Quantcast

Redmi Note 8T vs Redmi Note 8 Pro – który wybrać?

Ten sam producent, podobne nazwy, dość zbliżone ceny – ale różne procesory, aparaty i ekrany. Lepiej kupić Redmi Note 8T czy Redmi Note 8 Pro? Zapraszamy na porównanie Redmi Note 8T i Redmi Note 8 Pro!

Oba modele submarki Xiaomi można uznać za atrakcyjne cenowo, czyli oferujące dobry stosunek możliwości do ceny. Smartfony różnią się dość znacząco, ale różnica cen pomiędzy nimi to ok. 200 złotych. Czy warto dopłacić do Redmi Note 8 Pro, czy lepiej zaoszczędzić i kupić Redmi Note 8T? Dowiecie się czytając nasze zestawienie wad i zalet Redmi Note 8T i Redmi Note 8 Pro!

Redmi Note 8 Pro wygląda nowocześniej, ale jest większy

Oba modele są utrzymane w zbliżonym stylu – mają ekrany z kropelkowym notchem i pionowo ustawione aparaty z tyłu. Ale jednak Redmi Note 8 Pro wygląda nowocześniej. Ramka wokół jego ekranu jest o wiele mniejsza – różnicę widać szczególnie w dolnej części. Redmi Note 8T ma spory „podbródek” – na tyle duży, że pomieścił logo.

Redmi Note 8 Pro ma lekko zaokrąglony tył i aparat fotograficzny umieszczony pośrodku, zaś Redmi Note 8T jest płaski i ma ramkę aparatu w narożniku. W obu modelach aparaty niestety znacznie wystają, ale silikonowe pokrowce niwelują ten mankament. Oba smartfony można kupić w kolorze czarnym, ale lepiej zdecydować się na którąś z oferowanych wersji kolorystycznych. Są efektowne. Choć smartfony mają różnej wielkości ekrany, ich wymiary są zbliżone: 161,3×76,4×8,79 mm vs 161,15×75,4×8,6 mm. Ważą tyle samo – niecałe 200 g. Porównaj wymiary Redmi Note 8T i Redmi Note 8 Pro

Wyświetlacze są podobne

W obu modelach zastosowano ekrany IPS TFT o rozdzielczości 1080 x 2340 pikseli, czyli Full HD+. Matryce oferują zbliżone parametry w zakresie jasności, kontrastu i reprodukcji barw. W zasadzie w kwestii wyrazistości obrazu również okazują się podobne, bowiem współczynnik zagęszczenia pikseli różni się tylko nieznacznie. Za lepszy uznaję jednak wyświetlacz Redmi Note 8 Pro, który jest większy (6,53″ vs 6,3″), a dzięki węższej ramce wygląda atrakcyjniej. Jednocześnie, przypominam, nie wpływa znacząco na wymiary telefonu.

Redmi Note 8 Pro jest nieco wydajniejszy

Redmi Note 8T ma Snapdragona 665, zaś Redmi Note 8 Pro jest wyposażony w procesor MediaTek Helio G90T. Oba układy osiągają taktowanie 2 GHz, ale Helio zapewni wyższe osiągi Redmi Note 8 Pro. Ponadto, droższy z porównywanych modeli ma 6 GB pamięci operacyjnej, podczas, gdy w tańszym musi nam wystarczyć RAM 4 GB. W przypadku pamięci na pliki, jest już jednak remis – oba modele możemy kupić z nośnikiem 64 lub 128 GB, ale dla oszczędniejszych użytkowników jest jeszcze Redmi Note 8T z pamięcią 3+32 GB. Tej wersji jednak raczej nie polecam, bowiem dokładając 100 złotych mamy już 4+64 GB. Oba modele pozwalają skorzystać z karty microSD. Tu praktyczniejszy okazuje się Redmi Note 8T, wyposażony w potrójne gniazdo, nie wymuszające wyboru pomiędzy DualSIM a rozbudową pamięci. Niestety, Redmi Note 8 Pro ma hybrydowe gniazdo kart.

Klasyczne czytniki papilarne

Zarówno Redmi Note 8 Pro, jak i Redmi Note 8T mają klasyczne czytniki linii papilarnych, umieszczone na tyle obudowy. W tańszym modelu czytnik jest dyskretnie zaakcentowany w centrum tylnej ścianki, zaś w wersji 8 Pro ukryto go tuż przy aparacie fotograficznym. Pierwsze z rozwiązań jest praktyczniejsze, bowiem nie ubrudzimy przypadkowo szkiełka aparatu. Oba czytniki cechują się dość szybko i niezawodną pracą. Alternatywnie – można użyć rozpoznawania twarzy.

Bezproblemowa łączność

Oba modele są wyposażone w modemy LTE, dwuzakresowe Wi-Fi (2,5+5 GHz) oraz NFC. W obu znajdziemy też minijacki i gniazda USB-C, jak i nadajniki podczerwieni. Dzięki nim Redmi mogą pełnić rolę pilotów zdalnego sterowania np. do TV czy klimatyzatora. Jeśli szukacie różnic, to Redmi Note 8 Pro ma nowszą wersję Bluetooth – 5.0. Oba modele obsługują DualSIM, ale na jednoczesne użycie karty pamięci pozwala tylko 8T.

