Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » Porównanie smartfonów » Samsung Galaxy A32 vs Samsung Galaxy A51

Samsung Galaxy A32 vs Samsung Galaxy A51

Czy lepiej kupić starszy, ale wyżej pozycjonowany model Samsung Galaxy A51, czy lepiej postawić na nowszy, czyli Samsung Galaxy A32? Oba kosztują mniej więcej tyle samo, zatem wybór wcale nie jest taki oczywisty. Premiery obu modeli dzieli ponad rok. W świecie technologii to przepaść, ale może popularny, choć niemłody średniopółkowiec nawet w 2021 roku okaże się atrakcyjniejszy, niż jego krewniak?

Czy Galaxy A32 i Galaxy A51 wyglądają podobnie?

Nie, Samsung Galaxy A32 i Galaxy A51 nie są do siebie podobne, choć zachowały nieco zbliżony styl.

Pomiędzy premierą Galaxy A51 a Galaxy A32 Samsung dość wyraźnie zmienił styl swych smartfonów. Galaxy A32 ma tył matowy i jednobarwny, podczas, gdy w Galaxy A51 znajdziemy błyszczącą i bardziej zaokrągloną tylną ściankę z ciemną, prostokątną oprawką aparatu fotograficznego. Gdy zerkniemy na fronty porównywanych modeli, dojdzie do paradoksu. Starszy smartfon wygląda dużo lepiej, bowiem pochodzi z wyższej półki, niż Galaxy A32. Nowszy model ma szersze obramowanie ekranu i niemodny, kropelkowy notch zamiast otworka na aparat do selfie. Oba urządzenia prezentują się nieźle, ale Galaxy A32 będzie nieco praktyczniejszy – tył mniej się brudzi i nie widać na nim rys.

Czy Samsung Galaxy A32 jest większy od Galaxy A51?

Tak, Samsung Galaxy A32 jest większy i cięższy od Galaxy A51, choć oba smartfony mają wyświetlacze o przekątnych 6,5 cala.

Większe wymiary zewnętrzne Samsunga Galaxy A32 to „zasługa” szerokich ramek wokół ekranu, zaś wyższa waga – wynika z kolei z większej pojemności akumulatora. Wymiary i stosunek wielkości obu smartfonów poznacie najlepiej, oglądając wizualne porównanie Galaxy A32 z Galaxy A51.

Czy Samsung Galaxy A32 ma lepszy wyświetlacz od Galaxy A32?

Można uznać, że tak.

Ekran Galaxy A51 wygląda zdecydowanie atrakcyjniej, ponieważ otacza go wąska ramka, a zamiast kropelkowego wcięcia na aparat do selfie ma mniej „inwazyjny” i dyskretniejszy otworek. Typ matryc jest już jednak taki sam. Wykonano je w technologii Super AMOLED, która zapewnia dużo intensywniejsze kolory, głębszą czerń i dobre kąty czytelności. Do tego, AMOLED-owy ekran daje też dużo lepszą jasność i czytelność obrazu w słoneczne dni, a nocą – mniej męczy wzrok. Wyświetlacz Samsunga Galaxy A32 prezentuje się może nieco mniej nowocześnie – ale za to ma wyższą częstotliwość odświeżania obrazu – 90 Hz. Daje ona wrażenie lepszej płynności ruchu i ostatecznie przeważa szalę na korzyść nowszej konstrukcji.

Czy Samsung Galaxy A32 ma większą baterię niż Galaxy A51?

Tak, Galaxy A32 ma baterię o pojemności 5000 mAh, zaś Galaxy A51 – 4000 mAh.

To, w połączeniu z mniej wymagającym procesorem powinno zapewnić dłuższy czas działania A32. Trzeba jednak pamiętać, że wyświetlacze ze standardowym odświeżaniem obrazu 60 Hz są bardziej energooszczędne, niż odświeżane w tempie 90 Hz – zatem różnice ostatecznie okażą się mniejsze, niż mogłoby się wydawać. Tempo ładowania w obu modelach będzie podobne. Smarfony te napełniają akumulatory z mocą 15 W, czyli niezbyt szybko. Wskutek wyższej pojemności, bateria Galaxy A32 będzie napełniać się trochę dłużej.

