Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » Porównanie smartfonów » Vivo Y52 5G vs. Oppo Reno5 Lite

Vivo Y52 5G vs. Oppo Reno5 Lite

W dzisiejszym porównaniu spotykają się dwa stylowe telefony ze średniej półki cenowej. Mają spore baterie, niezłe aparaty fotograficzne i przyzwoite ceny. Który okaże się lepszy – Oppo Reno5 Lite czy Vivo Y52 5G?

Vivo Y52 5G jest większy od Oppo Reno5 Lite

Jeśli położymy obok siebie Vivo Y52 5G i Oppo Reno5 Lite od razu dostrzeżemy, że smartfon Vivo jest większy.

Nie bez przyczyny – ma po prostu większy wyświetlacz. Propozycja Vivo jest także cięższa od konkurencyjnego Oppo – ale i to da się wytłumaczyć, tym razem pojemnością akumulatora. Zatem – jeśli zależy wam na mniejszym rozmiarze telefonu, Oppo będzie lepszym wyborem. Zresztą – sami porównajcie wymiary Vivo Y52 5G i Oppo Reno5 Lite.

Który ładniejszy: Vivo Y52 5G czy Oppo Reno5 Lite?

Oba smartfony otrzymały efektowne obudowy, uroczo mieniące się w świetle.

Oppo kusi kolorkami, za to Vivo ma nieco bardziej stonowane ubarwienie, za to bardziej wyrazistą i charakterystyczną oprawkę aparatu fotograficznego. Oceniając front, wskażę zdecydowanie Oppo, które ma modniejszy otworek na aparat do selfie. W Vivo mamy nieco już niemodny, kropelkowy notch. Oba modele mają też niestety dość szerokie „podbródki” pod wyświetlaczami.

Czy Oppo Reno5 Lite ma lepszy ekran, niż Vivo Y52 5G?

W tym porównaniu walka na ekrany jest zacięta.

Vivo przekonuje wysoką częstotliwością odświeżania obrazu (90 Hz), która zapewnia płynność animacji, a do tego – oferuje większą powierzchnię ekranu. Niestety, matryca ta jest wykonana w technologii IPS. Tymczasem Oppo ma już wyświetlacz AMOLED, który oferuje zdecydowanie wyższy kontrast, jasność i mocniej nasycone, żywsze kolory. Tyle, że tu z kolei mamy standardowe odświeżanie 60 Hz… Moim zdaniem, lepiej wybrać AMOLEDA, nawet kosztem nieco niższej płynności ruchomych obrazów. Ekran ten lepiej sprawdzi się w słoneczne dni, a do tego – będzie bardziej enerogooszczędny.

Czy Vivo Y52 5G jest wydajniejszy od Oppo Reno5 Lite?

Porównywane smartfony mają różne procesory.

W Vivo pracuje MediaTek Dimensity 700, zaś Oppo ma układ MediaTek Helio P95. Procesory te oferują zbliżoną wydajność, ale do gier lepiej nada się Oppo, który dodatkowo ma więcej pamięci operacyjnej. Ilość pamięci na dane jest w obu modelach taka sama – 128 GB – i w obu można skorzystać z karty microSD. Zastosowany w Vivo interfejs Funtouch 11.1 jest bliższy czystemu Androidowi i mniej rozbudowany od ColorOS 11.1 z Oppo, zatem jeśli wolicie czysty system – postawcie na Vivo. Jeśli czasem gracie – lepiej na Oppo.

5G znajdziecie tylko w Vivo Y52 5G

Vivo przegrywa na razie z propozycją Oppo, ale nadchodzi moment, że będzie jednak górą: obsługuje 5G.

Nabywcy Reno5 Lite pozostaną w 4G, ale trzeba sobie zadać pytanie, czy warto… Moim zdaniem, obecność modemu 5G niekoniecznie musi być ostatecznym, decydującym kryterium wyboru. Jeśli w miejscach, gdzie przebywacie, jest już „prawdziwe” 5G – można postawić na Vivo. Będzie to model bardziej „przyszłościo-odporny”. Jeśli czujecie, że 5G nieprędko dotrze w waszą okolicę, zapomnijcie o tym akapicie ;).

