Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » recenzje » LG Watch Urbane 2: Wyjątkowo uniwersalny smartwatch

05.10.2016

LG Watch Urbane 2: Wyjątkowo uniwersalny smartwatch

W myśl zasady „lepiej późno niż wcale”, trafił do mnie w końcu LG Watch Urbane 2 – czyli inteligentny zegarek od LG. Urządzenie cechuje się eleganckim wyglądem i sporymi możliwościami. Zapraszam na krótką recenzję tego ciekawego produktu.

LG Watch Urbane 2 jest smartwatchem o dość eleganckiej linii. Zgrabnie połączono tu klasyczny kształt koperty z odrobiną sportowego stylu – czyli paskiem z tworzywa. Całość wygląda harmonijnie i spójnie, ale z racji wymiarów, jest to model raczej dla mężczyzn. Dla kobiet może być za duży, choć wymiarami nie odbiega od zwyczajnego, sportowego zegarka. Stylizacja LG Watch Urbane 2 jest uniwersalna – będzie pasował zarówno na siłownię, jak i do garnituru.

DSC_0083

Kopertę LG Watch Urbane 2 – czyli główną obudowę – wykonano z metalu. Zapewnia to dobry wygląd urządzenia i niezłą trwałość, ale co ciekawe – na moim egzemplarzu, który zwiedził już zapewne kilka redakcji, dostrzegłem już drobne ryski. Nie rzucają się one jednak zanadto w oczy, a zegarek wciąż prezentuje się świetnie. Pasek zegarka wykonano z czarnego tworzywa zwanego TPSiV, które jest hipoalergiczne, a przy tym dość trwałe. Nie jestem alergikiem, zatem problem mnie nie dotyczy, dokuczyła mi natomiast nieco za małą długość paska. Mam grubachne łapsko – i pomimo sporych rozmiarów zegarka, pasek mogłem zapiąć na jedną z ostatnich dziurek… Na pocieszenie dodam, że klamra jest metalowa i solidna, podobnie, jak solidny jest cały pasek.

Pasek teoretycznie można wymienić, odkręcając śruby po bokach koperty – ale z pewnością wymiana nie będzie tak łatwa, jak w konkurencyjnych modelach od Huaweia, Motoroli czy Samsunga. Pasek nie jest uniwersalny, trzeba używać dedykowanego temu modelowi zegarka. Warto jednak pamiętać, że w razie uszkodzenia paska, będziemy mogli założyć nowy nie ingerując w konstrukcję urządzenia i nie narażając się na koszty serwisu. Jakości wykonania LG Watch Urbane 2 nie mogę niczego zarzucić – jest znakomita, wszystko zmontowano naprawdę porządnie.

DSC08629

Kluczowym elementem każdego smartwatcha jest wyświetlacz. Ten w LG Watch Urbane 2 ma przekątną 1,38 cala, jest okrągły i chroniony twardym szkłem Gorilla Glass. Ekran otacza ramka z metalu i nieco cieńsza z tworzywa, pod którą ukryto zapewne anteny zapewniające zegarkowi komunikację bezprzewodową. Rozdzielczość ekranu to 480 x 480 pikseli, co daje naprawdę dobrą jakość obrazu. Jest wyraźny, nie widać pojedynczych pikseli, czcionki są idealnie gładkie i wyraźne. Ekran wykonano w technologii P-OLED, która ma wiele zalet. Przede wszystkim, są to szerokie kąty czytelności – obraz jest wyraźny niemal w każdym położeniu. Ponadto, technologia ta zapewnia wysoką jasność i gradację barw, a do tego – świetną czerń. To dlatego, że piksele pokazujące kolor czarny po prostu w ogóle nie świecą. A to, poza głębią czerni, daje też oszczędność energii, bowiem część pikseli nie pobiera prądu do świecenia. Panel dotykowy pracuje perfekcyjnie, ale nie jest on jedynym sposobem nawigacji po menu LG Watch Urbane 2.

LG Watch Urbane 2 ma również trzy klawisze, umieszczone na prawym boku koperty. Środkowy klawisz pozwala aktywować i wygaszać ekran oraz przejść do zasobnika aplikacji, dolny prowadzi nas wprost do aplikacji fitnessowej LG Health, zaś górny – do listy kontaktów. Nawigacja po menu jest łatwa i intuicyjna, aczkolwiek po przesiadce z zegarka z jednym przyciskiem trzeba się przez pewien czas przyzwyczajać do tego, że można korzystać z jeszcze dwóch dodatkowych. Po pewnym czasie – zapewne każdy uzna, że to wygodne. Szkoda jedynie, że dodatkowym przyciskom nie możemy przypisać innych funkcji… Czasem przydałby się skrót do innej aplikacji, niż fitnessowa. Ja na przykład często używam na zegarku kalkulatora, ale by do niego dojść, muszę przewijać listę. Klawiszem – byłoby prościej.

