Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » Porównanie smartfonów » Samsung Galaxy S20 vs Samsung Galaxy S21

Samsung Galaxy S20 vs Samsung Galaxy S21

Samsung Galaxy S21 miał swą premierę kilkanaście dni temu, wielu z was zadaje sobie zatem pytanie, czy warto kupić Galaxy S21, czy może jednak lepiej wybrać poprzedni model, Galaxy S20. Spróbuję podpowiedzieć wam w tym niełatwym wyborze. Niełatwym, bowiem urządzenia są do siebie dość podobne…

Czy Samsung Galaxy S21 jest ładniejszy?

Moim zdaniem, nowy Samsung Galaxy S21 wygląda zdecydowanie lepiej, niż poprzedni model.

Z frontu, telefony są podobne. Oba mają ekrany z wąską ramką i niewielkimi otworkami na aparat do selfie. Porównanie nabiera rumieńców, gdy spojrzymy na tył. Powiedzieć, że Galaxy S21 jest ładniejszy od Galaxy S20 – to jakby nie powiedzieć nic. Pod względem stylizacji, oba modele dzieli – moim zdaniem – przepaść. Galaxy S20 ze swą czarną, prostokątną ramką aparatu było po prostu zwyczajny, nijaki. Galaxy S21 ma styl i charakter, szczególnie w najchętniej promowanej, fioletowo-złotej wersji. Niestety, nowy model ma tył pokryty plastikiem, a nie szkłem. Choć moim zdaniem, matowe tworzywo jest rozwiązaniem praktyczniejszym od błyszczącego szkiełka – nie każdemu przypadnie do gustu. Na pocieszenie – oba modele są wodoszczelne.

Ile Galaxy S20 jest mniejszy od Galaxy S21?

Galaxy S20 i Galaxy S21 są niemal identyczne pod względem wymiarów.

Galaxy S21 jest tylko odrobinę szerszy i cięższy. Sprawdź wizualne porównanie Galaxy S20 i Galaxy S21! Pod względem ergonomii oba modele reprezentują ten sam, wysoki poziom. Warto wspomnieć, że są to jedne z najmniejszych i najporęczniejszych smartfonów w segmencie flagowców.

Samsung Galaxy S21 naprawdę ma ekran Full HD+?

Rozdzielczość wyświetlacza w tegorocznym modelu Samsung Galaxy S21 jest mniejsza, niż w ubiegłorocznym!

Czy to źle? Nie – tak naprawdę nie ma to aż tak dużego znaczenia, wszak nie patrzymy na telefon przez lupę. Gołym okiem różnica pomiędzy współczynnikiem zagęszczenia pikseli 424 a 566 ppi nie jest zauważalna. Warto dodać, że w obu modelach możemy korzystać z wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu – a by użyć jej w ubiegłorocznym modelu – i tak trzeba przełączyć ekran na FHD+… Wyjdzie zatem na to samo. W nowym modelu, częstotliwość odświeżania może być regulowana automatycznie, by zapewnić jak najpłynniejszy obraz bez niepotrzebnego drenowania baterii, zaś w Galaxy S20 – musimy sami regulować ten parametr. Oba wyświetlacze zapewniają naprawdę znakomity obraz i z pewnością są jednymi z najlepszych w tej chwili na rynku.

Czy Samsung Galaxy S21 ma lepszy czytnik?

W Galaxy S21 zastosowano czytnik linii papilarnych nowej generacji.

Wciąż jest schowany pod ekranem, ale ma większą powierzchnię, przez co jest wygodniejszy w użyciu. Łatwiej weń trafić palcem. Czy jest szybszy niż w Galaxy S20? Jeśli tak, to nieznacznie. Czy jest bardziej niezawodny? Prawdę mówiąc, nie zauważyłem. Pewność odczytu utrzymuje się na podobnym poziomie, który nie do końca mnie satysfakcjonuje. W obu modelach mamy jeszcze układ rozpoznawania twarzy. Prędkość jego działania i niezawodność są porównywalne.

Czy Galaxy S20 i Galaxy S21 mają ten sam interfejs?

Oba modele korzystają z firmowego interfejsu One UI, opartego o Androida 11.

Oczywiście, ubiegłoroczny model debiutował z Androidem 10, ale większość egzemplarzy jest już po aktualizacji. Interfejs jest praktycznie taki sam. Może mieć formę płaską albo zasobnikową, może być obsługiwany gestami, ale też tradycyjnymi przyciskami. One UI zawiera funkcjonalny system podpowiedzi, a także całkiem sporo preinstalowanych aplikacji. Jest ich dużo – ale nie ma wśród nich śmieci czy reklam, są raczej przydatne.

