Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » Porównanie smartfonów » Redmi Note 8 Pro vs Huawei P40 Lite – który lepszy?

Redmi Note 8 Pro vs Huawei P40 Lite – który lepszy?

Redmi Note 8 Pro i Huawei P40 Lite. Dwa niedrogie smartfony, z porządnymi aparatami oraz dużymi akumulatorami. Oba pochodzące z Chin, kosztujące ok. tysiąca złotych… Ale który jest lepszy? Spróbujemy podpowiedzieć. Porównamy najważniejsze aspekty obu modeli, a na koniec zerkniemy w cennik. Mam nadzieję, że nasze porównanie ułatwi wam wybór któregoś z tych dwóch modeli.

Huawei P40 Lite jest ładniejszy

Gdybym miał wybierać, kierując się wyłącznie urodą urządzeń, postawiłbym na Huawei. Jego front, z aparatem do selfie umieszczonym w dyskretnym otworku w ekranie, prezentuje się nowocześniej. Redmi ma nieco szerszą ramkę, a ekran szpeci kropelkowy notch. Na temat wyglądu tyłów można się już nieco mocniej pospierać – a wybór zależy od tego, czy wolicie aparat w kwadratowej oprawce, a’la kuchenka, czy może w pionowej, podłużnej ramce pośrodku. Jeśli chodzi o wielkości – Redmi jest nieco dłuższy i grubszy (Porównaj wymiary Redmi Note 8 Pro i Huawei P40 Lite), ale szerokość obu modeli jest bardzo podobna. Bierzcie jednak pod uwagę, że Redmi oferuje nieco większy wyświetlacz…

Przydatne linki:

Redmi Note 8 Pro ma większy ekran

Redmi Note 8 Pro jest odrobinę większy, niż Huawei P40 Lite, ale ma większy wyświetlacz: 6,53″ vs 6,4 „. Wyświetlacze różnią się nieco proporcjami i rozdzielczością (1080 x 2340 px lub 1080 x 2310 px), ale tak naprawdę, jakość obrazu jest zbliżona. W obu przypadkach mówimy o matrycy Full HD+, wykonanej w technologii IPS, a zagęszczenie pikseli właściwie jest nie do odróżnienia (chyba, że macie mocną lupę). Redmi Note 8 Pro ma 395 ppi, a Huawei P40 Lite – 398 ppi. Możecie zatem przyjąć, że obraz będzie ostry i wyraźny na obu modelach. Zwróćcie tylko uwagę na to, który aparat do selfie mniej wam przeszkadza…

Huawei P40 Lite ma wyższą wydajność

Redmi stawia na procesor MediaTeka, a Huawei oferuje układ swej własnej produkcji, czyli Kirina. MediaTek Helio G90T zastosowany w Redmi ma dwa rdzenie A76 i sześć A55, a ich taktowanie sięga 2 GHz. W Huawei HiSilicon Kirin 810 mamy identyczny zestaw rdzeni, ale o nieco wyższym taktowaniu, 2,27 GHz. Układy graficzne są już różne – Mali G76 800 MHz w Redmi i Mali-G52 820 MHz w Huawei. Gdyby oceniać na podstawie suchych parametrów, model Huawei mógłby być nieco wydajniejszy. Różnica nie jest jednak druzgocąca i na tyle duża, by wyraźnie ją odczuć. Oba modele mają po 6 GB pamięci operacyjnej, a także po 128 GB pamięci na dane. Zwracam jednak uwagę, że bliższa cenowo modelowi Huawei jest tańsza wersja Note 8 Pro, która ma już tylko 64 GB.

Uwaga na karty pamięci!

Można uznać, że pamięci na dane możemy mieć w obu modelach tyle samo (choć musimy kupić droższy wariant Redmi), ale porównanie kart pamięci wypada na niekorzyść Huawei. Dlaczego? O ile w Redmi możemy użyć typowej i najpopularniejszej (a zatem i taniej!) karty microSD, o tyle Huawei polega na własnym formacie, znanym jako NM czy Nano Memory albo nanoSD. Te karty są mniejsze i szybsze od microSD, ale mało popularne i drogie. W razie nagłej potrzeby, łatwiej i taniej kupicie kartę do Redmi.

 

Klasyczne czytniki papilarne

Oba modele mają klasyczne, a zatem i dość niezawodne czytniki linii papilarnych. Ich położenie w obu porównywanych modelach jest naprawdę wygodne – ale inne. Huawei ma na boku, Redmi – z tyłu, koło aparatu. Proponuję iść do sklepu, „przymierzyć się”, choćby na atrapie telefonu i wybrać ten, który wolicie. Ja – wolę czytnik na boku – ale zaznaczam, to opcja lepsza dla osób praworęcznych! Czytnik na tyle, jak w Redmi, jest uniwersalny, ale łatwiej ubrudzić palcem szkiełko aparatu. Jeśli nie lubicie czytników, w obu modelach znajdziecie prosty system odblokowywania za pomocą rozpoznawania twarzy.