LG Watch Urbane 2 korzysta z systemu Android Wear i może pracować zarówno jako zupełnie samodzielne urządzenie, jak i po powiązaniu ze smartfonem (z systemem Android lub iOS). W celu pracy autonomicznej, LG Watch Urbane 2 otrzymał wbudowany głośnik, mikrofon oraz gniazdo na kartę nanoSIM, umieszczone pod deklem koperty.

Ten jest odkręcany, a do jego demontażu służy specjalne narzędzie, dodawane do zestawu. Operacja jest prosta, a zakręcana obudowa jest znacznie szczelniejsza, niż taka z otwieraną pokrywą. Dzięki temu rozwiązaniu LG Watch Urbane 2 spełnia wymagania certyfikatu IP67. Można go zatem bez obaw zamoczyć, nosić na deszczu czy nawet zaryzykować prysznic – ale lepiej nie nurkować.

Wspomniałem o pracy bez konieczności łączenia ze smartfonem. Tak, w LG Watch Urbane 2 to możliwe. Urządzenie jest po prostu małym, nadgarstkowym smartfonem. Zegarek LG może obsługiwać połączenia głosowe i samodzielnie łączyć się z internetem – zależnie od tego, jakie usługi udostępni zainstalowana SIM. LG Watch Urbane 2 świetnie zastępuje telefon – minusem jest jedynie to, że wszyscy w naszym otoczeniu słyszą rozmowę – ale plusów jest więcej. Dźwięk jest zaskakująco dobrej jakości, LG Watch Urbane 2 świetnie sprawdzi się na przykład podczas jazdy samochodem. Wybieranie numerów czy kontaktów z poziomu niewielkiego ekranu nie jest może wygodne, ale od czego sterowanie głosowe?

Android Wear jest chyba jedynym systemem dla urządzeń noszonych, który w tak wysokim stopniu umożliwia głosową obsługę w języku polskim. Głosowo możemy nie tylko nawiązać połączenie, ale podyktować SMS i sterować wieloma innymi funkcjami – np. ustawić budzik, przypomnienie, termin w kalendarzu czy po prostu zapytać o coś wyszukiwarkę Google. Sterowanie głosowe jest do tego inteligentne – potrafi dopytać, jeśli daną frazę wypowiedzieliśmy niewyraźnie lub pominęliśmy jakiś jej element, np. godzinę, na którą ustawić przypomnienie.

Oprócz głosu, ekranu i przycisków, zegarkiem LG Watch Urbane 2 można też sterować za pomocą gestów. Jeśli uniesiemy rękę, by sprawdzić godzinę, ekran podświetli się. Z kolei potrząsając nadgarstkiem możemy przewijać listę powiadomień widocznych na ekranie. Wyposażenie zegarka uzupełnia wbudowana pamięć 4 GB. Niby niewielka, ale można do niej wgrać choćby kilka ulubionych płyt – a potem słuchać muzyki na słuchawkach Bluetooth. Te przydadzą się również wtedy, gdy będziemy chcieli zapewnić sobie nieco większą dyskrecję rozmów telefonicznych.

Oczywiście, jak już wspominałem, LG Watch Urbane 2 może również pracować w powiązaniu ze smartfonem. Zapewni wówczas typową, „smartwatchową” funkcjonalność, czyli przekazywanie powiadomień, zdalne sterowanie odtwarzaniem muzyki w telefonie itd. LG Watch Urbane 2 może również stać się podręcznym zestawem hands-free – wystarczy ustawić przekazywanie dźwięku połączeń głosowych na zegarek. Analogicznie, z poziomu zegarka można też nawiązać połączenie z telefonu, podobnie, jak wysłać SMS. Połączenie z telefonem okaże się niezbędne do pobrania dodatkowych aplikacji – na razie (X.2016) Android Wear nie pozwala jeszcze na pobieranie apek bezpośrednio z poziomu zegarka, bez udziału telefonu.

