Quantcast

adplus-dvertising
Strona główna » urządzenia » Parrot Disco: Pierwszy dron w kształcie samolotu

24.08.2016

Parrot Disco: Pierwszy dron w kształcie samolotu

Firma Parrot wprowadza na rynek Parrot Disco – pierwszego łatwego w pilotażu drona o nieruchomych skrzydłach, zapewniającego w pełni immersyjne wrażenia lotnicze. Parrot Disco ma wysokie osiągi w trakcie lotu: może osiągnąć prędkość maksymalną 80 km/h i zapewnia 45 minut ciągłego lotu.

Do sterowania Parrot Disco nie jest konieczne posiadanie doświadczenia w pilotażu. Startuje on i ląduje automatycznie, a ponadto jest wyposażony w funkcję autopilota pozwalającą zapanować nad lotem. Przykładowo, gdy drążek sterowniczy zdalnego sterowania zostanie wychylony w prawo, dron zacznie skręcać w tym samym kierunku, podczas gdy autopilot zajmie się delikatnym przechyleniem skrzydła oraz zwiększeniem obrotów silnika. Firma Parrot przygotowała gogle o nazwie Parrot Cockpitglasses, zapewniające widok z perspektywy pierwszej osoby (first person view – FPV), pozwalające pilotowi znaleźć się w centrum wydarzeń. Gogle przesyłają w czasie rzeczywistym obraz w rozdzielczości FullHD, widziany przez przednią kamerę drona Disco.

Sterowanie zapewnia kontroler – Parrot Skycontroller 2, wykorzystujący sieć Wi-Fi i model MIMO, zapewniający 2 km teoretycznego zasięgu. Jego dwa joysticki pozwalają na indywidualne manewrowanie, zapewniając precyzję lotu i kontrolę nad prędkością, kierunkiem i wysokością drona. Fani modeli samolotów będą mogli pilotować drona firmy Parrot także za pomocą swojego własnego kontrolera RC, w trybie w pełni manualnym, po podpięciu modułu zdalnego sterowania. Parrot Disco jest kompatybilny z większością kontrolerów zdalnych RC. Wystarczy podłączyć przekaźnik RC (nie jest dołączony do zestawu). Dron przechodzi wówczas w tryb całkowicie manualny i pilot musi wtedy wykorzystać swoje umiejętności przy wykonywaniu akrobacji. Kontroler Parrot Skycontroller 2 można też podłączyć do smartfonu lub tabletu z systemem iOS lub Android za pomocą nowej aplikacji FreeFlight Pro, która zapewnia pilotowi przesyłanie strumieniowe obrazu wideo oraz platformę pozwalającą dostosowywać precyzyjnie ustawienia Parrot Disco (np. geofencing lub ograniczenie wysokości/odległości; rejestrowanie filmów wideo na 32GB pamięci drona). Jej interfejs pozwala użytkownikowi dopasować komendy i parametry lotu do swojego poziomu zaawansowania. Obejmują one prędkość, ograniczenie wysokości lub odległości, zarządzanie połączeniem Wi-Fi, parametry zdjęć/filmów wideo oraz oglądanie na żywo obrazu rejestrowanego przez Parrot Disco na smartfonie lub tablecie z systemem iOS lub Android. Chmura Parrot, która również jest darmowa, a do tego zintegrowana z FreeFlight Pro, zapisuje dane z każdego lotu. FreeFlight Pro pozwala także skonfigurować kontroler Parrot Skycontroller 2 w celu spersonalizowania jego komend. Zapewnia też użytkownikom dostęp do funkcji „Flight Plan” (można ją dokupić opcjonalnie w aplikacji), która pozwala łatwo planować automatyczne loty.