Huawei P40 Lite bez usług Google

Oba modele pracują w systemie Android 10, ale wskutek zawirowań politycznych, model Huawei nie ma dostępu do usług Google. Chiński koncern oferuje własny substytut Google – czyli HMS, w którym znajdziecie już większość popularnych aplikacji dostępnych w sklepie Google. Problem może być z unikalnymi, rzadko pobieranymi apkami czy grami. Jeśli takowych używacie, przed zakupem P40 Lite sprawdźcie, czy są w sklepie Huawei, by uniknąć rozczarowań. Możecie również napotkać problemy z obsługą banków – ale ich aplikacje zaczynają się już pojawiać w smartfonach z HMS – na razie jest mBank i iPKO. Są szansę, że większe banki dołączą niebawem, podobnie, jak pojawi się możliwość płacenia poprzez NFC. Na razie (maj 2020) – działa testowo. Oczywiście, pakiet Google można doinstalować, nie tracąc gwarancji na telefon (to ważne). W sieci jest sporo poradników, nie jest to trudne – ale nadal: stanowi pewną uciążliwość, nie załatwi problemu płatności przez NFC, a i nie każdy nabywca telefonu będzie potrafił to zrobić.

W przypadku Redmi, takich problemów nie ma. Telefon dostaniecie wraz z pakietem Google. W każdym z modeli znajdziecie firmowy interfejs. I tak, jak podobne są nazwy EMUI i MIUI, tak podobne są ogólne zarysy i filozofia działania obu interfejsów. Można uznać je za wygodne i przyjazne.

Redmi Note 8 Pro ma większą baterię, Huawei P40 Lite ładuje się szybciej

W Redmi Note 8 Pro znajdziemy większy akumulator (4500 mAh) niż w Huawei P40 Lite (4200 mAh). Niestety, zostało to okupione większą grubością i wagą smartfonu od Redmi. Myślę jednak, że chyba warto to przecierpieć, ciesząc się nieco dłuższym czasem pracy smartfonu. Jeśli częstsze ładowanie nie stanowi dla was wyzwania, lepiej jednak wybrać Huawei. Model P40 Lite ma zdecydowanie szybszy system ładowania, niż Redmi.

Redmi Note 8 Pro ma lepszy aparat

Oba smartfony mają pojedyncze aparaty z przodu, a także poczwórne z tyłu. Pomijając główne matryce, tylne aparaty są zbliżone. Mowa o zestawie obejmującym moduł 8 Mpx z szerokokątnym obiektywem o polu widzenia 120 stopni, uzupełnianiym dwoma modułami 2 Mpx, do makro i efektów tła. Byłoby podobnie, ale Redmi Note 8 Pro oferuje nieco lepszą przysłonę w aparacie szerokokątnym, f/2.2 vs. f/2.4. Przy słabszym oświetleniu, różnica może już być zauważalna. Główny moduł Redmi również jest mocniejszy, niż w Huawei – 64 vs. 48 Mpx. Aparat do selfie – również nieco lepszy będzie w Redmi, 20 vs. 16 megapikseli. Nie oznacza to, że Huawei P40 Lite nie zrobi dobrych zdjęć… Po prostu Redmi Note 8 Pro oferuje trochę więcej – choć trzeba za to niestety dopłacić.

Lepiej kupić Redmi Note 8 Pro czy Huawei P40 Lite?

Jeśli obecność usług Google nie ma dla was znaczenia, za to lubicie czytniki linii papilarnych na boku obudowy i cenicie sobie piękne obudowy – wybierajcie Huawei P40 Lite. Model ten jest też nieco mniejszy i lżejszy od konkurenta – również finansowo. Propozycja Huawei oferuje również nieco wyższą wydajność, a w tempem ładowania baterii po prostu miażdży konkurenta ze stajni Redmi. W dodatku, Huawei kosztujący 999 złotych ma 2x więcej pamięci, niż zbliżony cenowo (ale już o ok. 100 zł droższy) wariant Redmi.

Mimo to, gdybym miał wybierać, postawiłbym na Redmi. Odpadają problemy związane z Google, a zyskujemy większy, choć mniej elegancki ekran, większy akumulator i zauważalnie lepsze aparaty (przynajmniej te najważniejsze). W Redmi Note 8 Pro powiększenie pamięci będzie łatwiejsze i tańsze, ale będziemy musieli pogodzić się z faktem, że na napełnienie akumulatora poczekamy trochę dłużej. Musimy też zaakceptować wyższą cenę, niż za Huawei P40 Lite. Jeśli potrzebujemy pamięci 128 GB – czeka nas wydatek o 200 złotych wyższy, niż za Huawei. Mimo to – moim zdaniem lepiej dopłacić, bo nawet prosty zakup karty pamięci zniweluje trochę tą różnicę. Resztę – załatwi komfort wsparcie Google. A użytkownikom leworęcznym przypominam jeszcze o czytniku!

Porównanie wizualne rozmiarów Redmi Note 8 Pro i Huawei P40 Lite – z zachowaniem proporcji

Przydatne linki:

 

 

 

Specyfikacje Redmi Note 8 Pro i Huawei P40 Lite:

źródło: materiał własny. Fot. Huawei i Xiaomi
czytane: 10300

porównanie smartfonówRedmixiaomi

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top