Naturalnie, LG Watch Urbane 2 zapewnia również dostęp do wszystkich typowych możliwości systemu Android Wear. Można zatem pobierać i instalować aplikacje dedykowane smartwatchom, można zmieniać wygląd tarczy, ustawić siłę dźwięku i tak dalej… wszystko działa płynnie, bez zarzutu. Zegarek się nie nagrzewa, zatem można przyjąć, że wydajność jego wewnętrznych podzespołów jest wystarczająca.

A jak z wydajnością baterii? Możliwości LG Watch Urbane 2 są w tej materii więcej niż dobre. Zegarek LG jest w stanie pracować nawet 3 dni bez ładowania, choć w praktyce, jeśli częściej korzystamy z aplikacji czy połączeń głosowych, czas pracy zmniejszy się mniej więcej o połowę. Intensywnie użytkując zegarek, aczkolwiek wyłączając go na noc, musiałem ładować baterię co drugi dzień, przy czym podłączając zasilacz miałem jeszcze kilkanaście procent zapasu. Ładowanie baterii zajmuje około godziny, ale pewną niedogodnością jest fakt, iż musimy używać dedykowanego adaptera.

Ma on postać metalowego walca z odpowiednio wyprofilowanymi stykami, który za pomocą przewodu łączymy z zasilaczem USB. Adapter mocowany jest do obudowy smartwatcha za pomocą magnesu, a w odpowiednim ułożeniu styków pomaga nam wyprofilowanie wspomnianego elementu. Mimo niego, zdarzało mi się jednak nie trafić w styki za pierwszym razem… Kilkakrotnie musiałem wręcz powtórzyć ładowanie, bowiem byłem przekonany, że zegarek został podłączony, a było inaczej.

Z jednej strony, tego rodzaju rozwiązania są dobre: Proste w obsłudze, nie wpływające na szczelność obudowy i oszczędzające miejsce w jej wnętrzu. Mimo to, nie przepadam za nimi, bowiem z drugiej strony mamy problem, gdy oryginalny zasilacz ulegnie uszkodzeniu lub gdy go po prostu zgubimy. Kłopotliwe, ale niepotrzebnie – istnieją przecież porty microUSB odporne na wilgoć, o ładowaniu indukcyjnym już nie wspominając…

Podsumowując, LG Watch Urbane 2 jest inteligentnym zegarkiem, którym warto zainteresować się z kilku powodów. Przede wszystkim, ma bardzo dobry ekranik i uniwersalny, pasujący na każdą okazję styl. Ma również mocną baterię, nie wymagającą codziennego doładowywania. Największym atutem LG Watch Urbane 2 pozostaje jednak możliwość, autonomicznej, niezależnej od smartfona pracy. Dzięki temu sprzęt jest bardziej uniwersalny, sprawdzi się również wtedy, gdy nie możemy mieć przy sobie tradycyjnej komórki. Warto docenić LG Watch Urbane 2 za dobrą jakość dźwięku podczas połączeń i za sprawną obsługę systemu Android Wear, również w zakresie sterowania głosowego. By było weselej, LG Watch Urbane 2 można obecnie kupić nawet za 1500 zł, czyli za kwotę podobną do tej, na jaką wyceniono konkurencyjne modele – które jednak pracują wyłącznie w parze ze smartfonami.

PLUSY

  • możliwość działania bez udziału smartfonu
  • obsługa połączeń głosowych
  • uniwersalna stylizacja
  • dobry wyświetlacz
  • przyzwoita bateria
  • odporność na zamoczenie
  • pulsometr
  • sprawne działanie funkcji głosowych

MINUSY

  • adapter do ładowania
  • brak możliwości łatwej wymiany paska
  • niekonfigurowalne klawisze
  • wymiana SIM wymaga użycia specjalnego narzędzia

 

 

Dane techniczne:

  • Chipset: Qualcomm Snapdragon 400, 1,2 GHz
  • Wyświetlacz: Okrągły P-OLED, 1,38″ (480×480, 348 pikseli na cal)
  • Pamięć: 768 MB RAM / 4 GB pamięci eMMC
  • Bateria: 570 mAh
  • Łączność: 3G, Bluetooth 4.1, Wi-Fi
  • Czujniki: 9-osiowy (żyroskopowy, akcelerometr, kompas) / barometr / czujnik tętna PPG
  • Obudowa: Stal nierdzewna 316L, szczotkowana średnica 44,5 mm; wysokość 14,2 mm. Certyfikat IP67, odporny na zanurzenie w wodzie na głębokość do 1 m przez 30 minut

źródło: mat. wł.
czytane: 8209

akcesoriaAndroidAndroid WearbateriaBluetoothFitnessgłośnikGoogleinteligentny zegarekinternetLG

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top