Vivo Y52 5G ma większą baterię, niż Oppo Reno5 Lite

Różnica pojemności akumulatorów Vivo Y52 5G i Oppo Reno5 Lite jest zauważalna.

5000 mAh kontra 4310 mAh niemal z miejsca wskazuje zwycięzcę – ale czy pozory nie mylą? Oppo ma mniejszy i bardziej energooszczędny wyświetlacz, choć bardziej kusi do korzystania z pełnej mocy procesora. W Vivo mamy większy ekran, wyższą częstotliwość odświeżania, ale nieco oszczędniejszy procesor. W praktyce, czasy działania obu modeli będą porównywalne – w granicach dwóch dni. Oppo wygra jednak zdecydowanie szybszym ładowaniem akumulatora – z mocą 30 W, podczas gdy w Vivo tempo będzie niemal o połowę wolniejsze – 18 W. W tym wypadku, można ogłosić zatem remis, z lekkim wskazaniem na Vivo. Cóż nam bowiem po szybkim ładowaniu, skoro do gniazdka daleko… A ciut większą pojemność można przecież wspomóc trybem oszczędzania baterii, choć oczywiście kosztem pewnych wyrzeczeń.

Czy Oppo Reno5 Lite ma lepsze aparaty niż Vivo Y52 5G?

Jeśli ocenialibyśmy wyłącznie aparaty główne – byłby remis.

W obu modelach znajdziemy główne matryce 48 Mpx (możliwe, że nawet tego samego typu), jak również „wypełniacze przestrzeni” w postaci dwóch 2-megapikselowych oczek do makro i rozmywania tła. Oppo wysuwa się w tej kategorii na prowadzenie, dzięki obecności czwartego aparatu – szerokokątnego. Dzięki temu, smartfon Oppo zapewni nam większą swobodę fotografowania, ale efekty pracy pozostałych trzech matryc będą raczej zbliżone. W dziedzinie selfie, Oppo wygra z kolei nokautem: ma aparat 32 Mpx, podczas gdy w Vivo pozostaje nam do dyspozycji skromna 8-megapikselówka. Zatem – jeśli zależy wam na zdjęciach szerokokątnych i lepszych selfiakach – Reno5 Lite będzie lepszym wyborem.

Kilka drobiazgów przemawiających na korzyść Vivo Y52 5G

Jak na razie, smartfon Oppo prowadzi, choć nie ma 5G i szybkiego odświeżania ekranu.

Smartfon Vivo kryje jednak jeszcze parę atutów. Jednym z nich mogą być głośniki stereo. Dwa zawsze zagrają lepiej, niż jeden. Oba smartfony mają też gniazda minijack, zatem pozwalają na podłączanie słuchawek czy głośników za pomocą kabelka. Vivo Y52 5G ma również bardzo wygodny w użyciu i niezawodny, klasyczny czytnik linii papilarnych. Nie jest on co prawda tak modny, jak zastosowany w Oppo czytnik podekranowy – ale wierzcie mi, tu liczy się komfort, a nie bajery.

Lepiej wybrać Oppo Reno5 Lite czy Vivo Y52 5G?

Rzut oka na ceny nie pozostawia wątpliwości: tym razem Oppo górą.

Fakt, Vivo Y52 5G jest nieco tańszy, ale pod wieloma względami ustępuje konkurencyjnemu Reno5 Lite. Za smartfon Oppo trzeba zapłacić mniej niż 100 złotych więcej, a zyskujemy ekran AMOLED o nowocześniejszym wyglądzie, aparat szerokokątny i mocny aparat do selfie, a także szybkie ładowanie i więcej pamięci RAM. Vivo może przekonywać większym rozmiarem, większym akumulatorem, lepszą częstotliwością odświeżania ekranu i dwoma głośnikami. Do tego – ma 5G, jest zatem gotów na przyszłość. Gdybym miał wybierać – postawiłbym jednak na Oppo, choć jego przewaga nie jest porażająco duża…

Przydatne linki:

 

źródło: materiał własny
czytane: 11006

4G5Gbitwa smartfonówco lepiej kupićktóry wybraćOppo Renoporównanievivo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top