Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » programy » Eter – twoje radio w iPhone

28.05.2021

Eter – twoje radio w iPhone

Kilka dni temu w sklepie z aplikacjami na urządzenia Apple pojawiła się nowa aplikacja Eter. Pozwala ona na słuchanie internetowych rozgłośni radiowych, zaś jej autorem jest mój wieloletni kolega z branży, znany jako MacKozer.

Na początku było hobby

MacKozer, czyli Krystian Kozerawski, to człowiek – orkiestra. Muzyk, dziennikarz, programista – to tylko kilka określeń, którymi można opisać tego ciekawego człowieka. Po latach realizowania się jako rockman i dziennikarz opisujący urządzenia i aplikacje ze świata Apple, Krystian postanowił spróbować swych sił jako programista. Efektem jego pracy – a raczej pasji – są m.in. lekcje programowania dla dzieci, jakich Krystian udziela bezpłatnie w jednej z łódzkich podstawówek. Kolejnym etapem – była aplikacja Negative – czytnik PDF z odwracaniem kolorów. W chwili upadku radiowej Trójki i powstania Radia Nowy Świat, MacKozer wpadł na pomysł stworzenia aplikacji umożliwiającej słuchanie nowej rozgłośni.

Nowy Świat, nowa aplikacja

Aplikacja, o której dziś opowiadam, powstała w pierwszych dniach nadawania Radia Nowy Świat. Krystian od razu wpadł na chwytliwą nazwę – Eter. Pierwsza wersja aplikacji trafiła do Test Flight dosłownie parę godzin po tym, jak radio zaczęło nadawanie. Oczywiście od początku było wiadomo, że prędzej czy później Radia Nowy Świat wypuści własną aplikację. Z tego też powodu niemal od samego początku aplikacja była rozwijana. MacKozer nawet nie zakładał, że jego Eter będzie konkurować z oficjalną aplikacją nowego radia, z tego też względu dość szybko Eter zaczął umożliwiać słuchanie innych rozgłośni. Początkowo były to ulubione rozgłośnie autora aplikacji, z czasem pojawiły się aplikacje sugerowane przez znajomych czy testerów wersji beta.

Czas na szybki rozwój

Ilość rozgłośni dostępnych w aplikacji Eter zaczęła rosnąć, aż w końcu autor aplikacji sięgnął po publiczną bazę internetowych rozgłośni, udostępniających publicznie swoje streamy – Radio Browser. Siłą rzeczy, w Eterze musiała się w tym momencie pojawić wyszukiwarka oraz możliwość tworzenia własnej listy ulubionych rozgłośni. W tej chwili, pobierając Eter zyskujecie dostęp do aż 27 tysięcy stacji radiowych emitowanych w 490 językach.

Eter jest aplikacją uniwersalną

Eter można pobrać w uniwersalnej wersji dla iOS, iPadOS, macOS i tvOS. W wariantach dla iOS iPadOS i macOS użytkownicy mogą dokupić opcję zapisywania ulubionych stacji na własnej liście. Koszt to jednorazowa płatność w wysokości 13,99 zł odblokowująca zarówno wersję dla iOS jak i macOS. Lista jest synchronizowana jest pomiędzy wszystkimi wersjami programu za pośrednictwem iCloud. Oczywiście – nie trzeba płacić za dodatkową opcję. To po prostu ułatwienie dla was i wyraz wsparcia dla twórcy aplikacji, który – przypomnę – charytatywnie uczy najmłodszych podstaw programowania. Jeśli nie skorzystacie z płatnej opcji – po prostu za każdym razem będziecie musieli korzystać z wyszukiwarki, by znaleźć swoją ulubioną stację.

Dalsze plany rozwoju Eter-a

Fakt pojawienia się aplikacji Eter w App Store nie oznacza końca prac nad jej rozwojem. Już wkrótce możemy spodziewać się wersji dla zegarka Apple Watch oraz wsparcia dla skrótów Siri. MacKozer ma także w planach stworzenie widżetu z ostatnio odtwarzaną stacją, jak i systemu rekomendacji stacji – np dla konkretnych krajów czy języków. Aplikację Eter pobierzecie bezpłatnie TUTAJ.

źródło: materiał własny, fot. własne oraz MyApple
czytane: 1524

appleiOSiPadiPhonemuzykaradio

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top