Czy Samsung Galaxy A51 jest wydajniejszy od Galaxy A32?

Różnicę wieku obu smartfonów dobrze widać po pamięciach.

Oba są oferowane z identycznym zestawem pamięci – 4+128 GB. O ile do pojemności pamięci na pliki nie można mieć zastrzeżeń – szczególnie, że w obu modelach można ją powiększyć – to w przypadku pamięci RAM 4 GB należy uznać za absolutne minimum, pozwalające na w miarę sprawne działanie smartfonu. Porównując moc procesorów, zauważymy już jednak odczuwalną przewagę starszego Galaxy A51. Zatem jeśli lubicie sobie od czasu do czasu zagrać – wybierzcie raczej ten model. Niemniej – nie liczcie na super osiągi, oba modele są smartfonami raczej dla mniej wymagających odbiorców. Oba modele mają taki sam, wygodny i przemyślany interfejs One UI. Pamiętajcie jednak, że smartfony dzieli ponad rok – zatem w przypadku Galaxy A51 okres wsparcia może okazać się nieco krótszy, niż dla Galaxy A32.

Czy Samsung Galaxy A51 zrobi lepsze zdjęcia niż Galaxy A32?

W niektórych przypadkach – tak.

Oba modele dysponują dość podobnym zestawem aparatów tylnych. Jego podstawę – w obu przypadkach – stanowi matryca główna o wysokiej rozdzielczości. Poza nią, mamy do dyspozycji także aparaty szerokokątne, do makro oraz do rozmywania tła. W starszym modelu główna matryca ma 48 megapikseli, zaś w Galaxy A32 – już 64 Mpx. Dzięki temu, możemy liczyć na wyraźniejsze zdjęcia i nieco lepsze efekty zdjęć nocnych, wybierając nowszy ze smartfonów. W dziedzinie portretów czy makro oba smartfony okażą się porównywalne. Natomiast w kwestii selfie i zdjęć szerokokątnych, lepiej wybrać Galaxy A51. Jego aparaty do selfie i zdjęć szerokokątnych mają wyższą rozdzielczość i dadzą lepsze efekty. Można zatem uznać, że aparaty są porównywalne. Jeśli nie korzystacie z aparatu szerokokątnego i nie robicie wiele selfie, śmiało możecie stawiać na Galaxy A32. Jeśli jednak selfiaki są waszym żywiołem, lepszy okaże się Galaxy A51.

Lepiej wybrać Samsunga Galaxy A32 czy Galaxy A51?

Wybór nie jest oczywisty.

Za modelem Galaxy A32 przemawia praktyczniejsza, mniej podatna na brud i zarysowania obudowa, a także większy akumulator. Telefon można wybrać również ze względu na krótszy staż rynkowy, a co za tym idzie – dłuższe wsparcie. Nie do przecenienia jest wyświetlacz dający płynniejszy obraz dzięki wyższej częstotliwości jego odświeżania. Model starszy, ale pozycjonowany o dwa „oczka” wyżej broni się jednak dzielnie. Ma mniejsze wymiary, lepiej wyglądający wyświetlacz, a także wydajniejszy procesor i lepsze aparaty fotograficzne do zdjęć szerokokątnych i selfie. Rozważając wydatek około tysiąca złotych – bowiem za mniej więcej tyle można obecnie kupić oba modele – postawiłbym na sprawdzonego, choć leciwego już Galaxy A51, choć w niektórych sklepach jest jeszcze nieco droższy od Galaxy A32.

Przydatne linki

źródło: materiał własny, fot. Samsung
czytane: 5938

A32A32 4GA51Androidaudiobateriabitwa smartfonówBluetoothco kupićco lepiej kupićco lepiej wybrać

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top