Parrot Disco_Lifestyle_02a

Kompaktowy (58cm x 115cm) Parrot Disco jest dronem o nieruchomych skrzydłach. Wykonano go z EPP (spienionego polipropylenu) oraz wzmocniono rurkami węglowymi, dzięki czemu jest zarówno lekki (750 g), jak i wytrzymały. Skrzydła drona Parrot Disco zostały specjalnie zaprojektowane w celu poprawy zarówno stabilności, jak i prędkości lotu – ich profil zmniejsza opór powietrza i polepsza siłę nośną. Końcówki skrzydeł są wyposażone w skrzydełka aerodynamiczne, czyli haczykowate końcówki (Winglet), oraz ruchome lotki, które są umiejscowione na krawędzi skrzydła w celu polepszenia sterowności. Parrot Disco napędza bezszczotkowy silnik ze śmigłem ze składanymi podwójnymi łopatkami, pozwalający mu osiągnąć prędkość 80 km/h i utrzymać się przy wietrze o prędkości do 40 km/h. Akumulator drona zapewnia do 45 minut lotu.

Producent zapewnia, że pilotaż jest banalnie prosty. Aby przygotować drona do startu, pilot musi jedynie użyć przełącznika znajdującego się na górnej części dziobu Disco, a następnie nacisnąć przycisk „start/lądowanie” na kontrolerze Parrot Skycontroller 2 i rzucić dronem w kierunku nieba jak frisbee. Wtedy Parrot Disco wystartuje i automatycznie wzniesie się na wysokość 50 metrów, po czym będzie utrzymywał się w powietrzu latając w kółko, dopóki nie otrzyma instrukcji od pilota.Aby dron wylądował, pilot musi raz jeszcze nacisnąć przycisk „takeoff/landing” na kontrolerze. Wówczas Parrot Disco ustawi swoje klapy na skrzydłach pod odpowiednim kątem i obniży wysokość lotu o 6 metrów. W tym momencie dron otrzyma sygnały z wysokościomierza, czujnika ultradźwiękowego oraz kamery wertykalnej, a ciąg jego silnika odwróci się i zmniejszy tym samym prędkość, co zapewni bezproblemowe lądowanie w prostej linii.

Parrot Disco_FPV_Packshot_03a

Stabilność Parrot Disco osiągana jest dzięki algorytmom opracowanym dla Parrot C.H.U.C.K., które dostosowują nieustannie parametry lotu i zapobiegają przeciążeniom urządzenia podczas wykonywania krytycznego manewru przez pilota. Rurka Pitota stosowana w przemyśle lotniczym zapewnia komputerowi pokładowemu informacje o prędkości lotu, które są kluczowe dla dostosowania ciągu silnika i do zapewnienia dronowi odpowiedniej siły nośnej. W połączeniu z systemem nawigacyjnym (akcelerometrem, żyroskopem, magnetometrem i wysokościomierzem) oraz modułem GNSS (GPS+GLONASS), zapewnia to automatyczne utrzymywanie kierunku, wysokości i prędkości lotu, co ułatwia pilotowanie Disco. Co więcej, w celu zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa, funkcje „Powrót do domu” oraz „wyznaczony obszar” oferowane przez aplikację FreeFlight Pro umożliwiają dronowi Parrot Disco automatyczny powrót do miejsca swojego startu dzięki precyzji nawigacji GPS, w którą jest wyposażony.

Latanie ułatwiają gogle FPV (zapewniające widok z perspektywy pierwszej osoby): Parrot Cockpitglasses. Pilot po prostu umieszcza w nich smartfon, na którym wyświetlany jest na żywo obraz widziany przez 14-megapikselową przednią kamerę Disco. Dzięki temu może on cieszyć się szerokokątnym obrazem i śledzić ścieżkę lotu Disco dzięki wyświetlanym danym radarowym i telemetrycznym, czując się tak, jakby był w kokpicie drona.

Produkt będzie dostępny pod koniec sierpnia lub na początku września. Jego cena to 1299 euro – za zestaw zawierający Parrot Disco + Parrot Skycontroller 2 + Parrot Cockpitglasses.

źródło: Parrot
czytane: 3221

drongogle VRlatanieParrotVirtual RealityVRwirtualna rzeczywistość

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top