Identyczny interfejs i zasób aplikacji

Redmi Note 8T i Redmi Note 8 Pro są wyposażone w interfejs MIUI. To firmowa nakładka Xiaomi, oferująca bardzo szeroki zakres personalizacji. Można zmienić bardzo wiele – od układu pulpitu i zasobnika aplikacji, po krój ikon i ich ilość na ekranie. W systemie zaimplementowano możliwość obsługi za pomocą wygodnych i intuicyjnych gestów, jest też oczywiście ciemny moty, tryb obsługi jedną ręką, dzielenie ekranu oraz dodatkowy, pływający klawisz. Redmi preinstaluje sporo dodatkowych aplikacji, ale można je usunąć.

Redmi Note 8 Pro ma większą baterię

Żaden z porównywanych smartfonów nie pozwoli narzekać na pojemność akumulatora. Choć oba ważą tyle samo i mają podobne wymiary (Porównaj wymiary Redmi Note 8T i Redmi Note 8 Pro), Redmi Note 8 Pro może pochwalić się akumulatorem o pojemności 4500 mAh. Z kolei w Redmi Note 8T znajdziemy baterię o pojemności 4000 mAh. I choć Redmi Note 8 Pro ma większy ekran oraz wydajniejszy procesor, i tak zapewni nieco dłuższy czas działania. Różnica nie będzie jednak porażająca. Możecie liczyć, że oba modele są w stanie przepracować pełne dwa dni. Ładowanie akumulatorów obu modeli odbywa się w podobnym tempie, z mocą 18 W. Odpowiednie ładowarki są w zestawach, co wcześniej nie było tak oczywiste.

Redmi Note 8 Pro robi lepsze zdjęcia

W obu smartfonach znajdziemy dość podobny zestaw fotograficzny. Tylne aparaty są poczwórne, a główną matrycę uzupełnia moduł szerokokątny o rozdzielczości 8 megapikseli. Poza nim, aparaty dysponują jeszcze dwoma 2-megapikselowymi matrycami, dedykowanymi do makro i rozmywania tła. Jednak to Redmi Note 8 Pro zapewni lepsze zdjęcia, dysponuje bowiem matrycą 64 Mpx, która może łączyć sąsiednie piksele w większe, by przechwycić więcej światła. 48-megapikselowa matryca Redmi Note 8T także to potrafi, ale sumarycznie – uzyska jednak mniejszy rozmiar superpiksela. Nie oznacza to jednak, że Redmi Note 8T robi gorsze zdjęcia… Po prostu droższy model jest tu odrobinę lepszy, podobnie zresztą, jak w przypadku selfie.

Lepiej kupić Redmi Note 8T czy Redmi Note 8 Pro?

Jak zatem widzicie, jest kilka elementów uzasadniających różnice cen porównywanych modeli… Za droższym Redmi Note 8 Pro przemawia wyższa wydajność, większa pamięć, lepszy aparat fotograficzny oraz nowocześniejszy wygląd. Telefon ten ma większy ekran, niż Redmi Note 8T, ale wcale nie ma dużo większej obudowy. Sekret tkwi w „marginesach” wokół wyświetlacza. Tańszy telefon będzie natomiast lepszym wyborem dla użytkownika, który nie tylko chce zaoszczędzić nieco gotówki, ale też zamierza jednocześnie używać dwóch kart SIM i pamięci microSD. W obu modelach znajdziemy NFC, a także minijacka czy funkcję pilota. Redmi Note 8 Pro ma trochę większą baterię, ale czasy pracy będą zbliżone. Oba telefony naładujemy za to w przyspieszonym tempie. Tak naprawdę, na cenie i wyborze zaważą wersje pamięci. Wybór jest następujący:

To oczywiście ceny proponowane przez producenta, a ponieważ od premiery upłynęło już trochę czasu, oba modele możecie znaleźć taniej, również z drugiej ręki.

Ceny Redmi Note 8T zaczynają się od 799 złotych, ale za skromną wersję z pamięcią 3+32 GB. Polecam ją tylko najoszczędniejszym nabywcom. Z kolei najdroższy wariant Redmi Note 8 Pro, z pamięcią 6+128 GB kosztuje 1199 złotych. Polecam go użytkownikom szukającym telefonu o większych możliwościach, ale wciąż atrakcyjnego cenowo. I to właśnie tą wersję polecałbym jako pierwszy wybór. Alternatywny Redmi Note 8T z pamięcią 4+128 GB kosztuje 999 zł, i moim zdaniem lepiej już dołożyć 100 złotych i cieszyć się 2 GB pamięci RAM więcej w modelu Pro 6+64 GB, albo dodając kolejne 100 zł wybrać najlepszą z możliwości, wspomnianą wyżej wersję 6+128 GB. „Średniak”, czyli 8T z pamięcią 4+64, za 899 złotych też nie będzie złym wyborem, ale na tle pozostałych – wypada mało ciekawie. Nie jest ani najtańszy, ani najlepszy.

 

Redmi Note 8 Pro – prosto z premiery
wideo: mGSM.pl przez YouTube

 

Redmi Note 8T – wideorecenzja
wideo: mGSM.pl przez YouTube

Porównanie specyfikacji Redmi Note 8T i Redmi Note 8 Pro

źródło: materiał własny
czytane: 4470

CC9CC9 ProcenacenymiMi CC9Mi CC9 ProMi NoteMi Note 10Note 8TRedmi

Komentarze

top