Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » Porównanie smartfonów » Samsung Galaxy S20 vs Samsung Galaxy S20 FE 5G

Samsung Galaxy S20 vs Samsung Galaxy S20 FE 5G

Dziś bratobójczy pojedynek. Lepiej kupić „pełnego” flagowca – czyli Samsung Galaxy S20 – czy też może jego „lajtową” odmianę, Samsung Galaxy S20 FE 5G? Oba modele można kupić obecnie za podobną cenę – ale który wybrać?

Model Galaxy S20 FE 5G niesłusznie uchodzi za odchudzoną, tańszą wersję flagowca. Okazuje się, może śmiało może z nim konkurować – ale czy go pokona? Sprawdźmy!

Samsung Galaxy S20 FE 5G vs S20: wygląd

Oba modele cechuje charakterystyczny styl Samsunga. W obu mamy ekran z otworkiem oraz prostokątne oprawki tylnych aparatów. Moje serce skradł jednak Galaxy S20 FE 5G. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że występuje w ciekawszych odmianach kolorystycznych. Ponadto, ma o wiele ładniejszą oprawkę aparatu fotograficznego. Nie jest jednolicie czarna i smutna, jak w Galaxy S20. Co więcej, Galaxy S20 FE 5G ma tył wykończony matowo, zatem jest praktyczniejszy. Można jedynie narzekać, że to nie szkło… Ale ja już przestałem, od kiedy telefon nie pękł przy pierwszym upadku na plecki. Za największą zaletę obudów obu modeli uznaję jednak ich wodoszczelność.

Czy Galaxy S20 jest dużo mniejszy od Galaxy S20 FE 5G?

Flagowiec z lutego jest wyraźnie mniejszy od młodszego brata. Galaxy S20 mierzy 151,7 x 69,1 x 7,9 mm, podczas, gdy wymiary Galaxy S20 FE 5G wynoszą 159,8 x 74,5 x 8,4 mm. To dlatego, że Galaxy S20 ma ekran o przekątnej 6,2 cala, zaś w Galaxy S20 FE mamy wyświetlacz 6,5-calowy. FE jest też oczywiście cięższy, ważąc 190 kontra 163 g.  Porównaj rozmiary Galaxy S20 FE vs Galaxy S20.

Czy większy wyświetlacz jest lepszy?

W przypadku Galaxy S20 FE 5G – niekoniecznie. Oba modele mają wyświetlacze AMOLED – ale w Galaxy S20 FE 5G jest to Super AMOLED 1080×2400 px, zaś flagowy Galaxy S20 ma Dynamic AMOLED 1440×3200 px. Wyższa rozdzielczość matrycy przy mniejszej przekątnej, przekłada się w Galaxy S20 na dużo wyraźniejszy obraz. Wystarczy porównać ilość pikseli na cal – 566 ppi w S20 kontra 405 ppi w S20 FE. Czy to znacząca różnica? Rzekłbym, że można ją zauważyć, aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że i Galaxy S20 oferuje znakomitą jakość obrazu na wyświetlaczu. Oba ekrany mogą być odświeżane z częstotliwością do 120 Hz – ale tylko w Galaxy S20 regulacja tego parametru może odbywać się automatycznie.

Snapdragon czy Exynos?

Nie będę oryginalny, wskazując na Snapdragona. Procesor Qualcomma znajdziemy w Galaxy S20 FE 5G – ale już tańszy wariant tego modelu, czyli Galaxy S20 FE 4G – ma taki sam procesor, jak Galaxy S20, czyli Exynosa 990. Układ ten jest ochoczo krytykowany przez media – ale moim zdaniem mimo to, można go uznać za niezły wybór. W praktyce, wydajność obu telefonów będzie podobna i zadowoli najbardziej wymagających użytkowników. W końcu Galaxy S20 ma całe 2 GB pamięci operacyjnej więcej, co powinno zniwelować różnicę w wydajności procesorów. Oba modele oferują podobną ilość pamięci na dane: 128 GB. Pamięć tą można oczywiście powiększyć kartą microSD, rezygnując z DualSIM. Porównaj specyfikacje Samsung Galaxy S20 vs Samsung Galaxy S20 FE 5G.

Czy Galaxy S20 FE obsługuje 5G?

