Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » urządzenia » Czym zasadniczo różni się Huawei P9?

07.04.2016

Czym zasadniczo różni się Huawei P9?

Głupie pytanie z błędem logicznym. Wiem, ale w głowie utkwiła mi stara abstrakcyjno-nonsensowna zagadka „Czym różni się wróbelek” z odpowiedzią „Tym, że ma jedną nóżkę bardziej”. A zatem dokładniej: czym się różni Huawei P9 od innego Huawei P9 i którą nóżkę ma bardziej 🙂 Do napisania tego krótkiego tekstu skłoniły mnie zarówno specyfikacje podawane na europejskich stronach, jak i te podawane przez Chińczyków. Sprawa wydaje się prosta. Większość użytkowników uważa – i często dają temu wyraz poprawiając specyfikacje na mGSM – że jeśli mają smartfona o nazwie Fajny Smartfon, to wiedzą najlepiej jaka jest jego specyfikacja. Przynajmniej w tych szczegółach, które są w stanie sami sprawdzić. Otóż ja nie jestem taki pewny. Nawet jeśli mam smartfona. Nawet jeśli wiem, że istnieje kilka jego wersji i mniej więcej znam różnice. Producenci popełniają błędy, edytorzy popełniają błędy, jesteśmy ludźmi, więc błądzimy. Ale do rzeczy.

Chińczycy podają 5 różnych wersji Huawei P9, przy czym 3 na rynek chiński, a dwie globalne. Jak je rozróżnić? Mają dodatkowe nazwy literowo-cyfrowe, które łatwo znaleźć na pudełku. Trudniej u sprzedawców. Postaram się zatem zebrać wiedzę, jaką zgromadziłem o różnicach, ale zanim – jeszcze kilka słów o punktach wspólnych specyfikacji. Każda wersja Huawei P9 wymieniana przez Chiński oddział producenta ma obsługę dual-SIM. Żadna z kolei nie obsługuje DLNA i NFC. Różnią się głównie pamięcią, dostępnością kolorów, obsługiwanymi częstotliwościami sieci 4G. W skrócie:

 • EVA-AL10 – wersja globalna, na wolny rynek, dual-SIM z 64 GB flash + 4 GB RAM
 • EVA-AL00 – wersja globalna, na wolny rynek, dual-SIM z 32 GB flash + 3 GB RAM
 • EVA-CL00 – dla China Telecom z 32 GB flash i 3 GB RAM
 • EVA-TL00 – dla China Mobile z 32 GB flash i 3 GB RAM
 • EVA-DL00 – dla China Unicom z 32 GB i 3 GB RAM

Wersje globalne obsługują niemal wszystkie dostępne częstotliwości LTE. Będą działały w Europie. Wersje dla chińskich operatorów mają znacznie zubożoną obsługę LTE. Nie polecam kupowania ich online nawet wtedy, gdy będą miały bardzo atrakcyjne ceny.

Czy to już wszystko? Chciałbym. Polski oddział Huawei w specyfikacji na stronie pisze wyraźnie o obsłudze tylko jednej karty SIM. Po poprawkach zgłaszanych przez naszych użytkowników zadzwoniłem z prośbą o informację. Ale dowiedziałem się, że muszę poczekać. Nie lubię czekać. Zajrzałem zatem np. do oddziału niemieckiego. A tam same cuda. Niemcy wymieniają Huawei P9 EVA-L09, którego nie ma w powyższym zestawieniu. Otóż wersja ta według oficjalnej specyfikacji miałaby:

 • obsługę jednej karty SIM
 • pamięć 3GB RAM + 32GB ROM
 • obsługę NFC (brak w powyższych)
 • baterię 3400 mAh (sic!)

Wiadomo, że raczej wszystkie wersje mają baterię 3000 mAh. Pomyłka edytora? Zapewne. Podobna specyfikacja modelu Huawei P9 EVA-L09 jest również na stronach brytyjskich Huawei, z tym że tam podaje się jednak baterię 3000 mAh. Jeden z bardziej pewnych wniosków, które nasuwają się po lekturze to ten, że przynajmniej na razie dostaniemy w Europie Huawei P9 wyłącznie w wersji single-SIM.

Po co piszę to wszystko? Głównie po to, żeby pomóc Wam odnaleźć się w gąszczu wersji. Szczególnie tym z Was, którzy lubią zakupy online. Warto pamiętać, że wersje smartfona przeznaczone na chiński rynek niekoniecznie będą współpracowały z europejskimi sieciami LTE i z NFC. Warto wiedzieć, że istnieją zarówno wersje single- jak i dual-SIM. O różnicach w pojemności pamięci Huawei informował, ale i to jest ważne. Nie mam złudzeń, że to wszystkie wersje Huawei P9, ale mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem w przyszłych zakupach. Nie dajcie się zrobić w konia nieuczciwym sprzedawcom.

Wolę nie myśleć co będzie, gdy oprócz Huawei P9 i Huawei P9 Plus na rynku pojawi się jeszcze zapowiadana we wczesnych przeciekach wersja Lite. Postaram się na mGSM.pl umieścić pełną informację dotyczącą poszczególnych wersji. Potrzebuję trochę czasu, żeby zweryfikować wszystkie dane, a tymczasem można oczywiście zajrzeć na kartę Huawei P9 w takim stanie, do którego byłem w stanie ją doprowadzić dzień po premierze.

źródło: Huawei, oddziały: chiński, niemiecki, brytyjski, polski
czytane: 25241

Następny artykuł

Komentarze

2 odpowiedzi na “Czym zasadniczo różni się Huawei P9?”

 1. oliwka pisze:

  dzięki za pomoc, właśnie tych informacji szukałam 🙂

 2. Radosław pisze:

  EVA-L19 posiadam i niestety nie obsługuje NFC a dwie karty SIM a i owszem…
  Czyli wychodzi na to, że jest to kolejna wersja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top