model pozycjonowany nieco wyżej. Ma zatem trochę ciekawszą stylizację. Tył obudowy imituje szkło, klawiaturka ma ciekawszą, opływową linię, a wyświetlacz jest większy, niż w Nokii 6300 4G. Niestety – polski oddział Nokii zdecydował się na wprowadzenie wyłącznie czarnej wersji kolorystycznej, choć globalnie są dostępne ciekawsze… choćby złota. Nokia 6300 4G to po prostu mały, klasyczny, plastikowy telefonik. Ma mniejszy ekran, za to jej klawiatura wygląda na wygodniejszą w użyciu, niż u konkurentki.

Nokia 6300 4G jest mniejsza i lżejsza, Nokia 8000 4G ma większy ekran

Oba telefony są kompaktowe i lekkie. Nokia 6300 4G jest nieznacznie mniejsza i lżejsza. Mimo to, wybrałbym Nokię 8000, ze względu na większy wyświetlacz. W przypadku tak niedużego urządzenia, 0,4 cala czyni sporą różnicę w komforcie obsługi. Lepiej mieć ekran o przekątnej 2,4 niż 2,4 cala. Rozdzielczość wyświetlaczy jest taka sama – 240×320 pikseli, co przekłada się na nieco lepszy stosunek ilości pikseli na cal w modelu z mniejszym ekranem: 167 kontra 143 ppi. Gdybyśmy porównywali smartfony, taka różnica może miałaby już znaczenie. W przypadku małych ekraników nie dostrzeżemy drastycznej różnicy. Oba oferują w miarę czytelny, ale daleki od doskonałości obraz. Porównaj wielkość Nokii 6300 i Nokii 8000!

Nokia 8000 4G i Nokia 6300 4G mają podobne wnętrze

Oba telefony korzystają procesorów Qualcomm Snapdragon 210 wspieranych przez 512 MB pamięci operacyjnej. Konfiguracja ta zapewni w miarę sprawną obsługę podstawowych funkcji telefonu i jednej aplikacji na raz. System KaiOS nie ma na szczęście dużych wymagań, a nieduże aplikacje, jakie możemy nań pobrać, z powodzeniem zmieszczą się w 4-gigabajtowych pamięciach telefonów. Jeśli zechcemy używać którejś z tych komórek jako odtwarzacza MP3 – warto zaopatrzyć się w kartę pamięci. Oba modele mają gniazda obsługujące microSD o pojemności do 32 GB.

LTE, Wi-Fi i Bluetooth

Choć są to proste telefony, umożliwią nam skorzystanie z nowoczesnych interfejsów łączności. Możemy połączyć je ze słuchawkami bezprzewodowymi, możemy też przeglądać internet i sieci społecznościowe korzystając z Wi-Fi czy LTE. Warto wspomnieć, że oba modele umożliwiają udostępnianie internetu innym urządzeniom – z powodzeniem mogą zatem pełnić rolę przenośnych hot-spotów. Telefony całkiem dobrze sprawdzą się w roli narzędzi komunikacyjnych – przewyższając zwyczajne, proste komórki możliwością korzystania z poczty elektronicznej i udostępniania plików.

KaiOS – system dla klasycznych komórek

Oba telefony są wyposażone w system operacyjny KaiOS. Jego interfejs jest przystosowany do tego rodzaju komórek. Ma dość prosty układ i dostosowano go do niewielkich wyświetlaczy oraz obsługi z poziomu klasycznej klawiatury z klawiszami funkcyjnymi. System ma własny sklep z „lekkimi” aplikacjami, mogącymi pracować na telefonach o niewielkiej wydajności. Dzięki KaiOS na Nokii 8000 4G i Nokii 6300 4G możemy zainstalować np. Facebook, YouTube, WhatsApp czy Google Maps. Możemy nawet używać Asystenta Google. Pamiętajmy jednak, że obsługa niektórych funkcji aplikacji z poziomu klasycznej klawiatury nie będzie ani łatwa, ani wygodna. Osoby o słabszym wzroku mogą mieć problemy – choć interfejs ma funkcję powiększania obrazu.

Nokia 8000 4G i Nokia 6300 4G mają marne aparaty fotograficzne

Aparaty fotograficzne obu telefonów określę mianem ponurego żartu. Nokia 8000 4G ma aparat 2-megapikselowy, zupełnie, jakbyśmy mieli 2009 rok, zaś Nokia 6300 4G ma aparat VGA – słabszy, niż model z 2007 roku, do którego rzekomo nawiązuje. Ani jednego z tych telefonów nie polecę wam do robienia zdjęć – ale gdybyście musieli – to zdecydowanie lepiej kupić Nokię 8000 4G.

Baterie Nokii 8000 4G i Nokii 6300 4G wystarczą na długo

Klasyczne telefony niemal zawsze oferują naprawdę długi czas działania, pomimo stosunkowo niewielkiej pojemności akumulatora. W tym przypadku, mamy do dyspozycji pojemności 1500 mAh – w obu przypadkach. Nokia 8000 4G – z racji większego wyświetlacza – popracuje nieco krócej, ale i tak pokona wszystkie nowoczesne smartfony. Deklaracje producenta mówią o ponad 3 godzinach ciągłej rozmowy przez sieć LTE (lub ponad 7 h w 2G) oraz czasie czuwania od kilkunastu (w LTE) do ponad 20 dni (w 2G). Myślę, że deklaracje te są bliskie rzeczywistości. To proste telefony, nie zachęcające do nadmiernej konsumpcji multimediów i nie wyposażone w prądożerne komponenty.

Lepiej kupić Nokię 8000 4G czy Nokię 6300 4G?

Nokia 6300 4G kosztuje 299 złotych, zaś Nokia 8000 4G – 399 złotych. W takiej cenie – nie rekomenduję żadnego z tych modeli. Osobiście wybrałbym po prostu jakiś tani smartfon – za 400 złotych da się już kupić w miarę sprawnie działającego budżetowca, względnie coś używanego. Jeśli nie potrzebowałbym smartfonu – za 100 złotych kupiłbym prosty telefon, który umożliwia dzwonienie i SMS-owanie, czasem ma też radio i odtwarzacz. Za omawianymi Nokiami przemawia przede wszystkim możliwość użycia ich w roli modemów oraz skorzystania z kilku powszechnie używanych aplikacji – choć komfort nie będzie najwyższy. Gdybym musiał wybierać – postawiłbym na Nokię 8000 4G – wyłącznie ze względu na większy wyświetlacz. Aparaty fotograficzne nie są w tym porównaniu żadnym argumentem – wybieramy pomiędzy złym i jeszcze gorszym.

Przydatne linki:

Specyfikacja Nokii 6300 4G
Dane techniczne modelu Nokia 8000 4G
Porównanie specyfikacji Nokii 8000 4G i 6300 4G
Wizualne porównanie wielkości Nokii 8000 4G i Nokii 6300 4G

 

źródło: materiał własny, fot. Nokia
czytane: 7301

co lepiej kupićco lepiej wybraćHMDHMD GlobalNokiaporównaniewybórzestawienie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top