Są dwie wersje tego modelu, z czego tylko jedna obsługuje 5G. S20 FE 5G obsługuje najnowszy standard sieci. Będzie działać z wszystkimi 5G dostępnymi w Polsce, ale Galaxy S20 FE występuje również w wersji 4G. Najłatwiej – odróżnicie je przyglądając się nadrukowi na opakowaniu. Różna też będzie cena – model LTE jest wyraźnie tańszy. Samsung Galaxy S20 występuje u nas jako model LTE, choć na świecie napotkacie też wariant 5G. Trzeba go jednak sprowadzić na własną rękę, czego nie polecam.

Czy Galaxy S20 FE 5G ma większą baterię niż Galaxy S20?

Tak, w S20 FE znajdziemy akumulator o pojemności 500 mAh większy w porównaniu do rywala. Jednak wyższa wydajność powoduje że czas działania modeli jest porównywalny. Galaxy S20 ma mniejszy, oszczędniejszy wyświetlacz, nie posiada modemu 5G, który cechuje się wysokim zapotrzebowaniem na energię. Dlatego bateria 4000 mAh w tym modelu wystarcza na tyle samo co 4500 mAh w S20 FE.  Możecie przyjąć, że każdy z porównywanych modeli jest w stanie pracować bez ładowania do dwóch dni.

Czy Galaxy S20 ma lepszy aparat niż S20 FE?

Aparaty w obu modelach są porównywalne – ale w Galaxy S20 znajdziemy zdecydowanie ciekawszy aparat z teleobiektywem. Dzięki matrycy 64 Mpx, „wyciągnie” on więcej z hybrydowego zoomu, niż 8-megapikselowy aparat w Galaxy S20 FE 5G. Zbliżenie bezstratne jest już jednak w obu modelach podobne – 3x. Smartfony dysponują trybem nocnym, a także aparatami szerokokątnymi, obejmującymi pole widzenia 123 st. Jeśli chodzi o nagrywanie filmów, topowe smartfony Samsunga prezentują równy, wysoki poziom. Co prawda, Galaxy S20 góruje nad młodszym bratem możliwością nagrywania w rozdzielczości 8K – ale nie czyniłbym z tego najważniejszej cechy urządzenia.

Samsung Galaxy S20 i S20 FE vs selfie

Trzy razy więcej megapikseli w Galaxy S20 FE daje mu zwycięstwo pod tym względem. Ma zdecydowanie lepszy aparat do selfie niż Galaxy S20. Wystarczy porównać rozdzielczość: 32 kontra 10 megapikseli. Od razu widać, że selfiaki z Galaxy S20 FE 5G będą wyraźniejsze i pełniejsze detali.

Czy Galaxy S20 FE występuje również w wersji LTE?

Wcześniej wspominałem o tym, że jeden z modeli S20 FE posiada modem 5G. Jednak w przypadku wersji z LTE jest inaczej. Oba telefony mają moduł LTE. Tańszy wariant tego modelu nie posiada 5G. Nie wybrałem go do tego porównania celowo, bowiem uznałem, że wersja 5G – choćby z racji procesora Snapdragon – jest ciekawsza. Ponadto, to właśnie ten wariant jest bliższy cenowo Samsungowi Galaxy S20, zatem rozważając zakup Samsunga za około 3000-3200 zł, rozważalibyście zapewne właśnie między Galaxy S20 a Galaxy S20 FE 5G.

Lepiej kupić Samsung Galaxy S20 czy Samsung S20 FE 5G?

Oba modele wyceniane są podobnie. Moim zdaniem, Galaxy S20 FE 5G jest zdecydowanie lepszym wyborem, ale to zależy czego szukasz. S20 FE 5G ma większy ekran, ciekawszy wygląd i lepszy aparat do selfie. Ma także procesor Qualcomma i obsługuje sieci 5G. Za Galaxy S20 przemawia natomiast lepszy aparat z teleobiektywem, wyraźniejszy wyświetlacz oraz… nieco bardziej kompaktowy rozmiar, choć w tej kategorii chyba nie wypada używać słowa „kompaktowy”… Warto też wspomnieć, że Galaxy S20 FE 5G to model młodszy od dobre pół roku.

Przydatne linki:

źródło: materiał własny
czytane: 34840

bitwa smartfonówBluetoothco lepiej kupićco lepiej wybraćExynosGalaxy S20plusy i minusypremieraQualcommSamsungSamsung Galaxy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top