Jaką jakość dźwięku oferują Galaxy S20 i Galaxy S21?

Jakość dźwięku wydobywającego się z głośników Galaxy S20 i Galaxy S21 jest doskonała.

Telefony zapewniają dobre brzmienie muzyki oraz świetną jakość połączeń. W obu znajdziemy też oczywiście NFC, ale niestety zabrakło gniazd minijack. Co gorsze, nowy model Galaxy S21 jest oferowany bez słuchawek w zestawie.

Samsung Galaxy S21 jest wydajniejszy?

Samsung Galaxy S21 ma nowy procesor Exynos 2100, który jest wydajniejszy i bardziej energooszczędny od poprzednika.

Nowy układ cechuje się również mniejszą emisją ciepła. Grzeje się mniej, niż Exynos 990 stosowany w Galaxy S20 i powszechnie krytykowany za tą cechę. Jeśli chodzi o pojemności pamięci wewnętrznej, w tegorocznej ofercie mamy te same pojemności, co w Galaxy S20. Niestety, tegoroczny model nie ma już gniazda na wymienną kartę microSD.

Galaxy S20 i Galaxy S21 mają takie same baterie?

Zarówno w Galaxy S20, jak i w Galaxy S21 znajdziemy akumulatory o pojemności 4000 mAh.

Z racji lepszej energooszczędności, nowszy model może pracować nieco dłużej niż poprzednik. Nie jest to jednak różnica poważna i w zasadzie możecie przyjąć, że oba modele są w stanie pracować cały dzień bez ładowania, a w nieco bardziej sprzyjających warunkach eksploatacji – nawet do dwóch dni. Oba smartfony oferują szybkie ładowanie przewodowe, a także funkcję ładowania indukcyjnego oraz zwrotnego, pozwalającego np. doładować słuchawki z baterii telefonu. Niestety, do Galaxy S21 producent nie dodaje już ładowarki.

Galaxy S21 robi lepsze zdjęcia niż Galaxy S20?

To zabawne, ale Galaxy S20 i Galaxy S21 mają podobne aparaty fotograficzne: 10 megapikseli z przodu, 64+12+12 megapikseli z tyłu.

Przeznaczenie dodatkowych tylnych obiektywów jest identyczne – jeden jest tele, drugi szerokokątny. Oba smartfony oferują również podobne możliwości filmowe – mogą nagrywać nawet w 8K, oferują możliwość przełączania się między obiektywami czy też zaawansowaną stabilizację. W Galaxy S21 znajdziemy jeszcze kilka nowych dodatków, jak choćby funkcję pomagającą stabilizować zdjęcie przy dużym przybliżeniu czy tryb reżyserski, dający podgląd ze wszystkich obiektywów podczas nagrywania. W nowym modelu mamy też poprawiony tryb nocny i lepsze funkcje portretowe.

Oba telefony dają podobną, wysoką jakość zdjęć i filmów. Trudno wyłowić różniące je niuanse, ale przy dużym powiększeniu zauważymy, że fotki z Galaxy S21 są odrobinę wyraźniejsze. Trzeba się jednak mocno wpatrywać, by zauważyć ten efekt. Nowy Galaxy S21 jest nieco lepszy w zdjęciach nocnych – ale tu znów różnica nie jest diametralna.

Lepiej kupić Samsunga Galaxy S20 czy Samsunga Galaxy S21?

Obecnie, po roku, Samsung Galaxy S20 jest dostępny już od ok. 2,5-2,6 tys zł. Za nowszego Galaxy S21 trzeba zaś zapłacić przynajmniej 3,8-3,9 tys zł. Różnica jest spora, warto zatem rozważyć zakup modelu z ubiegłego roku.

Wciąż jest atrakcyjnym urządzeniem. Ma wyświetlacz i głośniki nie gorsze, niż nowszy model, nie ustępuje mu również wiele pod względem możliwości akumulatora czy aparatów fotograficznych. Co więcej, starszy model dostaniecie w komplecie ze słuchawkami i ładowarką, a do tego – możecie w nim powiększyć pamięć tanią kartą microSD. Nowy model ma jednak zdecydowanie lepszy procesor i poprawiony czytnik linii papilarnych. Do tego, Samsung Galaxy S21 prezentuje się znacznie lepiej. Pytanie, czy warto za to dopłacać…?

źródło: materiał własny
czytane: 12523

4G5GAndroidaudiobateriabitwa smartfonówBluetoothco lepiej kupićco lepiej wybraćco wybraćExynos

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top